ניתוח מקרים של הלבנת הון לאחרונה הכוללים מטבעות מטבעות

אחד הסיכונים הכרוכים במטבעות קריפטוגרפיים, הוא הפוטנציאל שלהם בשימוש ככלי להלבנת הון. רק אחוז לא מבוטל מהשוק משתמש בקריפטו למטרה זו, אך עם זאת יש חששות הולכים וגוברים. עם הזמן זה הוביל ליצירת מסגרות רגולטוריות רבות שנועדו להרתיע שימוש בקריפטו לפעילויות בלתי חוקיות כמו זו, כולל הופעת מדיניות מחמירה יותר של AML / KYC. לאחרונה גובר הסיקור התקשורתי לסיפורים הקשורים למטבעות קריפטוגרפיים הקשורים לפעילות הלבנת הון. בניתוח זה אנו הולכים לכסות שניים מהסיפורים הללו, לצד מה שעושות מדינות מסוימות כדי לעצור את המגמה.

יפן רואה גידול פי עשרה בפעילות הלבנת הון המבוססת על מטבעות קריפטוגרפיים

בהצהרת עיתונאים שהתפרסמה לאחרונה הסבירה הסוכנות הלאומית המשטרתית ביפן כיצד בסך הכל דווח לסוכנות על 7,000 מקרי הלבנת הון הקשורים לקריפטו בשנת 2018. בהתחלה, נתון זה לא נראה משמעותי בהתחשב באוכלוסיית המדינה. גבוה בהרבה בהשוואה ל 669 מקרים שדווחו בין אפריל לדצמבר 2017.

אין נתונים על מקרי הלבנת הון לפני אפריל 2017, שכן אז הוטל על חילופי מטבעות דיגיטליים לדווח על כל עסקאות שנראו חשודות. כדי לקבוע אילו עסקאות לדווח לרשויות הסתמכו מפעילי חילופי מטבעות על סדרת אינדיקטורים, כולל, אך לא רק: פעילות עסקאות חשודה, מגמות חליפין וכניסות בחו”ל לחשבון מבוסס יפן. בנוסף, כמה מלבני הון השתמשו בשמות וכתובות דוא”ל שונים, ובכל זאת העלו את אותן תמונות תעודת זהות.

חשוב לציין שלמרות אלה הנוגעים למספרים, הלבנת הון מבוססת קריפטוגרפיה נמוכה משמעותית בהשוואה לשיטות אחרות. ככאלה, סך הכל 417,465 מקרים של חשד לפעילות פיננסית בלתי חוקית דווחו לרשויות ביפן בשנת 2018. אחוז גדול מעסקאות אלה טופלו על ידי בנקים, חברות כרטיסי אשראי ומוסדות פיננסיים אחרים..

במאמץ לשלוט במספר ההולך וגדל של העסקאות החשודות, על פי הדיווחים, רשות המשטרה ביפן תבצע בדיקות הכוללות מערכות מבוססות בינה מלאכותית. מטרתם תהיה ניתוח נתונים וזיהוי דפוסים המצביעים בדרך כלל על פעילות הלבנת הון.

מטבע הפטרו-פטרו המגובה על ידי ממשלת ונצואלה המשמש להלבנת הון והונאה?

מאז הופעת הבכורה שלה בשנת 2018, המטבע הלאומי של ונצואלה התמודד עם גל של ביקורת ומחלוקת. לפני שנחתוך למרדף, חשוב לציין כי ונצואלה מתמודדת עם סוגיות פוליטיות, לצד היפר-אינפלציה. בדיווחים נאמר כי האינפלציה עלתה במיליון אחוזים בשנה האחרונה בלבד. על פי הדיווחים מטבע הפטרו פותח כדי לעורר את הכלכלה הלאומית, תוך שהוא מאפשר גם לוונצואלה לעקוף את הסנקציות הכלכליות.

כעת, כלי תקשורת ספרדי, כתב מאמר המתאר מדוע הדולר של פטרו הוא הונאה, ומעורבותו בפעילות הלבנת הון. כדי לשים את הדברים טוב יותר בפרספקטיבה, החשדות קשורים למקור הכספים של פטרו. הסיפור הרשמי הוא שהנשיא מדורו הצליח לגייס כ- 735 מיליון דולר, לצד 3.34 מיליון דולר, במסגרת הצעת מטבע ראשונית. לאחר ביקורת טכנית, הכספה Casa de Cambio Money Latin American הצהירה כי לא נמצאו כספים בפועל. בנוסף, ספר החשבונות של פטרו לא מראה שום תיעוד לגבי הכספים המדווחים.

לאחר גילוי זה, האשימה הבורסה באמריקה הלטינית את ממשלת ונצואלה בהונאה. ההאשמה מגובה בביקורת הטכנית, לצד כמה אי סדרים שנמצאו בדו”ח הממשלתי הנוגע ליצירת הפטרו. פירוט נוסף על אופן הארגון והמימון של פעילות הלבנת הון מובא בסעיף א להגיש תלונה מאת Verifikado, כלי התקשורת שפרסם את החדשות.

המאמצים הלאומיים להילחם בהלבנת הון מבוססת קריפטו

  • עדכון מסגרות הרגולציה ואכיפת מדיניות AML / KYC

לפני המאבק בהלבנת הון בהצפנה, על הממשלות תחילה להבהיר אילו סוגי פעילויות מסווגות כ הלבנת הון, על פי חקיקה לאומית..

למרות שתקנות המטבעות הקריפטוגרפיים שלה אינן מוכנות, בית המשפט העליון ברוסיה סיווג רשמית את השימוש הבלתי חוקי במטבעות דיגיטליים כעבירה הקשורה להלבנת הון. התיקונים היו נחוצים כדי להבטיח עמידה בהמלצות שהונפקו על ידי כוח המשימה לפעולה פיננסית בנושא הלבנת הון, המכונה FATF. ככוח משימה בינלאומי, הוא מנפיק המלצות לכל המדינות המקבלות את סמכותו. כמה מדינות אחרות נוקטות בגישות דומות. מרבית חילופי המטבעות הקריפטוגרפיים כבר יישמו את מדיניות AML ו- Know-Your-Customer, במטרה ללמוד עוד על המשתמשים שלהם.

  • השקעה במומחים לניתוח נתונים ומערכות AI

ניתוח נתוני עסקאות יעיל מאפשר לרשויות לגלות דפוסי עסקאות הקשורים לפעילות פיננסית בלתי חוקית. חקירה נוספת באמצעות נתונים מתוכניות KYC מסייעת בזיהוי האנשים המעורבים. לאחר מכן הרשויות יכולות לקבוע בקלות אם מתקיימות פעילויות בלתי חוקיות. עם זאת, אנשים רבים אינם מרוצים מהמאמץ, מכיוון שיש המסווגים זאת כהפרה של חוקי המידע האישי ופרטיות. לכן, קיים דיון אתי מתמשך על כמה רחוק הרשויות יכולות לעקוב אחר פעילות פיננסית על רקע חשדות להלבנת הון.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.