עליית המחירים של ביטקוין המניעה דיונים מחוממים בקרב מומחים פיננסיים

הזינוק האחרון של ביטקוין לשיאי שיא הביא לסיקור תקשורתי משמעותי, ולעלייה בוויכוח המתמשך על מחירו. אף על פי ששיחה זו בהחלט אינה חדשה במרחב הקריפטו, לאחרונה הצטרפו מומחים פיננסיים עולמיים מובילים, שרבים מהם לא הקדישו תשומת לב לביטקוין בשנים עברו. אפשר להניח שככל שהביטקוין צועד לכיוון המיינסטרים, אנשים אלה הבינו את התפקיד המפריע שהוא, וקריפטוסים אחרים, ימלאו בוודאות במגזרים הפיננסיים הגלובליים. בעוד שתומכי הקריפטו לטווח הארוך טוענים בדרך כלל כי הביטקוין הוא במחיר נמוך בהרבה, מומחים פיננסיים מסורתיים חלוקים בנושא.

בספטמבר, ג’יימי דימון, מנכ”ל JPMorgan Chase, עלה לכותרות בינלאומיות כשהתייחס לביטקוין “הונאה”. בשבוע שעבר, בזמן שדיבר במכון הבינלאומי למימון, הוא הבהיר את עמדתו. דימון שיבח את טכנולוגיית הבלוקצ’יין, ואפילו דיבר בחיוב על קריפטוסים בגיבוי פיאט. לגבי ביטקוין ונכסי בלוקצ’יין מבוזרים אחרים, הוא אישר את עמדתו כי הם הונאה, וכי מחירם יתמוטט יום אחד..

דימון רשם מספר נקודות כדי להגן על עמדתו. יש לציין כי הוא טען כי ביטקוין אינו משמעותי מכיוון ששווי השוק שלו הוא רק במיליארדי דולרים. הוא גם הצהיר כי “הערך היחיד של ביטקוין הוא מה שהבחור השני ישלם עבורו”, והציע שתשומת לב תקשורתית עכשווית היא תוכנית להעלות את המחיר כדי שהמשקיעים הנוכחיים יוכלו למכור ברווח. בנוסף, דימון אמר כי ממשלות יום אחד “ימעכו” את הביטקוין, משום שהן לא יאפשרו להשתמש במטבע שלא ניתן לעקוב אחריו או לשלוט בו. דימון ציין כי ביטקוין מהווה כיום אלטרנטיבה טובה יותר לסרטים במדינות בעלות כלכלות חלשות ומתמוטטות, כמו ונצואלה וקובה..

בשבוע שעבר, במהלך פגישת הוועדה המייעצת למשקיעים של ה- SEC (IAC), הביעו גם מספר מומחים פיננסיים מובילים ביקורת על מטבע הקריפטו. ועדה זו מייעצת לרשות ניירות ערך האמריקאית במגוון נושאי השקעה ורגולציה, והיא מורכבת ממומחים מכל הספקטרום הפיננסי. במה שהפך לוויכוח סוער, חבר אחד, דיימון סילברס, התייחס לביטקוין כאל “בועה מובנת מאליה”, והאשים את תומכי הקריפטו בשימוש ב”ז’רגון טכני “כדי להתחמק משאלות חשובות הנוגעות לקריפטוגרפיה כמוצר השקעה. סילברס טען גם כי השקעות קריפטו, כמו ICO, נועדו להתחמק מהחוק. חברה אחרת, אן סימפסון, התייחסה לכריית הביטקוין כ”יצחק אסימוב השתגע “.

מנהיגים פיננסיים שמתחים ביקורת על קריפטוגרפיה הם בהחלט לא דבר חדש, אך בשנים האחרונות מעטים מעמיתיהם היו מוכנים להגן עליה בפומבי. הדינמיקה הזו השתנתה כעת, מכיוון שמספר מומחים מכובדים הם כעת תומכי קריפטו. לדוגמא, מנהל קרנות הגידור המיליארדר, מייק נובוגרץ, הצהיר לאחרונה כי עשרה אחוזים מנכסיו נמצאים כעת בביטקוין ובאת’ריום. נובוגרץ מתכוונת גם ליצור קרן גידור קריפטוגרפית. סגן נשיא גולדמן זאקס לשעבר, מתיו גץ, הוא גם תומך חזק בקריפטו, וכיום הוא מנכ”ל חברת Blocktower Capital, חברת השקעות במטבעות קריפטוגרפיים. גץ הצהיר לאחרונה: “אני חושב שחייב שהחברות החכמות וחושבות העתיד יהיו מעורבות בקריפטו.”

למרות שתומכי הקריפטו בדרך כלל מבטלים מבקרים כמו דימון, עדיף לזכור שמהפכת הקריפטו עדיין בחיתוליה, וביטקוין בהחלט עשוי לחוות ירידת מחירים משמעותית, או להחליפו כקריפטוגרפי המוביל. מה שמבקרים לא מצליחים להבין לעתים קרובות הוא שכל המטבעות הקריפטוגרפיים אינם זהים, וגם אם הביטקוין נכנס לשימוש, נכסים מבוססי בלוקצ’יין מבוזרים כאן כדי להישאר.

אולי אי ההבנה המשמעותית ביותר של המבקרים היא הטענה המוטעית שלקריפטוסים מבוזרים אין שום שימושים ברורים, ולכן אין להם ערך כסחורה. קריפטו רבים, כמו Ethereum ו- NEM, משמשים לחוזים חכמים, שמבטיחים להפוך את מערכות הלוגיסטיקה והמידע ליעילות בהרבה. לקריפטוסים אחרים יש פונקציות מיוחדות יותר, כגון סיאקוין, המאפשר אחסון נתונים מבוזר. אפילו הביטקוין, שדימון מתעקש שהוא חסר ערך, הוא ספר ספר מבוזר ובלתי מושחת המאפשר עסקאות מאובטחות. למאפיין זה יש יישומים בעולם האמיתי שכדאי לשלם עליהם.

אין, כמובן, שום דרך לדעת באופן סופי את הערך הנוכחי של מטבע כלשהו מסוים. גם כאשר הביטקוין נסחר תמורת פרוטות רבים ראו שהוא יקר מדי. עם זאת, שימוש ואימוץ במטבעות קריפטוגרפיים מספק חלון לשאלה האם יש להחשיב אותו כנכס מוחשי או לא. אנשים ומוסדות מתחילים לאמץ מערכות מבוססות בלוקצ’יין בגלל התועלת שמערכות כאלה מספקות. ערך נוצר מכיוון שחסמי רשת הופכים את העולם למקום טוב יותר, ומטבעות קריפטוגרפיים הם חלק מאופן פעולתם.

אולי במקום לדון האם ביטקוין חווה בועת מחירים או לא, מומחים מהעולם הפיננסי המסורתי צריכים להקדיש את זמנם ללמוד בדיוק כיצד מערכות בלוקצ’יין מבוזרות אכן פועלות. מעניין היה לראות אם דימון, סילברס ומבקרים אחרים יראו את אתריום, ניאו או ביטשארס “הונאות” אם הם ידעו על ציוני המוסדות שמיישמים את הפלטפורמות הללו. וודאות אחת היא שבמהלך השנים הקרובות אלו שבוחרים להתעלם מטכנולוגיה זו עומדים להפסיד הרבה יותר מכל מי שמשקיע כיום בביטקוין..