מהם חוזים חכמים של Ethereum וכיצד הם עובדים?

מאז שהוצע לראשונה בשנת 2013 על ידי יוצרו, ויטאליק בוטרין, הצליח את’ריום לצמוח באופן אקספוננציאלי ולהפוך למתחרה רציני לביטקוין ולמטבעות דיגיטליים אחרים. למי שלא יודע, כדאי לציין כי את’ריום היא רשת מחשוב ציבורית, מבוססת בלוקצ’יין, המציעה גם פונקציונליות של חוזים חכמים..

זה מושג באמצעות המכונה הווירטואלית המבוזרת שלה הידועה בשם מכונת הווירטואלית של Ethereum או EVM, ואשר יכולה לבצע צורות שונות של חוזים בין עמיתים לעמית (P2P), כל עוד היא מוזנת עם אתר, שהוא לגמרי של אתר. מטבע דיגיטלי. ויטליק קיבל את הרעיון לבנות את’ריום לאחר שהתווכח עם מפתחי הליבה של הביטקוין, ואמר להם שהפלטפורמה זקוקה לפלטפורמה טובה יותר לפיתוח, כולל שפת תסריט יעילה יותר..

ברגע זה בזמן יש כמה הבדלים עיקריים בביטקוין את’רום וביטקוין, העיקרי הוא העובדה שביטקוין נועד כרשת בלוקצ’יין מבוססת תשלומים, ואילו רשת את’ריום בנויה כדי להקל ולבצע חוזים חכמים. לא רק זאת, אלא שרשת הבלוקצ’יין של הביטקוין עובדת באמצעות מיסים קטנים שנשלחו על ידי האנשים שלוקחים חלק בעסקאות. רשת את’ריום די דומה, מכיוון שאתר הוא המטבע הדיגיטלי המשמש לתשלום דמי העסקה לצד כמה משירותי החישוב המוצעים ברשת..

מהם חוזים חכמים?

הבנת חוזים חכמים וכיצד הם עובדים חיונית בכדי להבין באמת את חשיבותה של רשת את’ריום. עם זאת, חוזים חכמים מייצגים יישומים שמצבם מאוחסן בבלוקצ’יין את’ריום. עם זאת, הם יכולים לשרת מטרות שונות, כולל הקלה, אימות או אכיפה של ביצוע או משא ומתן של חוזה מסוים. ביסודו של דבר, רשת את’ריום דומה יותר למחשב משותף יחיד שמנוהל על ידי רשת עצומה של משתמשים שמחולקים את המשאבים שלהם, אך משלמים אותם גם בעזרת מטבע האת’ר. ברגע זה בזמן ישנן צורות רבות של חוזים חכמים של Ethereum, אך עם זאת ניתן ליישם את כולם באמצעות שפות סקריפט שונות של טיורינג..

מהם השימושים בחוזים חכמים?

ברגע זה בזמן, Ethereum משמשת כפלטפורמה הנבחרת לכל צורת היישומים המבוזרים, אך גם אנשי קשר חכמים וארגונים אוטונומיים מבוזרים, אשר עשרות יישומים מתפקדים שונים שנבנו ופועלים ברגע הכתיבה. מטרת היישומים הללו נוטה להיות תלויה, אך עד כה ראינו אפליקציות המכסות נישות רבות, כגון פיננסים, תוצרת חווה-לשולחן, תמחור ומקור חשמל, הימורי ספורט והאינטרנט של הדברים. חברות רבות גם ניצלו את רשת את’ריום, ויישמו צורות שונות של תוכנות ארגוניות, המאפשרות להישאר שקופות, ובמקביל למצוא דרכים טובות יותר לבצע את עבודתן..

נושאי חוזה חכם

רשת את’ריום והחוזים החכמים שלה שפורסמו בבלוקצ’יין הציבורי חוו עד כה כמה בעיות. אחד הגדולים שבהם הוא שרוב הבאגים וחורי האבטחה זמינים לכל האנשים, אך לא ניתן לתקן אותם במהירות אלא אם כן מתקיים הסכמה וסקריפט הליבה אם ישתנה. היו כמה התקפות מהצורה הזו, שעלו לרשת את’ריום מיליוני דולרים. למעשה, דוגמה אחת היא המתקפה ביוני 2016 על ה- DAO, שלא ניתן היה לעצור אותה. למעשה, הכספים הוחזרו לאחר מכן, הודות למזלג הקשיח שהתרחש, ואשר הצליח להחזיר את העסקה הפרוצה בבלוקצ’יין את’ריום. לאחר פריצה זו, הוכח שתהליך המחקר והביצוע הרשמי של אימות ברשת יכול להיות די קשה לביצוע בפועל, בגלל עצמת הרשת. ישנם כלים מסוימים שפותחו על ידי חברות כמו מיקרוסופט, שנועדו לאמת טוב יותר את החוזים. החוקרים הגיעו גם למסקנה כי ניתוח רחב היקף של רשת את’ריום והחוזים שפורסמו עשוי להציג למעשה מגוון רחב של נקודות תורפה..

להיות מעורב

השימוש ב- Ethereum יכול להיות די קשה בהתחלה עבור מי שאין להם כישורי קידוד, או הבנה עצומה של רשתות ומכניקת מחשבים. עם זאת, הדברים אינם כה קשים למי שיש מעט רקע, ומוכנים ללמוד סולידיות, שפת תכנות נהדרת המיועדת לחוזים חכמים. לימוד זה יכול לאפשר לקודדים ליצור אסימונים דיגיטליים סחירים משלהם, התואמים לכל ארנק ושער, ואפשר לתכנת אותם כנדרש. ניתן גם להקים רשתות, וניתן לבנות יישומים עצומים שקופים ומבוזרים.

בהתבסס על כל מה שתואר עד כה, עולם החוזים החכמים של את’ריום תואר לעתים קרובות כקשה לתפיסה, אולם מי שבאמת רוצה לעשות זאת יוכל במהירות. אנשי קשר חכמים עדיין נמצאים בהתחלה, אך ככל שתקופת האינטרנט השתלטה על העולם, הם בוודאי יהפכו לפופולריים יותר ויהיו בשימוש מיליארדי אנשים מכל רחבי העולם. בעוד שלפי דיווחים נאמר כי פלטפורמת את’ריום עשויה להיתקל בבעיות משפטיות וטכניות, בהמשך, רוב הסיכויים שהיא תתגבר על כל הנושאים ותשגשג בתחום זה של השוק..