ניתוח עלות-תועלת של חוזים חכמים בבנקאות

מהם חוזים חכמים?

חוזים חכמים ממלאים תפקיד מרכזי מאחורי שירותים פיננסיים. חוזה חכם יכול לשמש שני צדדים או יותר באמצעות מדיה אלקטרונית להסכמה על תנאים ספציפיים בחוזה לוויסות עצמי. חוזים אלה בדרך כלל יהיו מעורבים בעסקה פיננסית, המשויכת לבלוקצ’יין. השירותים הפיננסיים והבנקאיים הבינו את חשיבותם של חוזים חכמים בגלל הרבגוניות הקשורה בהם. לדוגמא, ניתן להשתמש בחוזה חכם לשיפור תהליכי Know Your Customer (KYC), הנפקת איגרות חוב וניקוי או הסדרת ניירות ערך בין היתר.

איך נכנסו לשחק חוזים חכמים?

למרות שחוזים חכמים זכו לפופולריות שלהם בעבר האחרון, הם היו פופולריים בקרב אנשים במשך תקופה ארוכה. הרעיון הראשון שעומד מאחורי חוזים חכמים פורסם עוד בשנת 1994. זה נעשה על ידי מדען מחשבים בשם ניק סאבו. לדברי ניק, חוזה חכם הוא פרוטוקול עסקאות ממוחשב, שיש בו את היכולת לבצע את כל התנאים הקשורים לחוזה. המטרה העיקרית של יצירת חוזה מסוג זה היא לספק את התנאים החוזיים הנפוצים כגון סודיות, שיעבודים, תנאי תשלום ואכיפה. בנוסף, יש להם את היכולת למזער חריגים מקריים כמו גם זדוניים. בהגדרה, לחוזים חכמים יש גם את היכולת למזער את הדרישה שיהיו מתווכים מהימנים. חלק מהיעדים הכלכליים הקשורים לחוזים חכמים כוללים יכולת להפחית אובדן הונאה, הוצאות אכיפה, בוררות והוצאות עסקה אחרות. למרות שהרעיון שעומד מאחורי חוזים חכמים הוא יותר מ -20 שנה, הוא מתאים היטב לאנשים בחברה של ימינו. לכן ניתן להשתמש במושג לפי הגדרה. ההבדל היחיד הוא שילוב טכנולוגיית הבלוקצ’יין במושג חוזים חכמים. כתוצאה מכך, הם הפכו למציאות בעולם של ימינו.

התפקיד שמילאו חוזים חכמים שעומדים מאחורי מטבעות קריפטוגרפיים

לחוזה חכם מבוזר המבוסס על ספר חשבונות יכולת לספק לכל הצדדים הקשורים לעסקה ספציפית. הם ימצאו זאת כמשימה קלה להסכים לכל התנאים הקשורים לעסקה בצורה נוחה. הם כוללים את התשלומים האוטומטיים שיש לבצע כאשר מספר תנאים מתקיימים. התנאים וההגבלות הקשורים לחוזה מורכבים בקוד התוכנית. כשלב הבא, ישתמש בקוד על מנת להגדיר את כל ההשלכות החוקיות והכללים. הדבר ייעשה באופן דומה לתהליך שבוצע בעקבות העבודה עם מסמך משפטי מסורתי. הוא מורכב ממידע הקשור לעונשים, הטבות וחובות משפטיות המוטלים על כל הצדדים המעורבים. כאשר החוזה ממוין בתוך ספר חשבונות בלתי משתנה, כל הצדדים הקשורים אליו יוכלו להביט בו. אז הם יכולים להמשיך את הביקורות במידת הצורך. אם אין צורך בקלט מצד הצדדים, ניתן לסיים אותו. זה יכול להיחשב הסיבה העיקרית לפופולריות של חוזים חכמים בענף השירותים הפיננסיים. הם קשורים לפוטנציאל אדיר, שבו יש צורך בביצוע עסקאות מאובטחות, מהירות ושקופות.

לחוזים חכמים יכולת לספק רמת אבטחה מצוינת. למעשה, הם בהחלט בטוחים יותר בהשוואה לחוזים משפטיים מסורתיים. יתר על כן, הם יכולים להיחשב כאחת השיטות הנוחות ביותר הקיימות להפחתת הוצאות העסקה והניהול הקשורות לעסקאות משפטיות. עם זאת, איננו יכולים להאמין כי חוזים חכמים יחליפו לחלוטין את החוזים המשפטיים המסורתיים. בטוח שזה לא יתקיים בזמן הקרוב, אך איננו יכולים לחזות אם הם יהפכו לחכמים מספיק כדי להחליף חוזים מסורתיים בעתיד רחוק. חוזים חכמים יכולים לעזור גם לכל האנשים המעורבים בהם, כמו למשל בהפחתת המורכבות, הזמן והעומס הכרוכים בעריכת מסמכים משפטיים חדשים. במילים אחרות, לא צריך ליצור מסמך משפטי חדש בכל חוזה חכם. זה יכול להפוך את התהליך כולו לאוטומטי במידה ניכרת כדי להפוך את החיים לקלים לכל האנשים הקשורים אליהם.

כיצד יכולים חוזים חכמים לתרום לבנקאות?

חוזים חכמים מבוססי בלוקצ’יין הם בלתי ניתנים לשינוי וגמישים מטבעם. כתוצאה מכך, אינך צריך לעבור תסכול כלשהו כדי להבין כיצד הם יכולים להועיל לענף הפיננסי בכללותו. הבנה ברורה של היתרונות הללו הובאה בנייר לבן שפורסם על ידי רשת FinTech הבריטית.

בעזרת חוזים חכמים, חברות פיננסיות יוכלו לבצע דיגיטליזציה של משכנתאות. כתוצאה מכך הם יוכלו לחסוך סכום כסף נכבד בטווח הארוך. מצד שני, ניתן להשתמש ביעילות בטכנולוגיית החוזים החכמים על מנת ליצור ולבצע את כל חוזי המשכנתא, מה שמגדיל את יעילות התהליך. מה שמגיע יחד עם חסכוניות גם כן. את סכום הכסף שנחסך ממתודולוגיה זו ניתן להעביר ישירות לצרכנים. במילים אחרות, ניתן לספק שיעורי ריבית טובים יותר לצרכנים על המשכנתא שלהם.

סיכום

כפי שאתה יכול לראות, חוזים חכמים עשויים להיות העתיד והם יכולים לאוטומציה של רוב העבודה הקשורה לחוזים משפטיים מסורתיים. מוסדות פיננסיים כבר גילו את היתרונות הכרוכים בהם. כתוצאה מכך ננקטו צעדים הכרחיים לתרום לפיתוח חוזים חכמים, שיכולים להועיל לכל הצדדים הקשורים.