מבוא קצר לקוסמוס (Tendermint)

קוֹסמוֹס היא פלטפורמת פעולה הדדית של Blockchain (Blockchain). מטח הינה פלטפורמת Proof of Stake (PoS) (הפועלת על ליבת Tendermint – התוכנה). שני פרויקטים אלה עובדים יחד לבניית אינטרנט של Blockchains במטרה ליצור מערכת אקולוגית רחבה, פרטית ובטוחה.  

כיצד פועלים ליבה ומטה

תוכנת Tendermint מורכבת משלוש מכונות מדינה כמו כל רשתות חסימות מסורתיות אחרות כמו ביטקוין, Ethereum או כל אחד מעשרת המטבעות הקריפטוגרפיים הראשונים מלבד Ripple. הארכיטקטורה הפשוטה של ​​Tendermint Core היא:  

  • יישום (שרשרת VM)
  • קונצנזוס (שכבת עמית לעמית)
  • רשת (הוכחה לעבודה, הוכחת הימור, מופע פרטי של PBFT וכו ‘)

שכבת היישום

שכבת היישום מייצגת את מכונת המדינה בה משתמשים הקריפטו (אסימון) או היישום המבוזר (Dapp) על גבי המנדטה. Bitcoin משתמש ביישום bitcoin, Ethereum משתמש ב- EVM וכו ‘. כל שלוש מכונות המדינה מתאחדות בערמת תוכנה אחת.

לפני השקתו של Ethereum בשנת 2014 היה קשה מאוד ליצור מחסנית תוכנה שלמה מאפס, אולם יישום ה- EVM של ETH סיפק אינטראקציה ישירה עם מכונות קונצנזוס ומצב רשת שהפכו את יצירת היישום שלו לתהליך פשוט למדי, שכלל כתיבת אבן בניין קטנה. על גבי הערימה. ההיבט השלילי של זה היה שגרם למסירת שליטה מסוימת במערכת מכיוון ש- ETH אכפה את הציות לסטנדרטים של EVM.

מצד שני, Tendermint מאפשר ליצור יישום משלו, בתנאי שמדובר בכל סוג של מכונת מצב דטרמיניסטית, וניתן להריץ אותו בקלות על גבי Core Tendermint. זו תוכנה המטפלת באופן אוטומטי בשכבות הקונצנזוס והרשת עבור המשתמש והיא עושה זאת על ידי תקשורת עם היישום שנוצר דרך ממשק בשם ABCI..

שכבת קונצנזוס

Tendermint היא פלטפורמת הבלוקצ’יין הראשונה שמשתמשת בה סובלנות תקלות ביזנטית (BFT) אלגוריתם קונצנזוס שמעדיף עקביות על פני זמינות, מה שאומר ש Tendermint לעולם לא יוכל להתפצל.

בקיצור, BFT הוא מידע קונצנזוס כי כל התקלות ברכיבי המערכת אינן מושלמות, כמו גם המידע על הכשלים..

עבור סוגים שונים של מערכות לגילוי כשלים להגיע להסכמה לגבי הרכיב הכושל המדויק במערכת קשה מאוד וגוזל זמן. לכן, הפלטפורמה מאפשרת הפעלה רגילה, בטוחה ורציפה של המערכת בתנאי שפחות מ- or (או 33%) מהמאמתים יהיו נוכלים..

שכבת רשת

נטוורקינג הוא מחסנית עמית לעמית רגילה. ממשק ABCI מאפשר להריץ כל שרשרת VM על גבי ליבת קונצנזוס Tendermint, בין אם מדובר ב- Zcash, Bitcoin או Ethereum. Tendermint השתמש ב- VM של Ethereum כאפליקציה, פשט את הכרייה ויצר פרויקט בשם “Ethermint” שהוא פלטפורמת Ethereum שאומצה במלואה על Proof-of-Stake..

פרויקט זה עורר השראה לרעיון ליצור קוסמוס SDK המכונה גם “מטבע בסיס”. במקום לבנות יישום על גבי יישום קיים, Cosmos SDK, נותן את “העצמות החשופות” לבלוקצ’יין בסיסי עם אסימונים, ממשל, הימור – כל התכונות הבסיסיות הנדרשות מבלוקצ’יין ומאפשר הוספת פונקציות רצויות באמצעות תוספים ואז פריסת הרשת החדשה.

כל הרשתות הללו, כל האפשרויות הללו יכולות ליצור מערכת אקולוגית נפרדת ובת קיימא עצמית מכיוון שכל הרשתות הללו משתמשות באותה תוכנה בסיסית. כתוצאה מכך נוצר פרוטוקול IBC במטרה לספק כל הרשתות המחוברות ל Tendermint כדרך לתקשר זה עם זה, לשתף מידע, אסימונים, נתונים, ואפילו שיחות חוזה..

מנטה הוא מהיר במיוחד. זה יכול לעבד 1000 עסקאות בשנייה עם 1-3 שניות סופיות. ביטקוין מזהה את החסימה כמושלמת לאחר שהיא נכנסת מספיק עמוק לשרשרת (בממוצע, 6 חסימות), היא לא עקפה על ידי מזלג, ולכן בטוח לרשום אותה כסופיות.

תהליך זה לוקח זמן רב, במיוחד עבור עסקאות. בניגוד לביטקוין, ל- Tendermint יש מערכת אסינכרוניסטית שמשמעותה היא שכל בלוק אחד כבר מסתיים – ברגע שהחסימה בוצעה היא לא תהפוך. כאשר מוצגת עסקה שבוצעה בבלוקצ’יין היא נכתבת לנצח ככזו או שיש יותר מ 33% התקפה על המערכת כמו שתיארנו לעיל.

קוסמוס – אינטרנט של רשתות חסימות

רכזת קוסמוס בנויה על הקוסמוס כ- SDK ופועלת כמנגנון ניתוב של כל השרשראות היוצרות את מה שמכונה Zone מאפשר להם לתקשר זה עם זה ובמקביל מונע הוצאה כפולה של אסימונים על רשתות אחרות. פרוטוקול IBC יכול לתפקד באותה מידה בכל מערכת אחרת הנותנת סופיות, כגון קספר, כלומר קספר ליבה.  

עם זאת, כאשר מערכות מבוססות על אלגוריתם Proof-of-Work, למשל. את’ריום, הם לעולם לא יכולים לספק סופיות. על מנת לתפקד כראוי במנדה, מוחל “סופיות פסאודו”. – אם משהו עומד על 100 בלוקים על הבלוקצ’יין, אפשר לומר שהוא לא יהיה קורבן לניסיון של 51% במזלג..

אם ניקח את זה כקריטריון, Tendermint צריך ליצור רשת משלה המכונה “Peg Zone” והמשתתפים, כלומר, מאמתים ברשת יגיעו להסכמה שהיא הבלוק ה -100 בבלוקצ’יין Proof-of-Work החי (Ethereum). , ביטקוין, מונרו וכו ‘) ו- Peg Zone מראות ממצאים של מאמתים ממחסומים חיים של מטבעות קריפטוגרפיים אחרים.

מכיוון ש- Peg Zone מריץ את הקונצנזוס המשקף, הוא יכול לתקשר לרכזת Cosmos באמצעות פרוטוקול IBC, אך ההיגיון והנתונים מחסימות מבוססות Proof-of-Work עוברים ל- Peg Zone באמצעות פרוטוקול תקשורת חדש בשם ETGate המהווה “גשר תקשורת” בין Peg Zone ולדוגמא, חוזה חכם על Ethereum ומשמש צינור בין Ethereum לבין המערכת האקולוגית של Cosmos.

מטרות עיצוב

לקוסמוס מטרות עיצוב אדריכלות זהות לאינטרנט:

  • מדרגיות (מדרגות אנכית לעומת אופקית)

מדרגיות אנכית מראה כמה עסקאות לשנייה יכול להתמודד עם בלוקצ’יין יחיד כדי לדחוף אותן דרך יציאה (למשל Ethereum 15 trans./1sec) ו- Tendermint Core יכול להגיע ליותר מ- 1000 trans / 1sec. עם מעל 100 מאמתים בחמש יבשות. המחקר נערך כדי למצוא דרך להאיץ אותו.

מדרגיות אופקית – רסיסה מבוססת יישום הינה הגיונית מכיוון שהיא ממזערת את צוואר הבקבוק. זה דורש רק צומת מלא עבור היישומים המועדפים אשר מבטיח גמישות באמצעות ממשל, מקטין את משטח ההתקפה, משיג יעילות בגלל פחות התחממות חישובית

  • מגוון

יישום ב- Go, Rust, Python, C ++, Javascript, Java, OCaml ו- Erlang. ניתן לכתוב יישומים בכל שפה בעולם.

  • יכולת פעולה הדדית

רשתות נפרדות מתקשרות זו עם זו דרך IBC – פרוטוקול לקוח קל דו-כיווני, בעוד ש- Cosmos Hub מאפשר שילוב עמוק של כלכלת אסימונים באמצעות פרוטוקול Peg Zone דו-כיווני. רשתות פרטיות יכולות לפעול עם רשתות ציבוריות.

  • ריבונות

מטבע קריפטוגרפי אחד והמזלג שלו לא יכולים להכיל אותם מאמתים, למשל. Ethereum ו- Ethereum Classic. זה מספק ביטחון מכיוון שלכל החסימות הנפרדות יש ריבונות משלהם. הממשל נשלט על ידי הקהילה.

  • בִּטָחוֹן

אבטחה משולבת אופציונלית באמצעות קונצנזוס מאוחד – דרך טובה לאתחל רשתות ציבוריות קטנות בין רשתות שחולקות את המאמתים שלהן כדי לבצע אבטחה מאוגדת שניתן לחשוב עליה כמקביל להוכחה.

כיצד יתפתח המטבע הקריפטוגרפי כאשר חסימות שונות יכולות להשתמש בתכונות זו של זו כדי ליצור מערכת אקולוגית חסכונית חזקה ועמידה יותר?

תמונות מוצגות באמצעות פקסלים.