מה המשמעות של אלגוריתם Proof of Stake של Ethereum עבור כורים?

Ethereum היא פלטפורמת קריפטוגרפיה שהוצגה בתחילה על ידי ויטאל בוטרין, אז בן 19, בשנת 2013. ההשקה הרשמית של Ethereum התרחשה בשנת 2015 לאחר מכירת קהל ראשונית מוצלחת מאוד. את’ר, המטבע האסימוני המניע את את’ריום, דומה מאוד לביטקוין בכך שהוא מטבע מטבע מבוזר המפרסם את כל העסקאות על ספר החשבונות הציבורי או על בלוקצ’יין ונוצר על ידי “כרייה” כלומר פיתרון חידות הצפנה חישובית. נכון לעכשיו, Ethereum נמצאת באמצע מפת הדרכים לפיתוח שלה בשלב “Homestead” עם תוכניות לשיפורים בעתיד הלא רחוק. אחד מהשיפורים הללו הוא מעבר מאלגוריתם הוכחת עבודה (Po) לעבודת הוכחה ממוקד (PoS). זה יקרה עם הטמעת “קספר” לאחר “מֶטרוֹפּוֹלִיןירידה בפיתוח.

הוכחת עבודה לעומת יתד?

הוכחת עבודה היא מה שמכירים רוב משתמשי הקריפטו. זהו אלגוריתם אימות העסקאות בו משתמש הביטקוין. באופן כללי, ניתן להסביר זאת כמערך מבוזר של מחשבים, כלומר “כורים”, ברחבי העולם הפותר חידות הצפנה. כל אדם עם חומרה מספקת יכול להתקין תוכנת קוד פתוח כדי לשמש ככורה. עם זאת, באופן כללי, לא משתלם לחובבים להיכנס למיזם כריית ביטקוין חדש ללא הון משמעותי. לאחר שהפתרון נפתר על ידי אחד המחשבים ברחבי העולם, העסקאות בתור ברשת הביטקוין מוצגות ל”בלוק “הנעול עם הפיתרון. הפתרון מופץ לכל פרוטוקול הביטקוין המארח מחשבים (צמתים) כך שכולם מודעים לחסימה החדשה ומזהים את תוקפו בבדיקת הפיתרון. מכלול כל החסימות ופנקס העסקאות בתוכם מכונה בלוקצ’יין. מכיוון שקשה ליצור בלוק חדש מכיוון שנדרש כוח חישוב רב כדי לפתור את הפאזל הבא, הרשת מאובטחת ביותר וקשה מאוד לפסול אותה..

ל הוכחת יתד, במקום לפתור חידות, עסקאות מאומתות על ידי “העמדת” כספי עצמו כבטוחה. הכספים מוקפאים לאחר מכן לתקופה מסוימת תוך השגת הסכמה לגבי תוקף העסקה. לאחר הסכמה, העסקה מתווספת לבלוקצ’יין. הכספים מוחזקים במצב קפוא לתקופה מסוימת כדי למנוע התקפות זדוניות ולהוסיף אבטחה. ברגע שהכספים לא הוקפאו, ההימורים יקבלו את הכספים המקוריים שלהם בחזרה וכן “טיפ” בצורה של עמלות עסקה. אלגוריתם קונצנזוס זה מרתיע שחקנים זדוניים עקב הסיכון לאבד את כספם שהושקע בגין אימות כוזב של עסקה.

את’ריום עובר להוכחת יתד מסיבות שונות. חלק מהתמריצים הכלולים למעבר זה הם מדרגיות גבוהה יותר, יישום קל יותר של פרוטוקולי השבירה, שיפור כלכלת הפרוטוקולים וידידותיות לסביבה..

תוכנית המעבר להוכחת המוקד עדיין אינה מפורטת במלואה, אולם כרגע ידועים כמה דברים. ראשית, הוא יגיע עם הטיפה של “קספר”. השקת שדרוג זו לאחר “מטרופוליס” (שלב 3 מתוך 4 במפת הדרכים לפיתוח), וככל הנראה במסגרת “שלווה” (שלב 4 מתוך 4). מטרופולין צפויה עד סוף 2017, כאשר השלווה עשויה להיות בשנת 2018. המעבר ל- PoS בקאספר יתרחש באופן הדרגתי. בתחילה, אחת מכל 100 עסקאות תאושר באמצעות PoS. זה יגדל עם הזמן מכיוון שהמפתחים עוקבים אחר הרשת בקפידה. בסופו של דבר, כל העסקאות יאושרו באמצעות PoS ובכך יאפשרו למפתחים לבצע שיפורי קנה מידה נוספים ב”שלווה “.

מה המשמעות של הכורים?

לפי שעה, לא הרבה. Ethereum עדיין תחת הוכחת אלגוריתם עבודה שכן מטרופולין עדיין מפותחת ונבדקת. מטרופולין חשובה לכורים עקב פצצת הקושי המתמשכת שהופעלה. במקור, פצצת הקושי נועדה להגדיל את הקושי בכריית את’ריום בהדרגה בכדי לכפות מעבר להוכחת המוקד. עם זאת, כשקאספר עדיין מפותח, מטרופוליס תטפל בכך באמצעות החלקה בלוחות הזמנים על ידי עיכוב פצצת הקושי. מלבד זאת, כורי את’רום יכולים לצפות שהם יוכלו לכרות את את’ריום לפחות 6 חודשים לפחות.

מה קורה לכורים ברגע ש- PoS מיושם במלואו? כורי אתריום יצטרכו לעבור למטבע אחר אם הם רוצים להמשיך להשתמש בחומרת הכרייה שלהם. לחלופין, הם יכולים להניח את האת’ר שלהם אם הם רוצים להמשיך להרוויח פסיבית את’ר, או להשאיל את כוח החישוב שלהם ברשתות מחשוב מבוזרות כגון Golem. בלי קשר, מטבעות מגובים על ידי PoW צפויים להיות בסביבה בעתיד הנראה לעין, ולכן הכורים אינם צריכים לדאוג.

בטווח הארוך, אם PoS מצליח ביותר, יותר ויותר מטבעות עשויים לאמץ אלגוריתם קונצנזוס זה. זה עלול לגרום להתיישנות הוכחת עבודה וכרייה. זה כנראה לא סביר, אבל אפשרי. בינתיים, כרייה היא מיזם רווחי; נצטרך לחכות ולראות מה יקרה.