מימון מרוכז לעומת מימון מבוזר (DeFI לעומת CeFi): השוואה

מאז חידוש המימון המבוזר (DeFi), עולם הכספים חווה פיתרון פרודוקטיבי יותר למערכות מימון מסורתיות. זו לא הסיבה לוויכוח האינסופי על DeFi Vs CeFi, עם זאת. כדי לברר באופן מלא מדוע לשתי מערכות אלו יש חשיבות רבה ותוקפן לפתרון בעיות פיננסיות, עלינו לדעת מה ההבדל ביניהן. בואו להציג אתכם בהשוואה ראש בראש בין מונחי DeFi ו- CeFi. הבה?

נתחיל בהגדרות.

defi לעומת cefi

מה זה מימון מבוזר (DeFi)

במטרה של מטבע קריפטוגרפי לבצע תשלומים אוניברסליים קלים, מאובטחים ונגישים, כמה רשתות ומערכות צריכות להיות במקום. בקצרה, מימון מבוזר (DeFi) הוא פשוט מיזוג בין פעולות מפתח של מערכות מימון מסורתיות לטכנולוגיות מבוזרות. המכונה גם ‘מימון פתוח’, DeFi פועל במלואו במתכונת כוללת עם טכנולוגיה מבוזרת כמו BlockChain.

בעיקר בתנאי DeFi, כעת אתה יכול לגשת לשירותים הכוללים סחר בנכסים, חשבונות בדיקה, ביטוחים, חסכונות, הלוואות ועוד. כיום, DeFi משמש עדיין כמניע העיקרי להתפתחות תחום הפיננסים. שלא כמו הלחץ של הכניסה למוסדות פיננסיים, כל מה שאתה צריך לעסקאות DeFi שלך הוא טלפון חכם. פירוש הדבר שיש לך את הבנק שלך בדרכים ללא המדיניות והנהלים הנדרשים על ידי מוסד פיננסי כלשהו.

מהו מימון מרכזי (CeFi)

בואו ונצלול להסבר על מימון מרכזי וכיצד הוא משפיע עליכם. CeFi בעצם משלבת את הפעילות של מערכות מימון מסורתיות בכך שהיא מאפשרת לך לקבל ריבית על הלוואות. למעט בניגוד לרוב המוסדות הפיננסיים, הגישה לקריפטוגרפיה שלך היא הבטוחה היחידה הנדרשת. לסיכום, אתה מרוויח ריבית על הלוואות מכיוון שהפלטפורמה משתמשת ב- cryptocurrency שלך להשקעות אחרות ב- BlockChain. זה רק הוגן שתקבל אחוזים.

עד כה, בפלטפורמות CeFi יש כמה משקיעים ומלווים כספיים הנהנים מתשואות משתלמות ממערכת הפיננסים הריכוזית. כל הרעיון שעומד מאחורי CeFi הוא יצירת מערכת פיננסית סגורה המועילה לצרכנים ומשקיעים. במערכות פיננסיות סגורות תמיד היו תנאים נוקשים שכמעט לא העדיפו את הצרכנים. עם זאת, מאז התפתחות הכספים הריכוזיים, כעת אתה יכול לסמוך על קבלת ערך מהמחויבות שלך למערכת.

DeFi לעומת CeFi: היתרונות שלהם

מעניין ששתי המערכות הפיננסיות כוללות יתרונות ייחודיים. עבור CeFi, למשתמשים יש את היתרון של העברת סיכונים. מימון מרכזי, בדיוק כמו ביצוע עסקאות עם בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים, מבטיח בטיחות. יש שיגידו, מדוע הם לוקחים על עצמם את הסיכון הגבוה? ובכן, התשובה לכך היא מכיוון שהם מחזיקים בבעלותם על הכספים שלכם. כמובן, ט ‘אחרים&C DeFi מציעים ללקוחותיהם ערבות של 100% על הכספים שלהם, אך לפחות משתמשי CeFi מקבלים אבטחה.

בנקים גדולים של קריפטו כמו Coinbase ו- Binance עם שנים של פעילות מציעים אבטחה למשתמשים שלהם. כמו כן, כל פלטפורמות המימון הריכוזיות מעוצבות תמיד עם ממשק מתוחכם מאוד אך קל לשימוש. תכונה זו הופכת את פלטפורמות ה- CeFi לפשוטות עבור משתמשים ראשונים לנווט בשירותיהם. פלטפורמות CeFi הופכות את המטרה של קריפטוגרפיה להשגה על ידי הפיכת שירותיהם לזמינים ונגישים לכל.

לעומת זאת משתמשי DeFi עומדים ליהנות מהיתרון שאינו משמורן על הפלטפורמות. למשתמשים פיננסיים מבוזרים יש את העליונה להיות בשליטה מוחלטת בכספים שלהם. יתרון זה הוא הסיבה שרוב משתמשי הצפנה מעדיפים פלטפורמות DeFi על פני CeFi. בעיקר משום שהם צריכים רק לתקשר ישירות עם הממשק של DeFi לצורך העסקאות שלהם. הפעילויות המתבצעות בפלטפורמות אלה כוללות הלוואות, עסקאות העברה או ביצוע החלפות סמלים.

DeFi לעומת CeFi: החסרונות הנפוצים

כעת, לאחר שבדקנו כמה יתרונות, נדון בכמה מהחסרונות של שתי הפלטפורמות. משתמשי CeFi תמיד נאלצו להתמודד עם סיכון המשמורת הנלווה לשימוש בפלטפורמות. פלטפורמות CeFi ממוקדות לעתים קרובות על ידי האקרים, בעיקר בגלל הנזילות הגבוהה עליה פועלת המערכת. משתמשים שהיו קורבנות לפריצות המצערות בכל מערכת CeFi מאבדים את השקעותיהם באופן מיידי.

לעומת זאת, לפרוטוקולים של DeFi יש את הפגם הגדול ביותר במה שמניחים שהוא הכלי המאובטח שלהם. מכיוון שהפרוטוקולים פועלים במלואם על גבי קודים, ההנחה היא כי היא אינה חשופה לשינויים אנושיים ולעיבודים. עם זאת, אמון במערכת בקנה מידה כה גדול עם רובוטים וקודים אינו הדבר הבטוח ביותר לעשות. חסרון גדול נוסף בפלטפורמות אלה הוא שכל משתמש אחראי לחלוטין על הסיכון שלהם. אנו מניחים שזו הסיבה שהמונח ‘לא משמורן’ הגיוני.

לאורך זמן היו כמה ויכוחים על פלטפורמות שאינן משמורניות הן הטובות ביותר למימון אישי. עם זאת, במקרה של באג, לראשונה עשויה שלא להיות מודעת לסיכונים הגבוהים העומדים מאחורי הפרוטוקול. כמו כן, רק כמה אפליקציות DeFi יתפארו בחוויית משתמש כובשת וקלה לניווט. זה מקשה מאוד על מתחילים להכיר את התכונות שעלולות לגרום לאובדן השקעותיהם.

DeFi לעומת CeFi: למה לצפות בעתיד?

כמו שיש לנו את זה היום, העולם התפתח מלפני מאות שנים כשהיינו מכונים אנשי מערות. כפי שיש לנו כיום, כמה אנשים לוקחים כעת אחוז עצום מההשקעה שלהם ממוסדות פיננסיים. עם מטבעות קריפטוגרפיים שממלאים תפקיד מרכזי ומבטיח במערכות הפיננסיות כיום, הן לפלטפורמות DeFi והן ל- CeFi יש עתיד בהיר. שתי הפלטפורמות מציעות למשתמשים שלהם תכונות המאפשרות מימון פתוח, עסקאות מהירות יותר ותשואה מושכת על השקעות.

גם כאשר מאמר זה עוסק בטיעונים המתמשכים של DeFi לעומת CeFi, זה באמת לא משנה היכן ההשקעה שלך טמונה. שתי הפלטפורמות עדיין מובילות לעתיד בו הבנקאות המסורתית כפי שאנו מכירים אותה כיום נכחדת. בשלב זה, כולם מחפשים לשחק בטוח ולהבטיח את השקעותיהם מאובטחות. עם זאת, בעתיד, כאשר קריפטוגרפי יהפוך לנורמלי החדש, היינו מספרים סיפור אחר.

סיכום

הן למימון ריכוזי והן למבוזר יש כמה קווי דמיון וכמובן, הבדלים זה מזה. עם זאת, ניתן למקם אותם רק זה לצד זה בגלל קבלת המטבע הקריפטוגרפי כיום. מכיוון שאנו מפתחים מערכת פיננסית טובה יותר שעובדת מלבד הבנקים המסורתיים, כולם מקדישים יותר תשומת לב לקריפטוגרפיה. בעוד כמה שנים מהיום אנו מצפים שהמטבע הדיגיטלי יצבור יותר קרקע עם יתרונות טובים יותר.