מה חושב אנליסט בוול סטריט שישמור על בום של ביטקוין

פרנסיסקו בלאן, אסטרטג הסחורות והנגזרים של מריל לינץ ‘, חטיבת בנקאות התאגידים וההשקעות בבנק אוף אמריקה רשמה את הביטקוין בדו”ח שפורסם לאחרונה. בלאן נחשב בעיני רבים לאחד מאנליסטי הסחורות המובילים בוול סטריט. בתוכו השווה בלאנש מטבעות קריפטוגרפיים לזהב, כמו גם ניסה לבדוק אילו נושאים יש לטפל בביטקוין כדי שאימוצו ימשיך לצמוח..

הוזכר כ “מכשול מכריע” עבור הביטקוין בדו”ח העובדה שמוסדות פיננסיים גדולים עדיין אינם מקבלים אותו כבטוחה. כפי שאמר בלאן “איננו מודעים לאף מוסד מרכזי שלוקח כרגע מטבעות קריפטוגרפיים כבטוחה.” דרישה נשמעת מוזרה זו עשויה לצאת מתוך התפיסה כי הביטקוין מחזיק בפוטנציאל להיות נכס בטחוני מודרני כמתאם הנמוך שלו לכלכלה העולמית – כשהוא נכס חלופי ומבוזר. עם זאת, העובדה כי אין מוסדות המחזיקים בביטקוין מטרות כאלה עשויה להיות נסיגה, על פי בלאן.

לאחר שעבר את ההיסטוריה של המטבע לאורך זמן, צוין כי השינוי בצרכים של אנשים כמו גם אימוץ מתמשך של טכנולוגיות שהתגלו לאחרונה הביא לפיתוח מטבע חדש:

  1. מלח היה “ממוקש פעם אחת ואצר בעולם העתיק”.
  2. אך מלח ומטבעות אחרים המגובים בסחורות התבררו לרוב כלא מעשיים ואינם עמידים
  3. הספרדים גילו פיקדונות כסף גדולים בבוליביה במאה ה -16, מה שהוביל לכמעט 400 שנות סחר שנשלטו על ידי דולרי כסף.
  4. גם נשיאת כמויות גדולות של זהב וכסף לא הייתה אידיאלית, ולכן העולם התחיל לעבור לכספי נייר ב -200 השנים האחרונות.
  5. כסף מנייר יצר גלי ענק של עליות וירידות יחד עם המחזור העסקי. כיום, המטבעות של רוב המדינות מסתמכים על “אמונה מלאה של הממשלה המנפיקה” כי הבנקים המרכזיים יעמדו במנדט שלהם לא לתת לאינפלציה לרוץ גבוה או נמוך מדי..

היסטוריה זו של פיתוח המטבע רומזת כי הביטקוין עשוי לזכות בכמה נקודות לגיטימיות במוקדם או במאוחר. הקריטריונים שהציבה בלאנש לביטקוין כדי להפוך למטבע מילואים בעולם הם: בטיחות, נזילות ותמורה.

כלשונו: “ביטקוין ושאר מטבעות קריפטוגרפיים מקבלים ציון טוב בחלקם ולא כל כך טוב באחרים”

על בטיחות

בחלק זה של הדו”ח, דעותיו של בלאן נראות מסקרנות למדי. הוא ציין זאת “סיכונים כגון

פריצה, גניבת זהות או הונאות מוחלטות הם בעיה שחוזרת על עצמה. ” וציין את חוסר הריכוזיות של הביקואין באמירת קונוטציה שלילית “היעדר תהליך קבלת החלטות מרכזי או סמכות יוצר סיכונים כמו פיצול מטבע”. ניכר שכדי וול סטריט תתחיל אפילו לשקול ביטקוין, עקרונות המבנה של הביטקוין עשויים לעמוד בדרכם מכיוון שאלמנטים מסוימים במבנה הליבה שלו כמו ביזור מגדילים את הסיכון לטווח הקצר בעיני המשקיעים..

ואז שוב, כאשר משתמשים בתנודתיות כדרך למדוד את הסיכון; יצוין כי היא פחתה עם הזמן. “התנודתיות של ביטקוין גבוהה מאוד בהשוואה ליורו, ליין או אפילו לזהב”, ציין בלאנש. “אבל בשנה שעברה ירד פעמיים מתחת לתנודתיות הכסף, המטבע בעולם מזה 400 שנה.”

מקור: מריל לינץ ‘של בנק אוף אמריקה

על נזילות ותשואה

בעוד שנזילות השוק של מטבעות קריפטוגרפיים עדיין קטנה מאוד בהשוואה לזו של שוקי המניות, המגמות האחרונות הניעו את מחזורי המסחר לגידול ראוי לציון. בלאנש הזכיר כי “קשה להתעלם מכך שמחזורי המסחר במטבעות דיגיטליים גדולים כמו ביטקוין ואת’רום זינקו בשנים האחרונות” והמשיך והדגיש את החשיבות של העובדה שלמרות שהמחזורים המסחריים האחרונים של bitcoin בשווי 24 שעות צמחו מעל 2 דולר. מיליארד מספר פעמים.

דפוסים ראויים לציון המוזכרים במונחים של נזילות כוללים את ההצלחה הכוללת האחרונה של שוק הקריפטוגרפים, וזינקה משווי שוק של 20 מיליארד דולר לסביבות 90 מיליארד דולר בשנה זו. בתוך כל אלה, ראוי לציין מכל את עליית המחירים של את’ריום בכמה אלפי אחוזים ומחיר הביטקוין יותר מהכפלת ערך השנה.

דפוס “דמוי זהב”

יש אזכור לדמיון בין זהב לביטקוין בתוך הדו”ח, נטען כי ביטקוין, כמו זהב שהיה עושה בעבר, ביטקוין מחזיק בערכים שגורמים לו להיראות יקר יותר כרזרבה בעתות משבר..

באופן מעניין, וכאמור בדו”ח, הזהב הגיע לשיאו לסכום של 2000 דולר בשנת 2011, כשהמשבר הפיננסי הלך והעמיק. זו אותה השנה בה הביטקוין הופיע לראשונה במיינסטרים.

בלאנש ממשיך ואומר כי הביטקוין יכול להיות בעקבות “דפוס דומה לזהב”, תוך השערה כי עלויות הכרייה יחד עם העלייה האחרונה בריבית לביטקוין הם הגורמים העיקריים התורמים לעליית המחירים של המטבע, ואומרים כי הביטקוין עוקב אחר דפוס הזהב “על פני פרק זמן דחוס הרבה יותר, “

מקור: מריל לינץ ‘של בנק אוף אמריקה

עם זאת, בהערת הסיום, מובהר כי הדמיון שהיה לביטקוין עד כה עם זהב אינו מרמז בהכרח על אריכות ימים. בסופו של דבר, שווקי הביטקוין נותרו מונחים בספקולציות, ולכן אמר בלנש כי “לדעתנו, תשואות מטבעות קריפטוגרפיים יהיו תלויות בעיקר באמונה של אנשים, תאגידים ומוסדות פיננסיים בטכנולוגיה המתעוררת הזו.”