ביטפינקס וקשירה תחת אש כי היועץ המשפטי לממשלה בניו יורק בודק הונאות אפשריות של 850 מיליון דולר

השערות על חדלות פירעון, ושמועות על משחק קלוקול מקיפות את ביטפינקס כאשר התובעת הכללית של ניו יורק, לטיה ג’יימס, הגישה תביעה נגד חברת האם של הבורסה, iFinex, והאשימה אותה בהונאה פיננסית. התביעה טוענת כי החברה העבירה עד 850 מיליון דולר שהוחזקו בעתודה לדוכן Tether לחשבונות Bitfinex כדי לפצות על פער מימון אדיר. BItfinex ו- Tether הם ישויות נפרדות מבחינה טכנית, אך הם בבעלותם ומופעלים על ידי אותם אנשים וידועים כקשרים הדוקים.

לפי עשרים ושלושה העמודים של היועץ המשפטי לממשלה להגיש תלונה, לאחר קושי רב במציאת שותפים בנקאיים, Bitfinex החלה להסתמך על Crypto Capital Corp. מבוססת פנמה כדי לעבד פיקדונות ומשיכות לקוחות. בדו”ח נטען כי באמצע שנת 2018 הקפיא המעבד 851 מיליון דולר מאחזקות ביטפינקס, והפסיק לעבוד עם לקוחותיו. Crypto Capital טענה כי הכסף נתפס על ידי הרשויות בפולין, פורטוגל וארצות הברית.

Bitfinex עומדת מואשמת בהעברת עתודות ה- Tether לקופתה כדי להחליף את הכסף שהוקפא תחת Crypto Capital. אם נכון, מעשה זה יהווה ניגוד עניינים משמעותי ועלול להפר את חוקי הכספים הממלכתיים והפדרליים. היועץ המשפטי לממשלה טוען לסמכות בעניין זה מכיוון שמספר גופים בניו יורק מחזיקים בחשבונות בביטפינקס, אף שהבורסה הפסיקה לקבל רשמית לקוחות אמריקאים בשנת 2017..

כמו כן, העברת עתודות Tether לחשבונות Bitfinex תערער את הטענה כי אסימון ה- Tether מגובה במלואו 1 ל -1 על ידי יתרות הדולר האמריקאי. לשכת היועץ המשפטי לממשלה הורתה למפעילי טתר להפסיק את קביעת הטענה הזו בזמן שחקירה זו מתנהלת. ראוי לציין כי לאחרונה שינה אתר Tether בשקט את תיאור העתודות כך שיכלול “שווי מזומנים” ו”נכסים וחייבים אחרים “כחלק מהנכסים המגובים במטבע היציב..

הדו”ח של היועץ המשפטי לממשלה מעלה מספר טענות אחרות נגד ביטפינקס ומפעילותיה. יש לציין כי Bitfinex הפקידה את פיקדונות הלקוחות בסך 851 מיליון דולר לידי Crypto Capital למרות שאין לה חוזה חתום או הסכם רשמי אחר עם החברה. כמו כן, הדו”ח מטיל ספק בטענה כי הכספים נתפסו, מה שמרמז כי אנשים שעומדים מאחורי Crypto Capital עשויים פשוט להתרחק מהכסף..

כדי לתמוך בקביעה כי iFinex מציגה באופן שגוי את מצבה הכספי, הדו”ח כולל מספר הודעות דוא”ל, כביכול ממנהל ביטפינקס לקריפטו קפיטל, ומתחנן נואשות לשחרור הדולרים המופקדים. האחת קובעת כי חילופי הדברים היו “ללכת על קרום קרח דק מאוד.” אחר מתייחס ללקוחות “זועמים” על כך שלא קיבלו את משיכות הפיאט שלהם. בזמן הודעות דוא”ל אלה רבים מלקוחות Bitfinex התלוננו על המתנה ארוכה לקבלת משיכות, והבורסה פרסמה הצהרה בה הרגיעה את הציבור כי זה תקין מבחינה כלכלית, והאשימה את העיכובים בסוגיות קלות..

לאחר שהתפרסמה הידיעה על הגשת בית המשפט בניו יורק, ביטפינקס דחה במהירות את האישומים נגדה באומרו: “תביעותיו של התובע הכללי בניו יורק נכתבו בחוסר תום לב וכוללות טענות כוזבות, כולל באשר להפסד לכאורה של 850 מיליון דולר”. ב- Crypto Capital. נהפוך הוא, התבשרנו כי סכומי Crypto Capital אלה לא אבדו אלא למעשה נתפסו ושומרים עליהם. אנו פועלים ופועלים באופן פעיל למיצוי זכויותינו וסעדנו ולהשגת הכספים הללו. “

בהמשך ההצהרה נאמר כי ביטפינקס וטיתר שיתפו פעולה באופן מלא עם התובע הכללי בניו יורק, ושניהם “חזקים כלכלית”. ביטפינקס שלחה גם דוא”ל למשתמשיה, ובה הצהרה של המנכ”ל ז’אן לואי ואן דר ולדה, המבקש להרגיע אותם מחוסר הכושר והמחויבות של הבורסה ליושר. בו קובע ואן דר ולדה “אנחנו שחקנים טובים במרחב האסימונים הדיגיטליים, ואנחנו תמיד פועלים איתך, הלקוח, כעדיפות הראשונה שלנו.” בהודעת הדואר האלקטרוני נכתב גם “אנחנו כאן כדי להבטיח לך שאנחנו חזקים כתמיד, אנחנו לא הולכים לשום מקום ואנחנו מחויבים אליך ללא עוררין.”

באופן לא מפתיע, ניסיונות של Bitfinex להרגיע את חששות לקוחותיה לא היו יעילים במיוחד. האישומים נגדו גרמו ליציאה המונית מהבורסה, כאשר משיכות הביטקוין דוחפות את היקף העסקה של המטבע הקריפטוגרפי לרמה הגבוהה ביותר זה למעלה משנה. כמו כן, מכירת Tether מתבצעת, כשהמטבע נופל לנקודה הנמוכה ביותר מאז דצמבר.

ליועץ המשפטי לממשלה יש הורה פקידי iFinex יופיעו בבית המשפט ב -3 במאי כדי לטפל בהאשמות אלה, וקוראים למספר רב של מסמכים הנוגעים לעסקיה עם Crypto Capital ו- Tether. אם כי סביר להניח שיעבור הרבה יותר זמן עד שידוע האמת שמאחורי האשמות אלה, חקירה זו עשויה סוף סוף לשפוך אור על פעולותיו החשאניות הידועות לשמצה של ביטפינקס, והיא יכולה לאשר האם Tether באמת נתמך באופן מלא על ידי דולרים אמריקאים. לא משנה מה קורה, הקשה הזו ודאי תדחוף יותר מאמצים קריפטו מחילופי מרכזים, ותאשר את החשיבות של פתיחות ושקיפות מצד עסקים הקשורים לקריפטו..

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק