הבנק המרכזי של סין מתכנן ליצור מטבע דיגיטלי למאזניים של פייסבוק

הבנק המרכזי של סין ציין תוכניות להקים מטבע דיגיטלי. מטבע זה, שכבר נתמך על ידי הקבינט, יועיל למיקום סין בתחום הקריפטו. בשיחה בפורום בעבר באוניברסיטת פקין, וואנג שין, יו”ר לשכת המחקר של בנק העם הסיני (PBOC) הזכיר כי הבנק מתכוון להזמין ארגונים מוכווני שוק ליצור מטבע וירטואלי..

עניין במאזניים

PBOC פיקח על פרויקט הקריפטו מאזניים של פייסבוק. בהתייחס למטבע אמר וואנג, “אנו נפקח מקרוב על המטבע הדיגיטלי העולמי החדש.” המטבע נקרא מאזניים, והמטבע מפורט ב הנייר הלבן של פייסבוק להיות נתמך לחלוטין על ידי חנות של נכסים אמיתיים. כביכול, מאזניים תשמור פיקדונות בנקאיים וניירות ערך ממשלתיים זמניים בתוך עתודותיה כדי להגן על ערכה.

לדברי וואנג, לרשויות יש עניין רב בהשפעת מטבע הצפנה על מדיניות פיננסית, ביטחון ושירותים. יתר על כן, הוא ציין כי ההשקה המוצלחת של מאזניים עלולה לשבש את מבנה הכסף הגלובלי מבוסס הדולר.

פייסבוק עסקה בארגונים רבים ביוזמת ההצפנה שלה. הם כוללים את ווסטרן יוניון, eBay, Lyft, MasterCard, Uber, Visa, Coinbase, PayPal, Kiva ו- Gemini. בנוסף, קרוב לשתיים עשרה מדינות אמורות להיות מעורבות.

למרות שהמטבע צפוי להיכנס לשוק הדיגיטלי עד 2020, פייסבוק עדיין צריכה לסדר כמה בעיות טכניות. למשל, במאי 2019, מנכ”ל פייסבוק מארק צוקרברג דנו באיומים ובהזדמנויות שמקיף השקת קריפטוגרפיה עם יו”ר BoE, מארק קרני.

האם פייסבוק היא איום?

למרות שלא ידע כיצד להתמודד עם האיום מאזניים, ואנג אמר כי כלכלות עולמיות יכולות להציל את המצב באמצעות הקמת המטבעות הקריפטוגרפיים שלהן. לדבריו, מטבע ה- PBOC החדש יכול להיות מכשיר למדיניות פיננסית או נכס השקעה שיוצר ריבית כדי לענות על דרישת הלקוחות לערך. למותר לציין שטענתו רמזה על האפשרות להשתמש במטבע לקביעת ריביות בנקאיות. מטבע זה גם ייעל את רשתות התשלומים וישפר את יעילות המדיניות המוניטרית.

באופן דומה, ראש המכון למימון דיגיטלי (צה”ל) של אוניברסיטת פקין, הואנג ייפינג, אמר כי מאזניים הם קריאת השכמה לחדשני קריפטו סינים ולגופי רגולציה. יתרה מכך, הוא הצהיר את הסבירות שמאזניים ישנו את הכללים המסדירים את המערכת הפיננסית הבינלאומית אם היא משרתת מטרה שונה מהקלה בתשלומים..

כמה אנשי מקצוע הציעו עותק סיני של מאזניים. פייסבוק היא אמת המידה, ולמטבע זה יהיה פוטנציאל עצום להתחרות בצורה חיובית בשוק הדיגיטלי. לקריפטוגרפיה הסינית יכול להיות גם שימוש מקומי, אך וואנג אומר כי העניין נדון.

למרות זאת, הבוס של Huawei, רן ג’נגפיי, לא מסכים עם מאזניים של פייסבוק הקוראת תיגר על הקריפטו-סיני. ז’נגפיי טוען כי מדינה חזקה יותר מתאגיד אינטרנט וסין מסוגלת באותה מידה לפתח מטבע וירטואלי.

יש לציין כי פייסבוק נאסרה בסין היבשתית עוד בשנת 2009. זה הציב אתגר בהתחשב בכך שחברת המדיה החברתית תוכל לנצל את האוכלוסייה המסיבית של סין כדי למכור את מוצר ההצפנה שלה. למרבה הצער, ניסיונות קודמים לבטל את האיסור לא צלחו.

חיפושים בגוגל במאזניים

מעניין כי סין הובילה את רשימת המדינות שמחפשות בגוגל “מאזניים בפייסבוק” לאחר שחרור העיתון הלבן. זאת על פי הנתונים שהציגה מגמות גוגל. על פי הממצאים, סין דורגה הכי גבוהה עם 100 נקודות ואחריה סנט הלנה עם 37 נקודות. במקום השלישי ניצבה סינגפור עם אוכלוסיית שאילתות של 32 ואחריה הונג קונג עם 25 נפשות.

סגירת החמישייה הראשונה הייתה לוקסמבורג עם 24 נקודות. באופן מפתיע, חיפושים במאזניים לא היו פופולאריים במדינת הפייסבוק שלה. מדורגת במקום 25, בארצות הברית היה רק ​​10 כשווי השאילתה שלה. מלבד גוגל, מאזניים הייתה פופולרית גם בפלטפורמות כמו Weibo שם הגיעה למקום השני ברשימת החיפושים הפופולריים באותה תקופה..

משאב הבלוקצ’יין Cnledger המכוון לסינית הוכרז התחרות הממשמשת ובאה בין מאזניים לפלטפורמות כמו WeChat ו- Alipay. דייוויד מרקוס, מנהל פייסבוק בקליברה, חזר על נקודה זו בדיון מאזניים ביוני 2019 כאשר הוא הזכיר שתי ענקיות התשלום הללו כתחרות פוטנציאלית.

דאגות עיקריות

אף על פי שהוא מלא הבטחה, הועלו כמה סוגיות בנושא מאזניים. למשל, המנכ”ל של חברת Ant Financial Li Zhenhua ביטא את הענף דאגה שמאזניים יהפכו לכספי אשראי. התרחשות כזו תפגע בהשפעתו הכספית של הבנק המרכזי. לדבריו, מטבע אשראי הוא תביעה כספית עתידית, ממש כמו IOU.

וואנג, לעומת זאת, הכריזה על דחיפה לשיתוף הפעולה הבינלאומי במימון דיגיטלי יחד עם שיפור בתקשורת העולמית למאזניים ולמטבע וירטואלי. סין תקדם גם את גיבוש התקנים והתקנות המשולבים.

PBOC היה בין הבנקים המרכזיים המובילים שהובילו את חידושם של מטבעות קריפטוגרפיים. היוזמה שהחלה בשנת 2014 הייתה חלוצה על ידי המושל הקודם ג’ו שיאוצ’ואן. הרשות הכספית של המדינה מכירה במטבעות דיגיטליים כחלופה במזומן במקום במכשירים ספקולטיביים.

נכון לעכשיו, חטיבת הזהב והכסף עוסקת בחקירות הצפנה. למרות שבמקור עסקה בניהול מטבעות מסורתי, חטיבה זו החלה לחקור גם מטבעות קריפטו בגלל עסקאות המזומנים המופחתות בארץ ואימוץ מבני תשלומים דיגיטליים. אוניברסיטת פקינג הציגה גם תוכנית מחקר לתמיכה בחידושים במוצרים כספיים וירטואליים.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.