NEO: העתיד של חוזים חכמים?

כאחד המאפיינים הנדונים לעתים קרובות של מטבעות קריפטוגרפיים, חוזים חכמים הם אולי המרכיב המפריע ביותר בטכנולוגיית הבלוקצ’יין. כפי שהוצע לראשונה בשנת 1994 על ידי הקריפטוגרף ניק סאבו, החוזים החכמים תוארו בתחילה כשדרוגים פונקציונליים של קודמיהם מבוססי הנייר ומכילים את הפרוטוקולים והתנאים הדרושים לאחד או יותר מהצדדים לביצוע חוזה שמגשים את עצמו.

כיום, חוזים חכמים הם למעשה חוזים דיגיטליים הפועלים באמצעות בלוק-קיינים ומכילים הוראות שמבוצעות בהתקיים התנאים שנקבעו, ומאפשרות לך להפוך ולבצר כמעט כל חילופי נכסים..

מהם חוזים חכמים?

כמו תחומים רבים בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, חוזים חכמים לא מובנים לרוב. הם משמשים להעברת מטבעות דיגיטליים או נכסים קשורים בין צדדים בתנאים המפורטים בקוד החוזה. חוזים חכמים יוצרים הסכם בין שני צדדים או יותר, ואוכפים את הציות באמצעות הבלוקצ’יין באופן מבוזר, ללא צורך בצדדים שלישיים או בנדון משפטי..

חוזים חכמים מאפשרים העברת נכסים בין שני צדדים או יותר על ידי פעולה כצד שלישי, נאמנות חסרת אמון. לדוגמא, ניתן ליצור חוזה חכם שמקבל תשלומים ממספר אנשים, וברגע שהיתרה שלו מגיעה לסף קריטי, החוזה החכם בוחר באקראי באחד מהאנשים האלה לקבל את היתרה המלאה, ובעצם יוצר הגרלה חסרת אמון. מערכת.

לאחר שנחתם חוזה חכם והועלה לבלוקצ’יין, הוא בלתי משתנה במהותו, ולא ניתן לתפעל אותו על ידי המעורבים בהסכם. קביעות זו פירושה שלא ניתן לשנות כל נושא בקוד הבסיס במועד מאוחר יותר, ומדגיש את חשיבותו של קוד בעל מבנה מקצועי כדי למנוע תקלות שעלולות להיות הרות אסון. כיום כל קוד הפועל במכונה וירטואלית של בלוקצ’יין נקרא בדרך כלל חוזה חכם, לא משנה אם יש לו פונקציונליות חוזית או לא.

ראשית: את’ריום

Ethereum הוא המטבע הקריפטוגרפי העיקרי הקשור לפונקציונליות של חוזים חכמים, שפורסמה ביולי 2015, Ethereum אפשרה פיתוח של חוזים חכמים באמצעות שפת תכנות מותאמת אישית משלה, המכונה Solidity..

מאז החלו הצפנות רבות אחרות להציע פונקציונליות דומה, כולל Cardano, Waves ו- Qtum. עם זאת, אף אחד מאלה לא הצליח לצבור את הקהילה שיש לאת’רום, כאשר את’ריום נשאר ללא ספק הבלוקצ’יין הפופולרי ביותר לחוזים חכמים. עם זאת, מכיוון ש- Solidity הוא יחסית חדש, יש מעטים המפתחים הבקיאים בתחבירו, ואפילו פחות יכולים לקרוא לעצמם מומחים. יתר על כן, מכיוון שהוא כל כך חדש, ישנם משאבים מוגבלים מאוד לשפה. אמנם תיעוד המוצק הוא נרחב, אך הוא מכוון מאוד לאנשים עם רקע תכנותי, אך הוא חסר ערך עד למי שאינו בעל ידע נרחב בתכנות בשפות דומות..

בגלל מגבלות אלו, מרבית החוזים החכמים שנוצרו ב”סולידיטי “הם ראשוניים ולעתים קרובות ספגו ביקורת על היותם עתירי משאבים ויקרים להפעלה. תלונות אלה צריכות להוביל לפיתוח מספר חסימות חלופיות המבקשות לשפר את פונקציונליות החוזה החכם של את’ריום.

לאחרונה, RSK השיקה את פרויקט החוזה החכם שלה בבסיס Bitcoin, עם זאת, בניגוד לאת’ריום, תכונה זו מיוחסת לרשת צדדית הניתנת לתפעול המתחברת לבלוקצ’יין של ביטקוין, במקום להיות חלק מפרוטוקולי הליבה של ביטקוין. חוזים חכמים של ביטקוין צפויים להיות מוגבלים הרבה יותר בפונקציונליות, בגלל גישה מוגבלת זו לרשת.

NEO: הפיתרון?

שלא כמו מטבעות קריפטוגרפיים אחרים בעלי יכולת חוזה חכם, ניתן לפתח חוזים חכמים של NEO (או חוזי NEO במספר שפות תכנות שונות, מה שמפחית מאוד את עקומת הלמידה הנדרשת כדי להתחיל. כַּיוֹם, ניתן לפתח חוזי NEO בשש שפות שונות (C #, F #, VB.net, Java, Kotlin & Python), כאשר צוות NEO עובד כעת על יישום תמיכה ב- Javascript, Golang ו- C ++ בעתיד הקרוב.

NEO מספק מהדרים עבור שפות אלה, ומאפשר למפתחים לקמפל את הקוד שלהם להוראות המובנות ומבוצעות על ידי מכונת ה- NEO Virtual (NVM). חוזי NEO הם ניתנים להרחבה, דטרמיניסטיים וניתנים לשחזור ויכולים להתקשר זה לזה לייצר רשתות מסובכות של חוזים חכמים. חוזים חכמים אלה מבוצעים במכונה הווירטואלית של NEO וניתן לגשת אליהם על ידי יישומים מבוזרים כחלק מתפקודם.

NEO שוחרר במקור בשנת 2014 בשם AntShares (ANS), לפני שעברו מיתוג מחדש ל- NEO בשנת 2017. צוות NEO שואף להוביל את הכלכלה החכמה החדשה באמצעות טכנולוגיית החוזים החכמה הקלה שלה. חוזים חכמים של NEO נועדו לפתור את הבעיות המדרגיות שנראות עם מטבעות קריפטוגרפיים אחרים בעלי יכולת חוזה חכם. היא עושה זאת על ידי שילוב מקבילות והקצאה דינמית בפרוטוקול שלה.

במקביל, פירוש הדבר הוא שניתן לבצע מספר חוזים חכמים בו זמנית, באופן שאינו תלוי ברצף מבלי להשפיע על התוצאה. זה קורה כאשר כל החוזים החכמים ביחסי שיחה סטטיים נקבעים לפני הפעלתם, מתוכם ניתן להריץ את אלה הפועלים על נתונים שונים במקביל, בעוד שאלה שמשנים את אותה רשומה מופעלים ברצף. יתר על כן, המכונה הווירטואלית של NEO יכולה להקצות מעבדים וזיכרון באופן דינמי לחוזים ספציפיים, מה שמאפשר חלוקה דינמית של מספר אנשי קשר כדי למקסם את המספר שיכול לרוץ במקביל..

כאבי גדילה

נכון לעכשיו, תוך שימוש רק במקביל ובמחיצה דינמית, ה- blockchain NEO יכול להתמודד עם כ -10,000 עסקאות לשנייה (tps), בניגוד לאת’ריום שמנהל כיום כ 15 tps. צוות NEO עובד בימים אלה על הטמעת השבירה בפרוטוקול הליבה, שצפוי להגדיל את ה- tps המרבי ביותר מפי עשרה, מה שיאפשר לבלוקצ’יין לעמוד בקצב הדרישות המוגברות. Sharding פועל על ידי פיצול רשת הבלוקצ’יין ליחידות קטנות יותר המכונות ‘רסיסים’, רסיסים אלה מריצים כל אחד מקטע של הרשת במקביל, ומייצרים מערכת ההולכת ומסוגלת ככל שנכללים יותר צמתים..

שיפורים עצומים אלה ביעילות ובהקבלה מציירים את NEO כמתחרה הגדולה הראשונה באת’ריום. בעבר, הבלוקצ’יין של את’ריום הועמס יתר על המידה על ידי משחק החתלתול הקריפטו הפופולרי ביותר, משחק ממכר בו מגדלים, נולדים ונסחרים חתלתולים וירטואליים בבלוקצ’יין את’ריום. בשיאו, משחק הגורמים הקריפטו גרם לגודש קשה ברשת וכיום הוא מהווה כ -20% מכלל תעבורת את’ריום. שיבוש זה הבהיר באופן בוטה כי קנה המידה נותר נושא מרכזי בעולם המטבע הקריפטוגרפי, נושא שיהיה צורך לפתור אם אי-פעם תתקיים אימוץ המוני..

מידע נוסף על NEO זמין באתר שלהם אתר רשמי או ה- NEO subreddit. אם אתה מעוניין לרכוש NEO כלשהו, ​​הן Neo והן NeoGas רשומים בבורסת Binance.

תמונות באמצעות פקסלים. יצירות אמנות לוגו באמצעות ניאו.