מרוץ הנשק של בלוקצ’יין צובר תאוצה

במהלך השנים ענקיות הטכנולוגיה השתדלו לנצל את הטכנולוגיות החדשות והמתקדמות ביותר כדי להקדים את התחרות ולהשיג יתרון תחרותי על פני עמיתיהן. גוגל השקיעה במלואה בתחום המתהווה של בינה מלאכותית (AI) עם למעלה מ- 14 רכישות, אמזון מובילה את המחקר והפיתוח של טכנולוגיית מזל”ט לצורך אספקותיה, ורכישת ג’ספר טכנולוגיות של סיסקו בסך 1.4 מיליארד דולר מיקמה אותה באופן ישר באינטרנט של הדברים שטח IoT). ועכשיו ענקיות הטכנולוגיה שמו את הכוונת לגבול הבא של התחרות: טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

בעוד שמטבעות קריפטוגרפיים היו ההיצע העיקרי של רשתות חסימות, שימושים אחרים מופיעים מדי יום, במיוחד בתחום הבלוקצ’יין הארגוני. החשש הראשוני מתחלף אט אט בשקיקה וציפייה מכיוון שיותר אנשים מכירים בכך שרשתות חסימות הן הטכנולוגיה המהפכנית הבאה. הבנקים הגדולים בעולם כבר החלו להשקיע בחסימות, למשל JP Morgan שיש לה פלטפורמת בלוקצ’יין משלהן. הבמה נקבעה ושחקני הטכנולוגיה הגדולים נחושים לקחת את ההובלה.

מיקרוסופט

מוקדם יותר החודש, מיקרוסופט הוכרז ההשקה של Azure Blockchain Workbench, שירות יצירת אפליקציות של בלוקצ’יין. השירות יאפשר למשתמשיו לפתח יישומי בלוקצ’יין מותאמים אישית תוך מספר ימים בלבד על ידי “אוטומציה של הגדרת תשתית, כך שמפתחים יוכלו להתמקד בלוגיקה של יישומים, ובעלי עסקים יוכלו להתמקד בהגדרה ובאימות של מקרי השימוש שלהם.” השירות מגיע עם תבניות המייצרות אוטומציה של בניית רשת ופריסת ספרים, ומשלבת גם את רשת הבלוקצ’יין עם שירותי Azure ליישום פונקציונלי לחלוטין..

זוהי רק הצעת הבלוקצ’יין האחרונה של יצרנית התוכנה מבוססת וושינגטון. בעוד החברה ומייסדה ביל גייטס המשיכו להביע עוינות כלפי מטבעות קריפטוגרפיים, מיקרוסופט פיתחה חבילה של מוצרים מבוססי בלוקצ’יין, כולל מערכת לניהול זהויות דיגיטליות שיסמוך על הבלוקצ’יין שיאפשר למשתמשים שלו לשלוט בבעלות על כל מרכיבי הזהות הדיגיטלית שלהם. החברה פרסמה גם א נייר לבן המפרט לפרטים על יישומי בלוקצ’יין באבטחת סייבר.

יבמ

מכונות עסק בינלאומיות היא בין ענקיות הטכנולוגיה הוותיקות והיא גם אחת הנכנסות הראשונות לחלל הבלוקצ’יין. החברה מניו יורק שיתפה פעולה עם ארגונים שונים מכל רחבי העולם לפיתוח פתרונות בלוקצ’יין לצרכיהם. יישומי הבלוקצ’יין שלה נגעו בתעשיות מגוונות והעניקו לו את אחד מתיקי הבלוקצ’יין הגדולים ביותר בקרב ענקיות הטכנולוגיה.

בענף ניהול שרשרת האספקה, IBM שיתפה פעולה עם חברת ספנות המכולות הגדולה בעולם מארסק לפיתוח פיתרון בלוקצ’יין אשר יספר את רשתות האספקה ​​ושיפר את הסחר העולמי. יבמ שיתפה פעולה גם עם קבוצת חברות העוסקות בתחום אספקת המזון לפיתוח פלטפורמת בלוקצ’יין שמטרתה להפוך מזון בטוח יותר עבור הצרכנים. אלה כוללים את קרוגר, מק’ורמיק, יוניליוור, וולמארט, נסטלה וטייסון פודס. החברה עומדת גם מאחורי TrustChain, פלטפורמת בלוקצ’יין שתאפשר ללקוחות התכשיטים לעקוב אחר מקור התכשיטים שלהם. היוזמה היא בשותפות עם כמה מהשמות הגדולים ביותר בתעשיית מתכות יקרות ותכשיטים, כולל קבוצת Richline, Helzberg Diamonds ו- LeachGarner. ל- IBM יש גם מוצרי בלוקצ’יין המכוונים לתחום הצדקה, סחר באשראי סביבתי, חקלאות ותעשיות הביטוח.

נבואה

אורקל היא משתתפת מאוחרת בעגלת הבלוקצ’יין ומשחקת התעדכנות, אך כוונותיה רציניות כמו כל החברות האחרות. החברה מקליפורניה הודיעה בתחילת החודש כי תציע מוצרי בלוקצ’יין כשירות החל מחודש מאי ותשיק יישומים מבוססי ספרים מבוזרים החל מיוני. המוצרים יכוונו לחברות תרופות לניהול דיגיטלי של רשתות אספקת התרופות שלהן. עוד חשפה החברה כי מוצרי הבלוקצ’יין שלה כבר בשימוש, כאשר אחד מלקוחותיה הוא ממשלת ניגריה המשתמשת בבלוקצ’יין לתיעוד מכס ומס יבוא. בנקו דה צ’ילה השתמשה גם בפלטפורמת הבלוקצ’יין של אורקל לרישום עסקאות בין בנקאיות בהיפר-ספר.

אֲמָזוֹנָה

אמזון היא עוד כניסה מאוחרת לתעשיית הבלוקצ’יין, אך פוטנציאל השליטה בה הוא עצום. החברה עלתה לכותרות כאשר דווח כי היא בוחנת מטבעות קריפטוגרפיים כאמצעי תשלום בפלטפורמה שלה, אך מאז החלה להשקיע בטכנולוגיית הבלוקצ’יין כדי לעמוד בקצב עם עמיתיה. באפריל 2018 הודיעה החברה על השקת תבניות AWS Blockchain אשר יקלו על המשתמשים ליצור רשתות בלוקצ’יין באמצעות מסגרות קוד פתוח. באמצעות התבניות, המשתמשים לא צריכים לערב את עצמם בתשתית הטכנית הבסיסית, והם יכולים להתמקד בבניית יישומי בלוקצ’יין ברשת Ethereum ו- Hyperledger Fabric..

כפי שפורסם אתמול, אמזון גם הודיעה על שותפות עם Kaleido, סטארט-אפ המהווה ספין אוף מחממת הבלוקצ’יין ConsenSys, שתראה כי שתי החברות מספקות מבצע של בלוקצ’יין כשירות. השירות ייבנה על בלוקצ’יין את’ריום, כאשר מייסד שותף של את’ריום ג’וזף לובין מתאר את המהלך כגדול ביותר עד כה על ידי אמזון לתעשיית הבלוקצ’יין..

גוגל

גוגל נראית כאחד התומכים בנרטיב פופולרי של “מטבעות קריפטוגרפיים הם גרועים אבל הבלוקצ’יין הוא טוב” שאימצו חברות ואנשים פרטיים רבים. ענקית מנועי החיפוש הודיעה מוקדם יותר השנה כי תאסור על מודעות הקשורות לקריפטו מהפלטפורמה שלה כדי להגן על המשתמשים, מה שהוביל לירידת מחירים משמעותית עבור מרבית המטבעות הקריפטוגרפיים. עם זאת, החברה היא פרו-בלוקצ’יין והיא כבר החלה בפיתוח פתרונות בלוקצ’יין.

במרץ 2018 חשפה החברה כי היא עובדת על שני יישומי בלוקצ’יין. האחת שתתמקד במערכת ביקורת חסינת טמפ ‘, והשנייה היא פלטפורמת פעולות ענן עצמאית. גוגל כבר הגישה בקשה לפטנט על הטכנולוגיות שלה אך טרם פרסמה מוצר עובד כלשהו. חברת האם של גוגל אלפבית בע”מ היא גם אחד המשקיעים המוסדיים הגדולים בתעשיית הבלוקצ’יין על פי א להגיש תלונה מאת CB Insights. אלפבית השקיעה ב- Blockchain.info, חוקר ביטקוין וספק ארנקים שהוא בין הפופולריים ביותר בעולם וחברת האם של XRP Ripple Labs.

מה צופן העתיד?

העתיד בהחלט נראה מזהיר עבור טכנולוגיית הבלוקצ’יין כאשר שחקנים גדולים יותר ממשיכים להשקיע במחקר ובפיתוח שלה. אפילו פייסבוק החלה לאחרונה לחקור כיצד ניתן לשלב רשתות חסימות בפעילותן. חברות אלה לא רק יקדמו את פיתוח הטכנולוגיה אלא גם יעניקו לה אמינות שדורשת הבלוקצ’יין בכדי לעבור למיינסטרים. בעתיד הקרוב, טכנולוגיית הבלוקצ’יין תהיה הנורמה ולא היוצא מן הכלל. זה ואילך בלוקצ’יין!

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.