הבנק המרכזי של הונג קונג: הפוטנציאל הגדול של טכנולוגיית הבלוקצ’יין

הבנק המרכזי של הונג קונג, הרשות המוניטרית בהונג קונג (HKMA) פרסם נייר לבן או מסמך מידע על הרעיון של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT). זהו מדריך או דוח מהימנים המיידעים את הציבור בנוגע לחששות מורכבים בנושא. זה גם מציג את נקודת המבט של המוסד בנושא.

HKMA הפיקה את המסכת בשיתוף מכון המחקר היישומי למדע וטכנולוגיה בהונג קונג (ASTRI). מכון זה הוקם על ידי האזור המינהלי המיוחד של הממשלה בשנת 2000. משימת ASTRI היא לשפר את התחרותיות של המדינה בתעשיות מבוססות טכנולוגיה באמצעות מחקר מעשי. ארבע תחומי היישומים הם הבאים:

 • טכנולוגיות פיננסיות
 • רשתות הדור הבא
 • ייצור מודיעין
 • רפואי / בריאות

שיתוף פעולה על טכנולוגיית Blockchain

בחודשיים האחרונים שתי הגופים העצמאיים עבדו על פלטפורמות בלוקצ’יין. למעשה, בנקים HK שואפים ליצור מבנה שיכול להקל על שיתוף הערכות משכנתא. HKMA הוא אחד הבנקים המרכזיים האגרסיביים יותר כמו עמיתיהם בבריטניה, קנדה והפדרציה הרוסית שבודקים ובודקים יישומים אחרים. הלוחות הכספיים הללו עסקו בשימוש בבדיקת המטבע הדיגיטלי ובאישור המסמכים.

הספר הלבן קובע רעיון נרחב לגבי הטכנולוגיה ומציג את בלוקצ’יין ככלי עם הבטחה עצומה המבוסס על הפונקציה. כמה בנקים מרכזיים, סוכנויות רגולטוריות ותעשיית הטכנולוגיה הפיננסית בכלל רואים ב- DLT דרך להעביר ולעדכן מידע בצורה יעילה ובטוחה..

לטענת גורמי ממשל בהונג קונג הסובלים מהעניין, שחרורו של הנייר הלבן האמור הוא רק החלק הראשון של הליך מורכב יותר. יהיו מחקרים נוספים ודוח נוסף יפורסם מתישהו בשנת 2017.

DLT והמגזר הפיננסי

טכנולוגיות חדשניות החלו לשנות את תהליכי הבנקאות ושירותי התשלום. DLT או blockchain היא הטכנולוגיה התומכת במערכות שונות של מאגרי מידע המאפשרת למשתמשים לייצר, לאחסן ולהפיץ מידע פחות סיכוני אבטחה. באמצעות טכנולוגיית Ledger Ledged, מאגרי המידע יכולים לפעול בצורה חלקה ללא בקרות מצד גורם מרכזי כלשהו. המשתתפים מכירים אותו ומהימנים עליו.

המטרה העיקרית של מחקר זה היא לבצע סקירה ניטראלית ומפורטת על DLT / Bitcoin. הוא כולל בדיקת פוטנציאלים, סיכונים והשלכות רגולטוריות. העיתון גם מבקש להצביע על יישומי DLT הנוגעים לשירותי בנקאות באמצעות הוכחת העבודה. שלב שני צפוי לייצר תוצאות ממצות יותר מהוכחת תיאוריית העבודה. רשתות כאמור יהיו זמינות לבדיקה.

היסטוריית הנתונים מתחקה מרגע יצירת המידע. זה כמעט בלתי אפשרי ליישם שינויים לא מורשים במידע כזה. בקיצור, פונקציות טכנולוגיות ספרים מבוזרות תוכננו כך שלמידע המועבר דרך הרשתות יש רמת אמינות מרבית. משתמשים ברשת יכולים להסתכל על המידע בו זמנית. מבחינת המבנה, הבלוקצ’יין הוא רצף של גושי נתונים המחוברים יחד היטב.

אפשר לשמור רשומות דיגיטליות של נכסים בבלוק. חסימות חדשות נוצרות בכל פעם שמשתתפים יוצרים או משנים מידע בנוגע לנכסים. כמה דוגמאות כוללות תיעוד עסקאות, מחירי שוק חדשים, שינויים בסטטוס או בעלי עסקים חדשים. כל שאר הבלוקים המיוצרים לאחר הבלוק הראשוני מחוברים לסט הקודם. התהליך מבטיח לגיטימציה ובונה מסלול ביקורת אמין. לעיצוב ה- DLT יתרונות על פני טכנולוגיות קונבנציונליות. החיסרון הוא שינוי הטכנולוגיה גורם לסיכונים אם נושאים מסוימים לא מטופלים נכון. אלה כוללים ממשל או סמכות; פְּרִיסָה; ניהול סיכונים; וכן, עמידה בתקנות.

דאגות ממשל

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת כרוכה במדיניות משותפת על אף גישתה המבוזרת. על כל המשתתפים לציית להנחיות אלה בכדי לוודא דיוק כמו גם מהימנות. המערכת המבוזרת יוצרת אתגרים אם יש צורך להכניס שינויים או לעדכן את הכללים האמורים. שינויים אלה חייבים להיות מקובלים על כולם, כך ש- DLT יעבוד ללא כישלון. מסגרת לממשל הינה מכרעת ליישום ולפונקציות בר-קיימא של הטכנולוגיה האמורה. עליו לבחון פיקוח, פיקוח, קביעת מדיניות, אישור וניהול בקרות השינוי.

פלטפורמות DLT מותרות ובלתי מורשות. הראשון כולל צמתים מורשים שעובדים מהר יותר. מדובר בעסקאות בטוחות וחסכוניות יותר. Corda או Coin Desk R3 היא פלטפורמה כזו. לפלטפורמות אלה יש מאפיינים מובחנים זה מזה. חלקן מיועדות ליישומים ספציפיים ואילו אחרות מיועדות למטרות כלליות. לדוגמא, שיתוף מידע על ספר חשבונות בלעדי בקורדה מוגבל לצדדים על בסיס צורך לדעת. זה לא המקרה של תוכניות אחרות. השני נגיש לכולם ומתוחזק על ידי צמתים ציבוריים. ביטקוין הוא דוגמה קלאסית לפלטפורמה מסוימת זו. זה עובד כמשאב דיגיטלי ומערכת תשלומים. הביטקוין מיהר לפתח את עיצובי DLT.

פְּרִיסָה

הצלחה של טכנולוגיות חדשות תלויה ביישום. לגבי טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר, יש השפעה על השירותים הפיננסיים הבאים:

 • עיבוד עסקאות
 • אימות או אישור
 • איתור פעילויות הונאה

כמו כן, נדרשים מאמצים להבטיח את היכולת לעבוד יחד בין מספר רשתות DLT, פנקסים ברשת אחת ומערכות שאינן DLT. אסור להקל ראש בזה וללמוד היטב לפני הפריסה.

ניהול סיכונים

הופעתה של טכנולוגיה חדשה מהווה סיכון נוסף. זה חל גם על טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר. בעיות אבטחה שנוצרו על ידי מחשב חלות על הטכנולוגיה למרות האישור הדיגיטלי, החתימה הדיגיטלית ואמצעים אחרים. ניתן לפתוח בהתקפות מניעת גישה כנגד פלטפורמה זו ולגרום לכישלון פעולות.

המאפיינים הלא מוגדרים ביישומים מסוימים, במיוחד בביטקוין, עשויים להוביל לנושאים כמו הלבנת הון, מכירת סחורות אסורות ותוכנות כופר. האחרון הוא מגוון תוכנות זדוניות למחשב המותקנות בחשאי על שולחן העבודה של המשתמש, מבצעת הסתערות קריפטו-וירולוגית ומבקשת כופר. ניתן לטפל בבעיות אם DLT מועסק ברשת כביכול “מורשית”. עם זאת, חשוב לבדוק טכניקה זו היטב לפני הביצוע.

קריפטוגרפיה

הצפנת מפתח סימטרי היא המפתח המשמש להצפנה ופענוח נתונים. זה מאפשר למשתמש לקודד מידע באופן אישי ולמנוע מאנשים בלתי מורשים לגלות מידע סודי כלשהו. דוגמה ידועה אחת לסוג זה של הצפנה היא תקן ההצפנה המתקדם. AES מתאים לתקשורת באינטרנט ולעסקאות עסקיות. זה שומר על פרטיות המידע הנסחר ברשתות ציבוריות. ישנם מספר גדלי מפתח עם מידות ארוכות יותר ליתר ביטחון. מקשים ארוכים יותר מקשים על זרים לשער. רוב העסקאות הבנקאיות המקוונות מאובטחות באמצעות קודי AES.

יעילות חדשה

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת יכולה להביא להתייעלות ייחודית לתחומי הבנקאות והתשלום. זה מבוסס על הנקודות החזקות העיקריות כגון:

 • יכולת לבסס אמון במערכת מבוזרת.
 • יעילות בשחרור מידע בשער מהיר ומאובטח.
 • יכולת פיקוח על רשומות ועסקאות.
 • אפשרות להפחתת עלויות תפעול לצד פוטנציאל לחוסן טוב יותר.

בעלי עניין צריכים להבין אם ה- DLT הנוכחי מוכן למלא את הדרישות של השווקים הפיננסיים. עליו לקבוע את סוג התכונות ש- DLT אמור להכיל לצורך שילוב, כך שיוכל לשמש בנקים וחברות תשלומים. זהו תנאי מוקדם לפני שמחליטים שהטכנולוגיה היא הפיתרון המתאים ביותר לכל החששות והבעיות הקשורות לבנקאות ולהסדרים.

המצב הנוכחי של סוחרים וצרכנים

בעידן המודרני הזה של טכנולוגיית האינטרנט והמסחר האלקטרוני, סוחרים וצרכנים נפגשים ומתעסקים באינטרנט. אין צורך להיפגש פיזית במיוחד אם הצדדים המעורבים מגיעים מאזורים או מדינות שונות. מה המלכוד כאן? בנקים עשויים להקל על הסיכונים בין ספקים לא מזוהים לבין קונים. על הבנקים ליצור שותפויות, הסכמים ורשתות עם עמיתיהם ברחבי העולם כדי להקל על סחר בינלאומי ולהתמתן סיכונים.

זה לא יהיה כדאי וחסכוני אפילו עבור תאגידים בנקאיים רב לאומיים לשמור על מעמד פרופיל גבוה בכל השווקים. הקמת צינורות והסכמים אלה עם מוסדות בנקאיים אחרים הנשלטים על ידי חוקים שונים והבטחת תאימות רגולציה במדינות מקומיות הם יקרים ומסובכים. כתוצאה מכך, רוב הבנקים משתפים פעולה רק עם השחקנים הגדולים ביותר בכל מקום. בנקים קטנים נאלצים להפנות מימון סחר באמצעות בנקים מתכתבים אשר מצדם מעבירים עסקאות לתאגידים בנקאיים גדולים באותה גאוגרפיה. זה מסיים את תהליך הקצה לקצה.

כאשר מספר הבנקים הבינוניים גדל, הוצאות העסקה הכוללות גדלות הן עבור היצואנים והן עבור היבואנים. במקרה זה, טכנולוגיית הבלוקצ’יין משמשת לבניית שוק מימון סחר בינלאומי. זה מקטין את העלויות מכיוון שמוקם ערוץ אמון חסכוני בין בנקי היבואנים והיצואנים. יש מספר מינימלי של בני זוג או מתווכים.

שוק הבלוקצ’יין מסייע לבנקים וחברות פיננסיות בגדלים שונים להפוך לחלק משוק זה ולהציע את שירותי המפתח שלהם. הטכנולוגיה האמורה קובעת את מסדרון האמון הנוח ביותר בין בנקים עסקיים. כל ישות באותה רשת מפיצה עמלות ותנאי חוזה. פרוטוקול הבלוקצ’יין בוחר במוסדות אלה לאחר שהתנאים וההגבלות מסכימים זה עם זה. זה מגביל את עלויות העסקה למינימום מוחלט. הבנקים מספקים אמון כמו גם נזילות למימון עסקי ומשמשים כמייצרי שוק למימון סחר עולמי.