ה- DAO

DAO

מהו ה- DAO?

באפריל 2016 נערכה השקה של מבנה ארגוני חדש המכונה ארגון אוטונומי מבוזר, המכונה גם DAO. ארגון זה כולל חוזים חכמים המשולבים בבלוקצ’יין את’ריום והוא כבר גייס יותר מ -41 מיליון דולר, מה שהופך אותו לאחד הפרויקטים המצליחים ביותר במימון המונים בעולם..

אז מהו ארגון אוטונומי מבוזר?

זהו פרויקט מבוזר המשותף. זהו ספר ספרים דיגיטלי המפקח ומתעד את כל העסקאות העסקיות המתרחשות עליו. המטבע הדיגיטלי המוכר ביותר הוא ביטקוין והוא אחד השימושים הפופולריים ביותר בטכנולוגיית הבלוקצ’יין.

עם זאת, יש הבדל משמעותי בין אתריום לביטקוין. המטרה העיקרית ליצירת Ethereum הייתה לאפשר ביצוע חוזים חכמים המופעלים ישירות לפלטפורמה. מתן אפשרות להסכמים מהימנים וכן לבצע עסקאות על ידי אנשים אנונימיים ונבדלים ללא צורך במערכת משפט, רשות מרכזית או מערכת אכיפה חיצונית.

ארתור סטיקומב, תיאורטיקן ארגוני, אמר פעם כי חוזים אינם אלא ארגונים זעירים, וארגונים אלה מורכבים ממכלולי חוזים. חברות מוקמות באמצעות מספר הסכמים חוזיים, החל מהטבות לעובדים וחוזי עבודה, ועד עסקאות עם ספקים וספקים. בנוסף יש חובות כלפי הצרכנים ליצור מכירות ורכישות של ציוד וכן יצירת חוזי שכירות.

באופן כללי, הסכמים חוזיים אלה כרוכים בעלות גבוהה מאוד מכיוון שיש לאכוף אותם חיצונית באמצעות אכיפה משפטית ומערכת משפט מהימנה. חוקרים, עורכי דין ושופטים הם כולם חלק ממערכת אכיפת החוזים. עם חוזה חכם, הרבה מהעלויות האלה מופחתות מאוד או מוסרות מכיוון שקוד שאינו ניתן לשינוי מספק את מנגנון האכיפה.

מחווה זו מראה שארגונים מבוססי שרשרת חסומים אינם רק חסכוניים, אלא גם יעילים, וגם תחרותיים מול ארגונים מסורתיים בשוק..

ה- DAO בפלטפורמת את’ריום

ה- DAO הנוכחי אינו DAO הראשוני שנוצר ב- Ethereum. ה- DAO המקורי הופעל על ידי Digix, שהייתה חברה מבוססת בלוקצ’יין שנוצרה לצורך קבלות ומסחר P2P. עם זאת, זהו הניסיון הראשון לתכנן ארגון אוטונומי מבוזר המציע הרבה יותר מלהיות מערכת נכסים בלבד או מטבע דיגיטלי..

ה- DAO נועד להכשיר בעלות על ארגון נתון, כאשר הבעלות המלאה מופצת באופן שווה לכל בעלי העניין. הארגון עצמו הוא ממשל עצמי; כוחות חיצוניים כמו לובי ארגוני, ממשלה או פוליטיקאים אינם יכולים להשפיע על הארגון.

התוכנה שלה עובדת בענן. פירוש הדבר שהוא קיים בכל מקום ובכל מקום בו זמנית, ובכך מתנגד לסמכות השיפוט. כל החוזים החכמים שלה מוטבעים בבלוקצ’יין של הפלטפורמה. בנוסף, ניתן לגבש את זהותה רק באמצעות קונצנזוס. יתר על כן, ניתן להגדיר את סמכותה באמצעות אפקטים ברשת ותמיכה מרצון.

הארגון האוטונומי המבוזר הנוכחי נוצר ב -30 באפריל ורץ במשך 30 יום. תקופת 30 הימים מכונה שלב היצירה. במהלך תקופה זו, כל אחד רשאי לקנות את אסימון ה- DAO או לרכוש סכומי בעלות בארגון.

בשבועיים הראשונים תוכל לרכוש 100 אסימונים של DAO ב- ETH אחד. ETH הוא קיצור של Ether, שהוא המטבע הפנימי של פלטפורמת Ethereum.

שווי ה- ETH היה 9.5 דולר באותה תקופה. לאחר סיום התקופה, עלות ה- DAO עלתה משמעותית, עד שהגיעה למצב בו 100 אסימונים של DAO היו שווים 1.5 ETH.

לאחר סיום שלב היצירה, לא ייווצרו אסימונים חדשים, אך עדיין ניתן לקנות ולמכור בבורסות משניות. במילים אחרות, יצירת האסימונים היא ממש כמו הנפקה ראשונית לציבור – הנפקה, אך ללא מעורבות של בנקים להשקעה, בורסה או עורכי דין. DAO גייסה יותר מ -168 מיליון דולר ביצירה המקוונת החדשה הזו. זה הופך אותו לפרויקט הגדול ביותר במימון המונים אי פעם.

לבעלי אסימונים של DAO זכויות הצבעה, קול אחד לכל אסימון. בעלי המניות זכאים גם לחלק משוערך מהכנסות הדיבידנד מהרווחים שהארגון עשה.

הארגון הוא רק תוכנה. לכן, עליה לשכור קבלנים שייקחו חלק בפעילות כלכלית. הקבלנים נשכרים בקולות של בעלי האסימונים. התפקיד העיקרי של הקבלנים הוא להבטיח שהחוזה החכם יתנהל בצורה חלקה. בדיוק כמו המחזיק באסימונים, הקבלנים מקבלים תשלום באת’ר, ממש משלב היצירה.

בנוסף, בעלי סמלים יכולים גם להציג הצעות לפרויקטים שונים שיצביעו עליהם.

להלן כמה מעקרונות השלטון של ה- DAO.

הַכלָלָה

הארגון משתמש בחוזים חכמים הממונפים על הבלוקצ’יין, כך שכל אדם בכל מקום ברחבי העולם יכול להשתתף בקלות. בתמורה לעזרתם, משתתפים אלה מקבלים אסימונים של DAO שמגיעים עם כל כך הרבה יתרונות.

גְמִישׁוּת

הארגון מציע הצעות משלו שהוא בוחר לאופיו החדשני שלהם שיוצג על ידי קבלנים. לחלק מההצעות אין תשואות כלל. דוגמה טובה היא הצעה לצדקה. הצעות אחרות עשויות להיות מתוכננות למוצרים או שירותים עבור הארגון, המשמשים לשימוש פנימי.

ניידות וצמיחה

הארגון האוטונומי המבוזר גובה תשלום קטן עבור השימוש בפלטפורמה שלו. הכנסה זו נשלחת ל- DAO בצורה של ETH. הארגון יכול לבחור לשמור את ה- ETH הזה או להפיץ את ה- ETH לבעלי האסימונים. ה- DAO מיוצג בדרך כלל על ידי כתובת blockchain המגבה מספר הצעות לייצור מוצרים ושירותים. בעלי האסימונים יכולים למנף את המוצרים או השירות או לגבות תשלום ממשתמשים אחרים בגין השימוש במוצרים או בשירותים שלהם.

אחד הפרויקטים ש- DAO הציע הוא מימון האינטרנט של הדברים (IoT) באמצעות הפלטפורמה Slock. הארגון הגרמני שואף לאפשר לאנשים לשאול כל דבר מאופנת P2P מבוזרת של המלווה. התחלה נוספת היא Mobotiq שמטרתה ליצור מכוניות חשמליות חכמות שאנשים יכולים לשכור ולהשפיע על התפתחות הרכבים האוטונומיים.

עם מיליונים העומדים לרשותו, יש לארגון הצעות רבות ומרתקות שבעלי אסימונים ישמחו להשקיע בהן.