אנליסטים פיננסיים מסורתיים מתנגשים עם תומכי Crypto על עתיד הביטקוין

השבועיים האחרונים היו תנודתיים ביותר בהערכת שווי קריפטוגרפי. סדרה של מהלכים שליליים של רגולטורים במדינה, בעיקר בסין, שולבו עם הצהרות קריטיות של מומחים פיננסיים כדי להטריף את עולם הקריפטו. ביטקוין ראה תנודות במחירים בשיעור של עד שלושים אחוזים ביום אחד, כמו גם רוב האלטקוינים. החשש המשמעותי ביותר בתקופה זו של חוסר וודאות היה האם ביטקוין חווה או לא בועת מחירים, ואם כן, מתי הוא יצוץ. מספר דמויות מכובדות בעולם הפיננסי מאמינים בתוקף כי בועה כזו קיימת, וכי קריסת מחירים היא בלתי נמנעת. מצד שני תומכי קריפטו רבים, לעומת זאת, לא מסכימים. מבט מקרוב על ההיסטוריה והפונקציונליות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין מצביע על כך שהאמת ככל הנראה קצת יותר מסובכת.

לפני מספר ימים ג’יימי דימון, מנכ”ל JPMorgan Chase, הכריז על הביטקוין “הונאה”, בדומה למאניה של Bulb Bulb Mania הידועה לשמצה בשנות ה -30 של המאה העשרים. דימון הרחיק לכת ואיים לפטר כל עובד שנמצא כי הוא סוחר בביטקוין. הבנק שלו גם פרסם הצהרה על מטבעות קריפטוגרפיים באופן כללי, שנכתב על ידי האנליסט מרקו קולנוביץ ‘, והשווה בין קריפטוסים לתוכניות פירמידה. קולנוביץ ‘הצהיר כי על סמך מגמות היסטוריות, עתיד המטבעות הקריפטוגרפיים “לא יהיה בהיר”.

אחרים הסכימו עם דימון. האנליסט הפיננסי של CNBC, רון אינסנה, הזהיר את משקיעי הביטקוין “לצאת לפני החזה”, וטען כי ביטקוין בטוח יראה קריסת מחירים. אינסנה טוען כי הביטקוין אינו עומד בקריטריונים של מטבע, והוא חווה פריחה ספקולטיבית בדומה לתופעות טרנספורמטיביות רבות אחרות בשנים עברו. בו מאמר אינסנה מציין כי אפילו סר אייזק ניוטון הפסיד הון שהשקיע במיזם סחר דרום אמריקאי מוגזם, שנקרא לימים “בועת הים הדרומית”. הלקח של אינסנה: אם אחד מבני האדם הכי אינטליגנטים שחיו אי פעם יכול ליפול על תוכנית כזו, גם אתה יכול.

למותר לציין כי תומכי קריפטו רבים אינם מסכימים עם הערכות שליליות אלה. למרות שהם מודים כי תנודות מחירים צפויות, וערך הביטקוין עשוי לרדת בצורה דרמטית (כפי שקרה בעבר), הרשת הפכה עצומה מדי, וההשתתפות נרחבת מדי מכדי שביטקוין ייעלם. עורכי הדין מצביעים גם על שלל המוסדות הפיננסיים המיינסטרים הבוחנים את הביטקוין ובונים מוצרי השקעה מבוססי קריפטו.

בחינה קריטית של המצב הנוכחי של מרחב הצפנה מגלה שיש אמת בשתי העמדות הללו. דימון ותומכיו צודקים בכך שהם מציינים כי לביטקוין יש את כל הסימנים הקלאסיים לבועה ספקולטיבית. היא חוותה לא פעם ירידות מחירים דרמטיות, ואפילו התומכים הקנאים ביותר של ביטקוין חייבים להכיר בכך שבשלב מסוים הצמיחה המהירה בערך חייבת להגיע לסיומה. כשזה יקרה המחיר כמעט יורד, אולי באופן משמעותי.

המבקרים נופלים, עם זאת, באי יכולתם להבחין בין ביטקוין לבין מטבעות קריפטוגרפיים אחרים. חשוב מכך, הם לא מצליחים להעריך או להבין את הפוטנציאל הטרנספורמטיבי של רשתות חסימות. כאן טוענים תומכי הקריפטו את הטיעון המנצח. במילים פשוטות, לא כל הקריפטות זהות. רבים עדיפים מבחינה טכנית על ביטקוין כמטבעות דיגיטליים פשוטים. אחרים, כמו Ethereum, Ripple ו- Neo, אינם מטבעות קריפטוגרפיים בפועל. הם פלטפורמות שסביבן ניתן לבנות מערכות בלוקצ’יין.

זה בהחלט נכון שביטקוין, במיוחד, עלול לאבד את מעמדו כקריפטו הדגל. למעשה, זה כמעט קרה בתחילת השנה. הערך העיקרי שלו טמון בעובדה שהוא היה הקריפטו הראשון שהוצג, ולכן הוא הידוע ביותר. זהו הקריפטו הראשון שנרכש על ידי כמעט כל המשקיעים החדשים, והוא נותר הקריפטו המדד המשמש לרכישת אלטקוינים ברוב הבורסות. גורמים אלה יכולים בהחלט להשתנות עם התבגרות השוק. אפשר אפילו להניח שהם יעשו זאת.

גם אם הביטקוין נמוג ברקע, חסימות הרשת והנכסים הדיגיטליים השומרים עליהם פועלים כאן כדי להישאר. התועלת שלהם מוכחת ובלתי מעורערת. הגורם הלא ידוע היחיד הוא אילו פלטפורמות ישיגו שימוש במיינסטרים. מתחרה בביטקוין, כמו דאש ומונרו, יכול להפוך לקריפטו של defacto המשמש לפעולות כמו העברות כספים ורכישות מקוונות. ניאו או גלים יכולים בהחלט לעקוף את את’ריום כמערכת ה- go-to לחוזים ואסימונים חכמים.

לפיכך, מטבעות קריפטוגרפיים אינם תוכניות פירמידה כמתוכננות. הם גם לא הונאות. במקום זאת, יש להשוות אותם להתפתחויות מהפכניות אחרות בהן הופיעו כמה שחקנים ונעלמו לפני שמעטים נבחרים זכו לקבלה נרחבת. הדגם טי פורד לא היה הרכב הראשון, אפל לא יצרה את המחשב האישי הראשון, וגוגל בהחלט לא הייתה מנוע החיפוש הראשון. כולם הפכו לענקים בענפים שלהם לאחר שאחרים קמו ונפלו. כך יהיה ככל הנראה המקרה של קריפטוסים. אחרי הכל, אייזק ניוטון לא הפסיד את כספו משום שסחר עולמי היה רעיון רע. הוא איבד את זה כי הוא השקיע בחברה הלא נכונה. אילו היה קונה במקום מניות בחברת הודו המזרחית הוא היה מתוגמל יפה.

מי שמבקש להרוויח ממהפכת הקריפטו חייב בהחלט להבין כי השקעה בביטקוין, או בכל פלטפורמת בלוקצ’יין אחרת, מסוכנת מאוד. הענף עדיין בחיתוליו, ולהימור על סוס לא נכון יהיו השלכות. בהחלט יכול להיות שביטקוין נמצא בבועה, או שזה יכול להיות הזדמנות השקעה מדהימה לטווח הארוך. אפילו דימון ואינסנה, עם כל הניסיון שלהם, לא יודעים בוודאות. הם צריכים, לכל הפחות, להיות מוכנים להכיר בעובדה זו. עם זאת, לא צריך להיות ספק כי ספרים מבוזרים ישמשו בקרוב לתעשיות ברחבי העולם, ועם ביטקוין או בלעדיו, עתיד המטבעות הקריפטוגרפיים הוא בהיר מאוד..