בקרוב: חוזים חכמים לביטקוין

כשאנחנו מתקרבים לתאריך השחרור של עדכון SEGWIT (Segregated Witness) לבלוקצ’יין, שמחנו לראות עדכון מלא מצוות BitcoinCore בנוגע לאופן שבו עדכון זה ישפיע על הרשת, מה ישתנה ולאן נעבור העתיד.

לאלו מכם שלא יודעים מהי SEGWIT תוכנה המשמשת להפקת עסקאות שבגינן היא מפרידה את חתימות העסקאות TxID משאר הנתונים, ובכך עדי הפרדה. זה מאפשר לכורים למקם את חתימות העסקה מחוץ לשרשרת החסימה.

תוכל למצוא מידע נוסף על היתרונות של SEGWIT כאן או על ידי לחיצה על התמונה למטה.

יתרונות וחסרונות

ישנם יתרונות שמיד נוכל ליהנות מהם לאחר סיום העדכון. היתרון הראשון הוא שבסופו של דבר יבוטלו יכולת הנגישות, וצדדים שלישיים לא יוכלו להפריע לתהליך העסקה, ומזהי העסקה יוסתרו מכולם, ובמקביל יאפשרו לתוכנת העסקה לחשב את העסקה ללא התייחסות לעד. עדכון זה יפתח מסלולי פיתוח עבור ביטקוין, על ידי ביטול חורי אבטחה והורדת מורכבות החוזים החכמים לביטקוין.

היתרון השני הוא שיכולת העסקאות תגדל בצניעות. חסימות בסגנון חדש יכולות להכיל יותר נתונים מהגרסאות הנוכחיות, מה שאומר שכמות נתוני העסקאות תגדל לכל חסימה. זה לא אומר שנתוני העד נשמרים מחוץ לרשת, אלא בעקבות המזלג הרך הזה, הנתונים יתחילו להיחתם בבלוקים בסגנון החדש (הכוללים את החסימה הישנה ומרחב נוסף).

בסך הכל עדכון זה יפשט את הדברים עבור מפתחים לייצר תכונות חדשות לשימוש בביטקוין וזה משפר את היעילות של הפעלת צמתים מלאים. אנו שמחים לראות שהיתרונות לטווח הארוך ייצאו מהעדכון הזה.

על פי הפוסט בבלוג שפרסם צוות BitcoinCore ב- 24 ביוני 2016, SEGWIT נבדקה בהרחבה על ידי מפתחי ביטקוין, וזה היה הכרחי בגלל האופן שבו SEGWIT משנה חלקים ממערכת הביטקוין. אחד השינויים החשובים ביותר קורה לכללי הקונצנזוס בהם משתמשים צמתים מלאים להסכמה על מצבו הנוכחי של ספר החשבונות. שינוי זה הוא הסיבה העיקרית לביצוע בדיקות כאלה, מכיוון שאם נגיע למצב בו הרשת מפסיקה את ההסכמה לגבי המצב הנוכחי, עסקאות ביטקוין הופכות למסוכנות.

שינויים בולטים אחרים קרו בקוד ה- peer-to-peer שמשמש את הרשת להפצת חסימות ועסקאות. (כל זה נכלל בעדכון 0.13.0 BitcoinCore, אך זה לא יקרה יתקבל ברשת הראשית עד לפחות עד 0.13.01.) חסימות SEGWIT ועסקאות שונות מגרסאות קודמות, לכן חשוב שהרשת מסוגל להפיץ גם SEGWIT וגם נתונים בסגנון ישן.

העדכון המלא הוסיף כ- 7800 שורות קוד לתוכנה הקניינית, כאשר מרבית השורות מתייחסות ליכולות SEGWIT. חלק גדול מעדכון הקוד הקשור למערכת הבדיקות האוטומטית, שאפשרה למפתחי הביטקוין לבדוק את התכונות ברשת נפרדת בהרחבה, הנקראת מיד “testnet”.

SEGWIT יושמה בתחילה על ידי פרויקט האלמנטים, בראשותו של פיטר ויל. יישום ראשוני זה התרחש באפריל עד יוני 2015. הוא מעולם לא נועד לבלוקצ’יין הראשי אלא נחשב למעשה לשרשרת צדדית. כמה חודשים מאוחר יותר באוקטובר 2015, לוק דשג’ר מתאר שיטה המאפשרת ליישם את SEGWIT באמצעות מזלג רך והם מתחברים עם Wille לעבוד על היישום שהולך להיות תואם לחלוטין לבלוקצ’יין הראשי..

טבלה מחזורית של אלמנטים

הגרסה הראשונה של הקוד החדש הזה תצא בדצמבר 2015, קרוב לסוף השנה. (שנה חדשה, עדכונים חדשים!) הוא מיושם ונבדק בהרחבה לאורך כל תקופת השנה, החל מתחילת השנה ועד ה- 23 באוגוסט 2016, כאשר צוות BitcoinCore השיק את העדכון.

בתוך עדכון זה, SEGWIT מיושם לחלוטין, אך הוא יושב שם במצב פאסיבי, משמש רק למטרות בדיקה. כמו שכבר ציינתי קודם, הוא יופעל עם העדכון הבא! סוף סוף מפתחי Bitcoin Core משוכנעים כי יישום SEGWIT לא יביא לתופעות שליליות וזה לא ישפיע לרעה על הביטקוין, זה ערך ואמינות..

SEGWIT לא ישתנה הרבה לגבי האופן שבו אתה תופס עסקאות ביטקוין שקורות, ובכן … יש שינוי די תפיסתי, אבל אני בטוח שלא אכפת לך.

116

דמי העסקה הולכים להיות קצת יותר זולים. &# 128578;

אני בטוח שכולנו יכולים להעריך את ההוצאות קצת פחות על העסקאות שלנו. אבל רגע, מה עם חוזים חכמים של ביטקוין?

כן, הזכרתי אותם. ובכן SEGWIT לא תציג שום חוזים חכמים, אך זהו הצעד הראשון המאפשר פיתוח היכולת לתמוך באלה.

זה פותר בעיה מכריעה שמשפיעה כרגע על יצירת אנשי קשר חכמים ותפקוד סקריפט. זה פותח דלתות לנתיבי פיתוח חדשים ויוצר הזדמנויות חדשות שבעבר לא היו נגישות בגלל פרצות אבטחה ונראות של מזהי עסקאות. בעתיד, חוזים וסקריפטים חכמים ישתמשו ב- MAST, ראשי תיבות של עצים תחביריים מופשטים של Merkalized.

תיאור קצר של MAST הוא בכך שהוא מאפשר להשתמש ביצירת סקריפטים מותנים של ביטקוין. לעת עתה, זה שמור לאנשים בעלי יכולת טכנולוגית במיוחד, המפתחים להשתמש בכלים אלה ואולי להנגיש אותם למשתמשי הביטקוין. MAST עומד להיות זמין לשימוש בעקבות עדכון SEGWIT בעתיד.

מה דעתך על SEGWIT? איך לדעתך זה יועיל לכלל רשת הביטקוין?

תודה ל- Bitsonblocks.net על תמונת התכונה. תוכל למצוא מבוא לחוזים חכמים כאן.