המצב הגלובלי של אימוץ והסדרת מטבעות מטבעות, חלק 2

מכיוון שהקריפטו ממשיך לגדול בהתמדה בפופולריות, אין כיום ספק כי בתוך מספר שנים השימוש בו יהיה מיינסטרימי ברחבי העולם. זהו המחקר השני מתוך שלושה חלקים הבוחן את מצב המטבע הקריפטוגרפי ברחבי העולם. החלק הראשון בחן את צפון אמריקה ואירופה. באזורים אלה קריפטוגרפיה היא בעיקר כלי השקעה, ולמרות שהממשלות אינן עוינות, הן חוששות מהאימוץ הנרחב שלה. קטע שני זה יבחן אימוץ ויסות קריפטו בחלקים מהעולם המתפתח.

אמריקה הלטינית

אחת התכונות החיוביות ביותר של קריפטוגרפיה היא היכולת שלה להועיל לאנשים בכל קשת העושר. למעשה, אמריקה הלטינית היא דוגמה טובה לאופן שבו נכסים דיגיטליים יכולים, על פי כמה אמצעים, להועיל מאוד למעמדות כלכליים נמוכים יותר. ברוב החלקים ממשלות אמריקה הלטינית קשובות לאזרחיהן באמצעות קריפטו, אם כי זה עדיין לא חוקי באקוודור ובוליביה. כמו מדינות מפותחות יותר, ממשלות אמריקה הלטינית מבקשות בעיקר אמצעי רגולציה. לדוגמא, מקסיקו צפויה להעביר בקרוב חוק שייתן לבנק המרכזי שלה את הסמכות להסדיר חילופי מטבעות מטבע הפועלים במדינה.

העניין במטבעות קריפטוגרפיים חזק באמריקה הלטינית, מכיוון שהוא נתפס יותר ויותר ככלי פונקציונלי לשיפור תנאי החיים של אנשים. שלא כמו בעולם המפותח, לאמריקאים הלטיניים יש תחושה הרבה יותר גדולה של צורך בכך. שימוש חשוב אחד הוא העברות כספים, שכן מיליוני משפחות באזור זה נשענות על כסף שנשלח על ידי קרובי משפחה המתגוררים בחו”ל. לפיכך אין זה מפתיע שחברות העברות מבוססות הצפנה, שיכולות לשלוח כסף מעבר לגבולות עבור חלק קטן מהעלות המסורתית, צומחות במהירות במיוחד בתחום זה..

אמריקאים לטיניים רבים פונים גם לקריפטוגרפים כאמצעי להגן על עושרם מפני מלכודותיהם של מטבעות פיאט המנוהלים לרוב בצורה גרועה ומועדים לאינפלציה. נכון לעכשיו, ארגנטינה היא האומה הדרום אמריקאית הפעילה ביותר במרחב הקריפטו, מה שלא מעט בגלל האינפלציה הגואה של המדינה (21% לשנת 2017 עד כה). למעשה, ביטקוין הוא כיום מטבע נפוץ ברחבי המדינה, ויותר ממאתיים כספומטים של ביטקוין מתוכננים להתקין החודש. השימוש בביטקוין גואה גם בוונצואלה על רקע הקריסה הכלכלית הנוכחית של אותה מדינה ואינפלציה יתר.

כיום מקובל ביטקוין בחנויות בארגנטינה

העניין של אמריקה הלטינית בקריפטוגרפיה מפיג גם את הרעיון שרוב החדשנות והאימוץ של בלוקצ’יין מגיעים ממדינות מפותחות. ציוני קריפטוגרפים וסטארט-אפים מבוססי בלוקצ’יין מבוססים מחוץ לאמריקה התיכונה ודרומית. אלה כוללים מרכזיות, שירותי ארנקים, מעבדי תשלום ועוד. ממשלות גם מאמצות את הפוטנציאל של ספרים מבוזרים. הונדורס, למשל, הקימה שותפות עם Factom ליצירת פתרון מבוסס את’ריום לניהול רשומות בעלות אדמות.

הצמיחה האחרונה של מטבעות קריפטוגרפיים באמריקה הלטינית הייתה באמת מדהימה. האנשים באזור זה מאמצים במהירות קריפטוסים בגלל היתרונות המוחשיים שהם מספקים. סביר להניח שככל שהנכסים הדיגיטליים ישיגו אחיזה, ממשלות ובנקים מרכזיים ייאלצו לבצע רפורמות חשובות ואולי כואבות ככל שאוכלוסייתן מאבדת עניין להשתמש במטבעות הפיאט המקומיים. עם זאת, לא צריך להיות ספק שמטבעות קריפטוגרפיים הם כעת חלק קבוע מהנוף הפיננסי.

אַפְרִיקָה

התחום הכי לא מפותח בעולם מהווה כרגע קרקע מוכחת לפוטנציאל הטכנולוגיה של הבלוקצ’יין. יהיה זה איוולת להניח שהתשתית החלשה של אפריקה האטה את אימוץ המטבע הקריפטוגרפי. למרות שלרוב האפריקאים חסרים מחשבים וגישה מהירה לאינטרנט, יזמי קריפטו בעלי תושייה מצאו דרכים להנגיש נכסים דיגיטליים גם כאן.

חוסר גישה לבנק הוא אתגר פיננסי אדיר עבור העם האפריקאי. יותר משישים אחוז מהאפריקאים אינם בנקים, עובדה היוצרת הזדמנות לשימוש בקריפטוגרפים להכות שורשים ולשרת את הלא שומרים. מאז השימוש בטלפון הנייד נפוץ, חברות כמו Bitpesa ו- BTCGhana הופיעו כדי לאפשר ארנקי קריפטו, תשלומים והעברות כספים בפלטפורמות מובלי. חברות אלה משגשגות ואמורות להפוך לשחקנים דומיננטיים במרחב הפיננסי האפריקאי תוך מספר שנים. ביטפסה, למשל, חווה בשנתיים האחרונות צמיחה של עשרים וחמישה אחוזים בהיקף העסקאות בכל חודש.

למיליוני אפריקאים יש כעת גישה לטלפון חכם

כמו באמריקה הלטינית, עם זאת, חשוב להזכיר כי מעמד הביניים הם המניעים החזקים ביותר לאימוץ מטבע החוץ. לסטודנטים, אנשי מקצוע ואפריקאים ניידים אחרים כלפי מעלה יש את המשאבים והצורך לשימוש בקריפטו. למעשה, מרבית מיזמי הקריפטו מבוססי אפריקה נוצרו על ידי אפריקאים, בניגוד לכך שהוצגו מבחוץ. כרגע יש יותר מתריסר בורסות קריפטו ברחבי היבשת, שרובן בנויות מקומיות. ראוי גם לציין כי שישים אחוז מהאפריקאים הם מתחת לגיל 25, ובכך להבטיח כי השימוש בקריפטוגרפיה בקרוב יהיה נרחב..

בנוגע לוויסות הצפנה באפריקה, הממשלות הגיבו באופן דומה למקביליהן בעולם המפותח. לאחר הזהירות הראשונית, רובם הגיעו לקבל נוכחות של מטבעות דיגיטליים. בינואר השנה הזהיר הבנק המרכזי בניגריה את האזרחים מפני השימוש בקריפטו, אך מאז הצהיר כי אין בכוונתו להפריע לו. אותו תרחיש קרה במדינות אחרות, כמו קניה ואוגנדה, אשר שניהם המשיכו לפתח מסגרות רגולטוריות, לאחר שגילו עוינות קודם לכן..

המסירה החשובה ביותר מתנועת הקריפטו בעולם המתפתח היא שתשתית ירודה וחולשה כלכלית לא היוו מכשול להגברת האימוץ. עובדה זו נובעת בחלקה הגדול מהארכיטקטורה המבוזרת של הקריפטו, אך היא גם משום שהקריפטו מציע יתרונות חשובים לאותם אנשים. באזורים אלה, השימוש בקריפטוגרפיה יכול לספק שיפור חיים ישיר באיכות שאולי לא כל כך דחוף לאנשים בעולם המפותח. למרבה הפלא, ממשלות המדינות הלא מפותחות ביותר הגיעו לקבל את הנורמליזציה של הקריפטו, ובחרו לעבוד איתה, ולא נגדה. בהתחשב בעובדה שמיליארדי אנשים במדינות אלה יוכלו להשתמש בקרוב בקריפטו באופן קבוע, צפויים להתרחש שינויים משמעותיים במרקם הכלכלי של מדינות אלה..