Ethereum לעומת Ethereum 2.0 [הבדלים עיקריים]

בשנת 2013, הציע ויטליק בוטרין פיתוח של פלטפורמת בלוקצ’יין שתומכת בפיתוח אפליקציות עם שפת סקריפטים כללית. לאחר מכן הצטרפה Buterim לצוות של שבעה מייסדים נוספים לפיתוח פלטפורמת חוזה חכמה של Ethereum ליישומים מבוזרים. עבור אותה מכירת קהל הושקה וגייסה 3700 BTC (2.3 מיליון דולר) והפרויקט הושק בשנת 2015. בשל המגבלה מבחינת מדרגיות, עלות, המורכבות של DWP של PoW על Ethereum לא הצליחה למשוך משתמשים. כדי לפתור את מגבלת המדרגיות והביצועים, מפתחי את’רום הציגו את מפת הדרכים של את’ריום 2.0 הכוללת התנתקות, PoS ועוד. לפני שנכנס להבדל העיקרי בין Ethereum לעומת Ethereum 2.0, בואו נבין הכל בפירוט.

Ethereum לעומת Ethereum 2.0 pow לעומת pos ETH

מה זה את’ריום?

Ethereum הושק בשנת 2015 על ידי ויטליק בוטרין, מייסד שותף של בלוקצ’יין את’ריום. Ethereum היא פלטפורמת קוד פתוח לבונים להשקת יישומים מבוזרים, חוזים חכמים, ספרים משותפים ויישומים פיננסיים ומשפטיים אחרים. הפלטפורמה מבוזרת לחלוטין ללא בדיקת מתווכים, אחת התנאים המוקדמים של כל רשת בלוקצ’יין טובה. את’ריום תפסה את המקום מספר 2 בשווי השוק ממש אחרי הביטקוין.

מבוא של מכונת וירטואלית של Ethereum

לפני אתריום, רוב החסימות היו קשורות בעיקר לעסקאות מטבעות קריפטוגרפיים הנתמכים ברשת. היוצר של Ethereum, Vitalik Buterin, חשב לשנות את הרעיון הזה ולקח צעד קדימה ביצירת בלוקצ’יין משופר יותר שיאפשר למשתמשיו להתאים אישית נתונים ברשת Ethereum בעזרת “Ethereum Virtual Machine or EVM”. כעת באמצעות EVM משתמשים יכולים לבצע עסקה בעזרת חוזים חכמים.

חוזים חכמים 

הודות לבוטרין, כל העסקאות בבלוקצ’יין את’ריום מאובטחות כעת בחוזים חכמים. EVM מבטיחה שכל התנאים וההגבלות של העסקאות ב- Ethereum מוסכמים על ידי שני הצדדים ותוקף על ידי חוזה. לאחר הסכם, עסקאות אלה נרשמות בבלוקצ’יין ציבורי והן מבוצעות עצמית ואין דרך חזרה. זה מה שהופך את העסקאות האלה לחכמות ומעניק לגיטימציה לכלכלה הדיגיטלית.

יישומים מבוזרים של DAPPS 

חוזים חכמים חוללו מהפכה בעסקאות דיגיטליות. רשימת העסקאות שאתה יכול לעשות ב- Blockchain Ethereum היא בלתי מוגבלת. החל מתשלום שכר דירה, תרומת כסף על נאמני צדקה, ועד שליחת מיילים, ניתן לעשות הכל ב- Ethereum וגם זה תוך דקות בעזרת חוזים חכמים. מלבד זאת, Ethereum מאפשר למשתמשים לבנות יישומים מבוזרים יחד עם שירותים אחרים כמו נגזרים פיננסיים, כלכלה סמלית, מערכות מוניטין, מערכות הצבעה ואחסון קבצים..

Ether Ether Token (ETH) וגז Ethereum 

Ether או ETH הוא המטבע המקורי של בלוקצ’יין את’ריום ומשמש לכל העסקאות כולל תשלום תגמולים לבעלי המניות שלה. אסימון ה- ETH משמש גם לרכישת Ethereum Gas להפעלת הבלוקצ’יין. כל עסקה ואפילו חוזים חכמים מונעים על ידי גז אתריום. עלות או כמות הגז תלויה בגודל העסקה. הגז מונע מהרשת לבזבז את משאביה וחוסך בעלויות.

מפתחי Ethereum יוצרים לעתים קרובות יישומים ב- EVM שאינם משתמשים בכמות גז מספקת להפעלת החוזים החכמים. עסקאות אלה מאבדות מיד את תוקפן מהכורים ונדחות ברשת. מפתח היישומים עלול לאבד את אמינותו ברשת. כדי לנהל את הרשת בצורה חלקה ויעילה, EVM מקצה משימות לכל אחד מהכורים. שימוש בגז רשת מבטיח אימות בזמן של עסקאות, מקטין את מהירות העסקה ובכך מגביר את היעילות הכוללת של הרשת.

Ethereum (PoW) לעומת Ethereum2.0 (PoS)

ה- Blockchain של Ethereum נבנה על פי מנגנון הקונצנזוס Proof-of-Work (PoW). ה- PoW הוצג לראשונה על ידי סאטושי נקאמוטו, האיש שעומד מאחורי הקמת בלוקצ’יין של ביטקוין.

את’ריום 2.0:

יוצרי האתריום עוברים כעת לעבר הוכחת הימור (PoS) קוֹנסֶנזוּס נוהל. המעבר הזה עורר לא מעט מחלוקות בקהילת הבלוקצ’יין. אבל למה המעבר הזה נדרש? כדי להבין זאת, עלינו להבין גם את פרוטוקולי הקונצנזוס ולנסות להבדיל בין PoW ו- PoS.

PoW כולל חישובים מתמטיים ליצירת צמתים חדשים בבלוקצ’יין. תהליך זה נקרא כרייה. בתמורה, הכורים מקבלים תגמולים בצורת “אתר”. אך התהליך יכול להיות יקר למדי וכולל שימוש בכמויות עצומות של כוח וחישוב עצום. כאשר הכורה פותר את הפאזל המתמטי, נוצר חסימה ברשת. לאחר האימות הסופי של החסימה, הכורה מתוגמל על המיזם המצליח שלו.

בעיה עם עלות ומדרגיות

עוד בשנת 2008, Satoshi Nakamoto יישם את התהליך הזה באמצעות בלוקצ’יין ביטקוין ומאז רשתות בלוקצ’יין דומות רבות משתמשות בתהליך זה כדי לתגמל את הכורים שלהם. אך לאורך השנים, מפתחי הבלוקצ’יין חוו כמה חסרונות בשיטה המסורתית לייצור בלוקים. התהליך לא רק ממושך אלא חסר מדרגיות, הוא יקר וממצה הרבה כוח חישוב וחשמל.

51% התקפה: כדי לפגוע בתהליך, התוקף צריך לעלות על ההשקעה הכוללת של כל המאמתים ברשת שהם 51%, וזה כמעט בלתי אפשרי..

כדי לענות על בעיה זו, המפתחים יצאו עם מנגנון ההסכמה Proof-of-Stake שלדעתם יפתור את כל הבעיות שעומדות בפני קהילת הבלוקצ’יין כיום..

פרוטוקול קספר [העברת PoW ל- PoS]

את’ריום בחר ללכת עם ה- קספר פרוטוקול PoS. הגרסה של קספר הולכת להיות מיושמת תחילה היא הקונצנזוס PoW / PoS ההיברידי שנועד לבצע מעבר חלק ל- PoS. הולכים לכרות בלוקים עם PoW כאשר כל בלוק 50 הוא מחסום PoS. שיטה זו מחליפה את הכורים בתוקפים. כדי להגיע להסכמה, המאמתים מקבלים כוח הצבעה לאמת את החסימה המקובלת הבאה. כוח ההצבעה של כל מאמת תלוי בכמות ההימורים שהוא מחזיק ברשת או בכמות האיתר שהוא מחזיק בחשבונו..

כידוע, ב- PoW התוקף צריך להחזיק 51% מכוח הגיבוב הכולל, בעוד שב- PoS מדובר על 51% מסך מטבעות האת’ריום ברשת. לכן, PoS הוא פרוטוקול קונצנזוס מפותח בהרבה בהשוואה ל- PoW. PoS צורכת אנרגיה נמוכה ואנרגיה חישובית מאשר PoW. זה ניתן להרחבה ומכיוון שכל הקונצנזוס תלוי בכמות המניות של בעלי המניות, הוא הרבה יותר בטוח מ- PoW. קרא עוד על PoS ו- PoW במאמר שלנו על PoW לעומת PoS.

Ethereum2.0: Beyond Just Proof-of-Stake

את’ריום 2.0 התקדם צעד קדימה מהוכחת המניות בבלוקצ’יין את’ריום. הוא כולל את התכונות הנוספות של:

  • Sharding – זוהי סוג של חלוקת נתונים שבה מאגרי מידע גדולים נשמרים במשאבים קטנים הניתנים לניהול.
  • eWASM – אסיפת האינטרנט של אתריום (eWASM) מסייע בביצוע מהיר יותר של הקודים.
  • Plasma and Raiden – פתרונות קנה מידה שיכולים להתמודד עם היקפי עסקאות גדולים. [קרא על Raiden]

קהילת מפתחי Ethereum תציג בעתיד תכונות חדשות ברשת Ethereum 2.0. הם מקווים כי הדבר יאיץ את העסקאות, יגביר את יישום החוזים החכמים, וגם יביא משקיעים חדשים ברשת. עם זאת, למרות שרוב ההתפתחויות הטכנולוגיות כולל הטמעת המזלג הקשיח הצליחו, היו מחלוקות בנוגע לפיתוח קונצנזוס PoS ברשת Ethereum2.0. משקיעים רבים חוששים מהיעילות של הרשת.