מדוע Blockchain Enterprise עדיין אינו מיינסטרים

טכנולוגיית הבלוקצ’יין קיימת כבר קרוב לעשור. בעוד שבשנותיו הראשונות היא הייתה ידועה יחסית, הפופולריות שלה זינקה בשנים האחרונות וכעת היא מבקשת להתמודד עם כמה מהאתגרים שפקדו תעשיות רבות במשך עשרות שנים. משימושים ברורים כמו העברת כספים וניהול שרשרת האספקה ​​ועד למקרי שימוש חסרי תקדים כמו אחסון בענן, טכנולוגיית הבלוקצ’יין בהחלט נותנת את חותמה.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין הארגונית עלתה גם בפופולריות ככל שיותר חברות מחפשות יתרון תחרותי על פני עמיתיהן. היתרונות רבים, החל מעסקאות מהירות יותר ושיפור איכות הנתונים ועד לשקיפות ואבטחה. עם זאת, גם עם היתרונות הרבים, לבלוקצ’יין הארגוני יש עוד דרך ארוכה לפני שהוא הופך לנורמה ולא לחריג.

מספרים לא משקרים

בסקר שנערך לאחרונה על ידי ענקית המחקר מבוססת קונטיקט גרטנר, המציאות בשטח הציגה תמונה שונה מאוד ממה שרובנו הובילו להאמין. הסקר שכלל 3,138 קציני מידע ראשיים מחברות שונות הראה שרק 1% מהם השתמשו כיום בבלוקצ’יין במשרדיהם. מספר החברות שהתנסו באופן פעיל בטכנולוגיית הבלוקצ’יין עמד על 8% ואילו אלה שנמצאים בתכנון ארוך טווח עמד על 14%. 77% מדאיגים כלל לא היו מעוניינים כלל בטכנולוגיה (34%) או שהיו מודעים לטכנולוגיה וירצו להמשיך בה בעתיד, אך לא התכוונו להמשיך בה בעתיד הנראה לעין (43%).

סקר זה מביא את אור הזרקורים לאימוץ נמוך מאוד של בלוקצ’יין על ידי ארגונים. במצבו הנוכחי, לפתרונות הבלוקצ’יין הארגוני יש עדיין הרבה מכשולים שהם עדיין צריכים לטפל בהם לפני שהקבלה והאימוץ המרכזי יוצאים לדרך. נושאים אלה מגוונים ומשפיעים על ארגונים באופן שונה בהתאם לגודל, מבנה החברה, הענף בו הארגון נמצא, כיוון שחלקם כמו מוסדות פיננסיים צריכים להקפיד על תקנות מחמירות יותר וכן על השריר הפיננסי והטכנולוגי של הארגון.

האתגרים רבים

אחד האתגרים המעכבים את האימוץ ההמוני של בלוקצ’יין ארגוני הוא מידע מוטעה אודות הטכנולוגיה או העדר אותה. כאשר רוב האנשים למדו רק על הבלוקצ’יין בשנה האחרונה, הידע מוגבל למדי לכמה תכונות חדשות על ידי מדיה רגילה או דרך אתרי מדיה חברתית. המחמיר את העניינים הוא הקשר המתמיד של הבלוקצ’יין למטבעות קריפטוגרפיים, כאשר אנשים רבים אינם מסוגלים להפריד בין השניים. עם התפשטות כל כך הרבה FUD (פחד, אי וודאות וספק) בנוגע לקריפטוסים, זה הוביל רבים לקשר את הבלוקצ’יין עם חיזוי, חוסר ודאות וחוסר יציבות.

מכשול נוסף הוא היעדר תקנות ברורות וקבועות בנוגע ליישום טכנולוגיית הבלוקצ’יין. כשהטכנולוגיה יחסית מתהווה, גם אחרי שהייתה קיימת במשך עשור, רגולטורים רבים עדיין לא נוקטים עמדה בבלוקצ’יין. בתחומי שיפוט שאסרו קריפטו, זה נהיה גרוע עוד יותר עבור מוסדות שירצו ליישם את הבלוקצ’יין. בעוד שבלוקצ’יין אינו תלוי בקריפטו, עבור רבים הם רק שני צדדים של אותו מטבע והם אינם ששים לשלב אותו בפעולות שמא הם ימשכו תשומת לב לא רצויה ואמצעי ענישה אפשריים על ידי הגופים הרגולטוריים..

טכנולוגיית בלוקצ’יין קשורה לתשתית מורכבת ובדרך כלל יקרה, מה שמביא לכך שארגונים, במיוחד הקטנים יותר, נרתעים מלחקור אותה. אמנם זה לא בהכרח נכון, אך אנשים רבים נוטים להאמין כך. ובמצב קלאסי של “פחד ממה שאתה לא יכול להבין”, המפעלים האלה אפילו לא טורחים לחקור את הטכנולוגיה. זה היה אחד הנושאים המרכזיים שהדגיש סקר גרטנר. 68% מדהימים מאנשי ה- CIO שהגיבו בחיוב לבלוקצ’יין היו משוכנעים כי יישום הטכנולוגיה פירושו לבצע שינויים קיצוניים במחלקות ה- IT שלהם. עוד יותר מדאיג כי 13% מאמינים כי שילוב טכנולוגיית הבלוקצ’יין בחברות שלהם פירושו שיפוץ מוחלט של מחלקות ה- IT שלהם והבאת מומחים לבלוקצ’יין. זהו ביטוי לתפיסה הכללית שיש למנהיגים עסקיים רבים לגבי בלוקצ’יין וזה מרחיק ארגונים פוטנציאליים רבים שיפיקו תועלת רבה מבלוקצ’יין. המצב הזה לא עוזר לעובדה שרוב החברות שמובילות את הבלוקצ’יין הארגוני הן ענקיות טכנולוגיה עולמיות כמו יבמ, סאפ ואורקל, מה שמגבש את התפיסה שבלוקצ’יין מיועד רק לחברות גדולות עם שריר פיננסי עצום.

כמו בכל התקדמות טכנולוגית אחרת, יש גם השאלה הנוכחית: מדוע לשנות אם מה שיש לנו עובד? זה היה גם בשפע עם יישום blockchain. כאשר Ripple החלה לספק את פתרונות התוכנה שלה להעברות חוצות גבולות, הייתה התנגדות רבה מצד כמה בנקים גדולים שהיו מרוצים מתהליך SWIFT שהם השתמשו בהם. ריפל קיבלה את הגיבוי של כמה בנקים כמו סנטאנדר בשלבים הראשונים שלה אולם כעבור שנים, הבנקים הגדולים בוחנים כעת את פתרונות התוכנה של ריפל. הדבר התמודד גם עם בלוקצ’יין ארגוני שבו חברות אינן מוצאות את הצורך לחקור אותו מכיוון שהמערכות שלהן עובדות, אם כי לא באותה יעילות..

סיכום

האם הכל אבדון לבלוקצ’יין ארגוני? זה בהחלט לא וזה בדרך לשליטה בשוק. אמנם האתגרים עשויים להיות רבים, אך עדיין מדובר בתעשייה חדשה ותמשיך לגדול כאשר חברות מכירות ומעריכות את היתרונות של השימוש בבלוקצ’יין. כאשר השוק הנוכחי נשלט על ידי מטבעות קריפטוגרפיים, תעשיית הבלוקצ’יין הארגוני הוצלה. זה צפוי להשתנות בזמן, כאשר אנו עוברים מתעשיית קריפטו להתעשר במהירות לתעשייה מבוססת שירות. עם התנועה המובילה על ידי כמה מהמוחות המוכשרים ביותר של ענקיות הטכנולוגיה הגדולות ביותר כמו מיקרוסופט, יבמ, אורקל וסאפ, זה רק עניין של זמן עד שאחרים יצטרפו לתנועה.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.