ביטקוין אינו ישים ברמה הלאומית – יעצור את האינטרנט: אומר דו”ח חדש

ביטקוין ושאר מטבעות קריפטוגרפיים אינם רלוונטיים ברמה הלאומית. כדי לעבד את אותו מספר עסקאות דיגיטליות המטופלות כיום על ידי מערכות הקמעונאות הארציות, ספר החשבונות המתפזר יתנפח מעבר ליכולת השרתים. כאשר מיליוני משתמשים מחליפים מאות מיליוני קבצים, הנפח העצום יביא לעצירת האינטרנט. כך עולה מדו”ח חדש של בנק ההתנחלויות (BIS). ה להגיש תלונה התעמק במגבלות הרבות שהארגון מציין כסיבות לכך שלא ניתן להחיל מטבעות קריפטוגרפיים על מערכת התשלומים המרכזית. חוסר יכולת להגדיל כדי לענות על הביקוש העולה והכוח הרב הנצרך בתהליך הכרייה הן בין הסיבות האחרות המפורטות בדו”ח הארור. בנרטיב שהפך מוכר מדי במקום בו משמיצים קריפטו אך משבחים את הבלוקצ’יין, הארגון הצהיר כי טכנולוגיית הבלוקצ’יין טומנת בחובה הבטחה ויכולה לחולל מהפכה בתעשיות רבות בעתיד הקרוב..

קריפטוסים יפסיקו את האינטרנט

הדו”ח בחן שלושה אתגרים מרכזיים העומדים בפני יישום קריפטוסים לעיבוד תשלומים רגיל. אחד מאלה הוא ערכם הבלתי יציב שנובע באופן אירוני מהאיכות האייקונית ביותר שלהם; ביזור. ללא סמכות מרכזית לשלוט בזרימת הכסף במערכת האקולוגית המבוזרת, ערך הקריפטו משתנה ולו בתנודות הקלות ביותר.

אמנם היו ניסיונות לתקן את האתגר הזה, אך אף אחד מהם לא הצליח ועל פי הדו”ח, אין זה סביר שאף אחד מהם יצליח בכך. אחת היוזמות שננקטו לטיפול בתנודתיות היא יצירת מטבעות יציבים המגובים במטבעות פיאט ברזרבות. אלה לא הלכו טוב מדי כשכמה כמו מטבעות קריפטוגרפיים של דאי משתנים באותה מידה כמו הקריפטוסים האחרים ואחרים כמו קשירה נעטפים במחלוקת עם טענות של מניפולציה ונהלים מטעים.

האתגר המרכזי השני שעומד בפני קריפטוסים הוא חוסר הוודאות לגבי סופיות התשלומים שבוצעו, צוין בדו”ח. זה נובע מהבסיס השברירי של האמון בקריפטו, שבניגוד למטבעות פיאט מסורתיים, אין להם סמכות מרכזית מהימנה. תשלומים שבוצעו באמצעות קריפטוסים יכולים להיראות מקוריים, רק כדי לגרום להחזרות. בעוד שמשתמש יכול לאשר אם תשלום אמיתי, לעיתים מתרחשות חריגות כמו קיומן של שתי גרסאות מתחרות של ספר החשבונות. במצב כזה, רק ספר ספרים אחד יכול לעמוד ותשלומים ששולמו על ספר החשבון השני מוחזרים לאחור.

היעדר סופיות בתשלומי הצפנה הופכים את התהליך ל”הסתברותי “, הוא נמשך. זה מחמיר בגלל הריכוזיות ההולכת וגוברת של תהליך הכרייה. כשרק כמה כורים שולטים ברוב הכוח החישובי ברשת, הסופיות והוודאות של תשלום פוחתות באופן משמעותי, איכות שהופכת את הקריפטוסים ללא מתאימים כאמצעי תשלום..

האתגר השלישי שמצוטט בדו”ח הוא חוסר היכולת שלהם להתאים את הדרישה. עם הביזור מגיע האתגר של ספר ספרים הולך וגדל. על פי BIS, הבלוקצ’יין הנוכחי של הביטקוין עומד כיום על 170 ג’יגה-בייט והוא גדל בקצב של 50 ג’יגה-בייט מדי שנה. עם ביזור המחייב כל משתמש להוריד ומאמת את ההיסטוריה של כל העסקאות, גודל ספר החשבונות יתגלה כבעייתי בקרוב.

כדי לעבד את מספר העסקאות הדיגיטליות המטופלות על ידי מערכות קמעונאיות לאומיות, גודל החשבונאות יתנפח מעבר ליכולתו של הטלפון החכם בימים, מעבר למחשב אישי בשבועות ומעבר לקיבולת של שרת ייעודי בחודשים. רק למחשבי העל יש יכולת עיבוד נדרשת לאימות כל העסקאות הללו. לפי BIS, היקפי התקשורת הנלווים בין מיליוני המשתמשים יעצרו את האינטרנט.

המתקפה לא הסתיימה שם, כשהדיווח נגע בצריכת האנרגיה של תהליך הכרייה. תהליך הכרייה הופך יותר ויותר לבלתי בר-קיימא מכיוון שנדרש יותר כוח מחשוב. נכון לעכשיו, כריית ביטקוין צורכת אנרגיה רבה כמו רוב הכלכלות הבינוניות, כאשר דרישת האנרגיה עולה מיום ליום. החיפוש אחר אמון מבוזר הפך לאסון סביבתי, נכתב בדו”ח.

מעבר לבועה

למרות תצפיות ההשמצות, הדו”ח היה אופטימי לגבי הפוטנציאל של הבלוקצ’יין להפוך ענפים רבים. בחלק מהענפים, כמו תשלומים חוצי גבולות, הערך שנצבר על ידי יישום ספרים מבוזרים עולה על העלויות התפעוליות הגבוהות הקשורות לשמירה על מספר עותקים של הצבא..

אף על פי כן, ה- BIS לא רצה לתמוך בביזור מוחלט של ספר החשבונות, ובמקום זאת דגל בחסימות מורשות שיש להן סמכות מרכזית. ניתן ליישם את אלה על הגדרות נישה שונות, כגון מערכת אבני הבניין המבוססות על בלוקצ’יין העולמי. על פי הדו”ח, WFP ערכה טייסים ברשת את’ריום אך התוצאות לא היו מרשימות, כאשר העסקאות היו איטיות ויקרות. לפיכך, הוא עבר לבלוקצ’יין מורשה שנשלט מרכזי על ידי הארגון.

BIS הייתה אופטימית גם לגבי עתידם של חוזים חכמים, במיוחד בשילוב עם תשלומי קריפטו. עם זאת, היעילות שלהם מוגבלת מאוד על ידי נזילות נמוכה וחוסר היעילות הקשורים לרשתות מבוזרות.

על הדו”ח נמתחה ביקורת קשה מצד קהילת הקריפטו על עובדות לא מדויקות שלה, עם אישים מרכזיים רבים שכינו אותה כניסיון לחבל בתעשייה על ידי הפצת פחד, אי ודאות וספק (FUD). אחד מהם הוא ג’רמי אלייר, מנכ”ל ומייסד קבוצת השירותים הפיננסיים הממוקדים בקריפטו, Circle. אלייר אמר בראיון כי הדו”ח היה רדוד ולא התחשב בהתפתחויות האחרונות שנועדו לתת מענה לאתגרים העומדים בפני הענף. 98% מהקוד המקורי של ביטקוין, למשל, שוכתב מאז שהושק לראשונה לפני עשור, עדות למחקר ופיתוח קפדני בענף. יתר על כן, הענף עדיין צעיר ויש לתת לו זמן להתבגר, אמר אלייר.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.