המצב הגלובלי של אימוץ והסדרת מטבעות מטבעות, חלק 3

השקעה ושימוש בקריפטו מתקדמים בקצב בולט. ההערכות הנוכחיות מעמידות את מספר ארנקי הצפנה הפעילים ביותר מחמישה מיליון, עם שווי שוק פיאט של מעל 151 מיליארד דולר. אפילו התחזיות השמרניות ביותר הן שמספר זה גדל באופן אקספוננציאלי בשנים הקרובות. ממשלות ברחבי העולם מתקשות להסתגל למהפכה הזו במימון, עם תוצאות מעורבות. זהו הקטע הסופי של דו”ח בן שלושה חלקים על מעמד המטבע הקריפטוגרפי לפי אזור, והוא יבחן את מזרח אסיה, דרום אסיה והמזרח התיכון..

תוכלו לקרוא את החלק השני, המכסה את אמריקה התיכונה ודרומית, כמו גם את אפריקה, כאן. ותוכלו למצוא את החלק הראשון, המכסה את צפון אמריקה ואירופה, כאן.

מזרח אסיה

לא צריך להיות ספק שאסיה היא כיום האזור המורכב ביותר במרחב הצפנה. יפן היא בין המדינות המובילות בעד מטבעות קריפטוגרפיים בעולם, עם ממשלה להוטה להסדיר אותה ולגיטימציה לה, ואוכלוסייה משכילה ואמידה שמשקיעה בה במהירות. יפן היא האומה הגדולה היחידה שמכירה חוקית כיום בביטקוין כמטבע, ורק החודש היא נתנה רישיון רגולטורי לאחת עשרה בורסות.  

אין ספק, עם זאת, שסין היא מדינת הדגל לאימוץ מטבעות קריפטוגרפיים אסייתיים. עד ספטמבר, בסין היה נפח המסחר הגדול ביותר בעולם בקריפטו. התרבות הסינית מעריכה זמן רב את החיסכון וההשקעה האישיים, שללא ספק ממלאים תפקיד משמעותי בפופולריות של הקריפטו בקרב הציבור. כמו כן, צעירים סינים רואים יותר ויותר נכסים דיגיטליים כדרך להשתחרר כלכלית מהשליטה המכבידה שרבים מאמינים שיש לממשלה בחייהם. במילים פשוטות, שימוש בקריפטו הוא סוג של חופש שהרשויות לא יכולות לקחת.

יותר מאשר עמיתיהם במדינות אחרות, הרשויות המרכזיות בסין נתנו אותות מעורבים מאוד על רגולציה בקריפטו. אחרי כמה שנים של סובלנות, ואפילו שמועות על הכרה בקריפטו כמטבע חוקי, סין נקטה בצעדים נועזים בכדי לרסן את האימוץ שלה. בספטמבר הכריז הבנק המרכזי של סין, בנק העם הסיני, על ICO כלא חוקי. זמן קצר לאחר מכן החלו הבורסות הסיניות, בלחץ רשויות הבנקאות, לנתק את התושבים לתושבי סין. מהלכים אלה לא עשו מעט כדי להפיג את העניין של האנשים בנכסים דיגיטליים, מה שעשוי לגרום לממשלה לנקוט בצעדים מגבילים יותר.

כמו בסין, רשויות דרום קוריאה נקטו גם בצעדים להגבלת אימוץ מטבע החוץ. הממשלה אסרה לאחרונה על ICO, אם כי לא היה ניסיון להשבית את החילופים. השקעות הקריפטו צומחות במהירות במדינה, ואיסור זה הוא ככל הנראה צעד זמני שייתן לרשויות הבנקאיות זמן לפתח מסגרת רגולטורית.

שמועות על צפון קוריאה, שאולי יש לה את הממשלה והכלכלה הסגורות ביותר על פני כדור הארץ, כורעות ביטקוין, אולי כאמצעי לעקוף סנקציות מסחריות. עם זאת, מכיוון שלעם הצפון קוריאני אין כמעט גישה לטכנולוגיה דיגיטלית, השקעות קריפטו מחוץ לחוגי ממשל מוסדרים בקפידה אינן קיימות כמעט..

ללא קשר לעמדות ממשל רשמיות, טכנולוגיית הבלוקצ’יין נפרסת במהירות ברחבי אסיה. לדוגמא, תעשיית הבנקאות ביפן ממשיכה להתקדם עם התפתחויות הבלוקצ’יין, כאשר מספר בנקים מפתחים בלוקצ’יין פרטי מבוסס NEM בשם “מיד’ין”. מספר תעשיות יפניות יוצרות גם שותפויות עם ריפל. אפילו סין חוקרת פתרונות ספרים מבוזרים עבור מגוון רחב של סוכנויות ממשלתיות וצבאה.

דרום אסיה והמזרח התיכון

פיתוח קריפטוגרפי בדרום אסיה אינו מכוסה בהרחבה על ידי התקשורת, אך סביר להניח שזה ישתנה ככל שיותר אנשים באזור יהפכו למאמצים של נכסים דיגיטליים. הודו, ספציפית, חווה צמיחה נפוצה בהשקעות קריפטו. מאות מיליוני הודים נכנסים למעמד הביניים וכמו הסינים, גם להודים יש זיקה חזקה לחיסכון והשקעה.

הבנק הבינלאומי של הודו (RBI) מאמין כי הוא מפתח את המטבע הקריפטוגרפי שלו, בשם “לקשימי”, כדי לשמש כמטבע חוקי יחד עם הרופי. כמו כן, מספר בנקים הודים חברו לחברות טכנולוגיה, כולל מיקרוסופט ו- IBM לפיתוח רשת מבוססת בלוקצ’יין שתשמש לתקשורת פנימית. האוכלוסייה הגדולה בהודו, ותפקידה כמעצמת כלכלה מתפתחת, מבטיחה שהיא תשחק תפקיד מפתח במהפכת הקריפטו המתהווה..

אימוץ מטבעות קריפטוגרפי גדל גם בדרום אסיה בקרב המיליונים שאינם בנקים וחסרי גישה לשירותים פיננסיים מודרניים. פקיסטן, למשל, הופכת למוקד ביטקוין מרכזי מסיבה זו בדיוק. כמו בחלקים אחרים בעולם המתפתח, גישה לסמארטפונים אפשרה את המהלך הזה.

המזרח התיכון

מדינות המזרח התיכון מגוונות מאוד, ויותר מכל תחום אחר, לכל מדינה יש דפוס משלה לאימוץ מטבעות קריפטוגרפיים. ישראל, למשל, מאוד פרו-קריפטית, עם חברות בלוקצ’יין רבות, ואוכלוסייה שמשקיעה יותר ויותר בנכסים דיגיטליים. ישראל עובדת גם על תקנות ICO.

מדינות ערב, כמו ערב הסעודית, ירדן ואיחוד האמירויות הערביות (איחוד האמירויות הערביות), או מייאשות זאת או טרם יצרו תקנות ברורות. עם זאת, מיליוני עובדים זרים חיים במדינות אלה, והעברות כספים מהוות חלק ניכר מכלכלתן. לפיכך לא צריך להיות ספק כי השימוש בקריפטו יגדל באופן משמעותי לשרת שוק זה. ראוי גם לציין כי יש הרבה פחות חילופי קריפטו הפועלים במזרח התיכון הערבי, הנפוץ ביותר BitOasis. לפיכך, ערבים רבים מסתמכים על חילופי דברים מקומיים ולא מוסדרים.

שלא במפתיע, מדינות המזרח התיכון שחוות שיבוש פוליטי וכלכלי, כמו סוריה ולוב, חוו זינוק באימוץ מטבע החוץ. אנשים במדינות אלה מתחילים לפנות לקריפטו כמקלט בטוח כלכלי. מגמה זו נפוצה כעת ברחבי העולם כאשר משברים גדולים מתפרצים.

סיכום

כאשר נבחנים כמכלול, ברור כי כל אזור בעולם חווה אימוץ מהיר של מטבע קריפטוגרפי. באופן קצת מפתיע, שיעורי אימוץ הקריפטו דומים גם במדינות עשירות וגם במדינות עניות. כמו כן, תגובות הממשלה לקריפטוגרפיה דומות ללא קשר למבנה הפוליטי. במילים פשוטות, משטרים אוטוקרטיים אינם נוטים להפריע לשימוש בקריפטו מאשר דמוקרטיות חופשיות. אפילו סין, עם היסטוריה ארוכה של שליטה מרכזית, חוקקה מגבלות שאינן יעילות וכמעט בוודאות זמניות.

מגמה נפוצה ברחבי העולם היא מדינות המפתחות מטבעות קריפטוגרפיים לאומיים, אשר באופן תיאורטי יעניקו לאזרחיהם את היתרונות של הקריפטו, אך ישמרו על השליטה הכספית בידי הבנקים המרכזיים. מומחי קריפטו מסכימים כמעט באופן אוניברסלי שתוכניות כאלה נידונות להיכשל, מכיוון שהטבע חסר הגבולות והמבוזר של ביטקוין ושל קריפטו אחרים הוא היתרון הגדול ביותר שלהם..

בחינת קריפטוגרפיה מנקודת מבט גלובלית מדגימה עד כמה באמת נכסים דיגיטליים מבוססי בלוקצ’יין מהפכניים. הם משנים את אופן הפעולה של העולם, והם מרוויחים עשירים ועניים כאחד. שינוי נוסף ותנודתיות כמעט בטוח. עם זאת, לא יכול להיות ספק כי הקריפטו הוא כיום חלק קבוע מהנוף הפיננסי העולמי.