בתוך המדינות האנטי-קריפטו בעולם: סין

מאמר זה הוא חלק מסדרה על ממשלות עם עמדה נגד הצפנה.

ככל הנראה סין היא אחת המדינות עם הסובלנות הנמוכה ביותר כלפי קהילת המטבעות הדיגיטליים. למרות היבט זה, החזקת ביטקוין לצד קריפטוסים אחרים אינה חוקית, וגם רכישה או מכירה של מטבעות כל עוד זה נעשה ללא מעורבות של בורסה. בנוסף, סין מעודדת באופן פעיל חדשנות בטכנולוגיית בלוקצ’יין אך הוציאה חקיקה הקובעת כי ניתן להשתמש בבלוקצ’יין רק למטרות כלכלה ‘אמיתיות’, ולא להצפנה. עכשיו כשאנחנו יודעים מה חוקי, הגיע הזמן לדבר על מה שלא.

חילופי מטבעות קריפטוגרפיים

לפני כמה חודשים החליטה סין לאסור שירותי החלפה בין מטבעות דיגיטליים למטבעות פיאט. האיסור משפיע גם על רכישה ומכירה של אסימונים ומטבעות באמצעות שירותי צדדים מרכזיים לצד שירותי מתווך.

במילים אחרות, בעקבות האיסור, כל חילופי הקריפטו המקומיים נאלצו לסגור את שעריהם או לעבור למדינות סמוכות המציעות חקיקה מקלה יותר. מחקרים מראים שכ- 173 בורסות ופלטפורמות מסחר נסגרו. המסחר נמשך תקופה קצרה, אך במאמץ לא להכעיס את הרשויות הסיניות, החליטו פלטפורמות החליפין לא לספק עוד שירותי חילופי פיאט לקריפטו. זה הוביל להופעת אסימונים קשורים לערך כמו USDT ששווים ערך לדולר ארה”ב – ולכן מאפשרים שיטה עקיפה לרכישת קריפטו במטבעות פיאט.

כשמדובר בבורסות בחו”ל, סין החליטה לחסום את הגישה למספר אתרי בורסה בינלאומיים. הנימוק כאן הוא שאף אזרח סיני אינו יכול להשתמש באינטרנט כדי לגשת למידע האסור על פי התקנות הסיניות. ככאלה, נחסמה הגישה למאה מרכזיות בינלאומיות המשרתות את השוק הסיני, ובכך אילצה את מי שבכל זאת מעוניין לגשת לשירותים אלה, להשתמש ברשתות וירטואליות פרטיות. דיווחים מצביעים גם כי חשבונות הקשורים לקריפטו שנפתחו בפלטפורמות מדיה חברתית כמו WeChat, מושבתים גם הם.

הצעות מטבע ראשוניות

שוק הנפקות המטבע הראשוניות בסין הושבת בעקבות המסמך ‘הודעה על מניעת סיכונים של הצעה ומימון אסימונים’. בהתחשב בכך, ההודעה בהתאמה אסרה לחלוטין על ICOs בסין, תוך שהיא מורה גם למי שהשלים ICOs להחזיר את כל הכספים שנאספו למשקיעים. כ 85- ICO שוטפים נאלצים להיסגר ברגע שהאיסור נכנס לתוקף.

שוק הכרייה

כאשר הביטקוין הפך פופולרי לראשונה, סין הייתה ידועה בכך שהיא מחזיקה ברוב כוח הכרייה ונפח המסחר. כלי תקשורת רבים דיווחו על חוות כריית הביטקוין המסיביות שפעלו במדינה האסיאתית. הדברים השתנו מאז. הדיווחים מצביעים על כך שהרגולטור הפיננסי של סין דחק בכורי הביטקוין להגביל את פעילותם, ובכך להפחית בהדרגה את ייצור נכסי הצפנה. ככל הנראה יושמו כמה חוקים אחרים שנועדו לאכוף את הצו הזה. ככזה, שוק כריית הקריפטוגרפים בסין גווע במהירות, מכיוון שעסקי הכרייה בחרו לעבור לחו”ל או להפסיק לחלוטין את פעילותם.

נימוקים לאיסורים

הבנת הנימוק מאחורי איסור זה חיונית לתפיסת מגמת איסור הקריפטו. יש הסבורים כי האיסור הוא תוצאה ישירה של ההתפתחות הכלכלית המסיבית של סין, שהובילה לערעור יציבות בשוק הפיננסי. עם זאת נאמר בטיעון כי האיסורים הם תוצאות פשוטות של ניסיונות הממשלה לשמור על השוק הפיננסי. עוד כאשר הוטל האיסור על חילופי מטבעות קריפטוגרפיים, המשקיעים היו משתמשים בקריפטו להעברת הון מחוץ למדינה, אשר שוב לא התקבל על ידי הבנק המרכזי והממשלה הסינית..

לדברי ממשלת סין, יחס זה כלפי שוק המטבעות הדיגיטליים הוא תוצר של כמה גורמים. אלה כוללים את הסיכונים הכרוכים במטבעות קריפטוגרפיים, כגון הלבנת הון, הונאה, העלמת מס, הונאות ומימון פלילי.

עם זאת, חשוב לזכור כי ממשלת סין ידועה בהתמקדות ביציבות המקומית. לכן בקרת צמיחה כלכלית וקיימות היא המפתח להבטחת יציבות פנימית. מכיוון שכמעט ולא ניתן לשלוט על מטבעות קריפטוגרפיים בכוח ריכוזי, חלופה טובה יותר תהיה איסור, שכן היא תמזער את ההשפעה הכלכלית של השוק. למרות זאת, ישנן גם מדינות שחושבות כי שילוב שוק הקריפטו בכלכלתן הוא גישה חכמה יותר. בלי קשר, מגמת המטבע הדיגיטלי עדיין מתחילה, ולכן בעתיד נדע איזו גישה הייתה טובה יותר.

סין היא מקרה מקרה מעניין, שהעניק את ההשפעה המסיבית שהם שיחקו על מטבעות דיגיטליים לפני שהאיסורים הללו התרחשו. בנוסף, השנתיים הקרובות יראו אם טכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה להתקיים בנפרד ממטבעות דיגיטליים, בהינתן שסין תומכת בפיתוח בלוקצ’יין, אך עם זאת מבטלת מטבעות קריפטוגרפיים..

כתב ויתור: אם אתה מעוניין לבצע פעילויות הקשורות למטבע דיגיטלי בסין, עדיף לבדוק היטב את החוקים הרלוונטיים המעודכנים. אל תיקח את המידע המוצג במאמר זה כייעוץ.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.