פלטפורמות יישומים מבוזרות יושבות בלב מהפכת הבלוקצ’יין: חלק 2

בחלק אחד מהבדיקה שלנו של פלטפורמות יישום מבוזרות (dApps), בחנו את Ethereum, NEO ו- NEM, שהם שלושת השחקנים הדומיננטיים במרחב זה. מערכות DApp הן דוגמאות מצוינות לפוטנציאל הטכנולוגי של בלוקצ’יין, ומאות מוסדות ברחבי העולם מאמצים אותן. בחלק השני נבחן פלטפורמות אחרות שעולות לאתגר את שלוש הראשונות. למערכות אלו תכונות ייחודיות שעשויות להעניק להן יתרון תחרותי, אך הן טרם השיגו אימוץ נרחב.

Cardano (ADA) היא אולי פלטפורמת ה- dApp הפופולרית ביותר. הושק בספטמבר 2017 והפך לעשירייה ראשונה בקריפטו לפי שווי שוק תוך ארבעה שבועות. Cardano הייתה בפיתוח מאז 2015, והיא הייתה אחת ממערכות הבלוקצ’יין הצפויות ביותר שנוצרו אי פעם, מה שמסביר במידה רבה את עליית הערך המהירה שלה.

מבחינת הטכנולוגיה שלה, Cardano מכובד כפלטפורמה מתקדמת מאוד. יש לו צוות איתן ומסור ונוכחות חזקה בכל שטח הקריפטו. עם זאת, זה עדיין בשלב הראשון של תהליך פיתוח רב-שלבי שייקח מלא שנתיים לפחות. השלב הבא שלו, ששמו “שלי” יוסיף מספר תכונות כגון חתימות עמידות קוונטיות, תכונות ארנק מתקדמות יותר וכרטיס חיוב קנייני שיאפשר להשתמש במטבע Cardano, ADA, בכל מקום בו יתקבל פיאט. אם Cardano להתקדם כמתוכנן, לאחר פריסתו המלאה היא ללא ספק תהיה הפלטפורמה המקיפה ביותר ועשירת התכונות הקיימת.

Qtum, שהושקה גם בשנת 2017, היא פלטפורמה שנייה עם תכונות מתקדמות מאוד ודרך ברורה להצלחה. המפורסם כגשר בין ביטקוין לאת’רום, Qtum מבוסס על ליבת ביטקוין שונה, אך עם זאת הוא מסוגל להריץ חוזים חכמים מבוססי אתריום. נקודת מכירה עיקרית היא תאימותו למכשירים ניידים, והדגש הרב על היכולת לבצע חוזים חכמים בארנקים קטנים. מוקדם יותר החודש הציב Qtum לווין למסלול, והפך אותו לקריפטו הראשון שעשה זאת. הקרן טוענת שזו תהיה הראשונה ברשת שתהפוך את הצמתים של Qtum ליעילים בהרבה מאלה של מערכות אחרות.  

המכונה לעתים קרובות “הרוצח אתריום”, EOS עבר גם הוא מהר מאוד מבחינת שווי שוק. הפלטפורמה תיבנה להרחבה, והצוות שלה טוען כי לאחר יישומה מלא היא תוכל לעבד מיליוני עסקאות בשנייה. זה יהיה תואם למספר שפות תכנות. מרכיב מרכזי נוסף ב- EOS הוא היכולת להשתמש בו ללא דמי רשת, מה שלבלשון המעטה מעניק לה יתרון מובהק בקרב מתחרותיה. אולם עד כה EOS עדיין מסתמכת על אסימון אתריום מתווך.

כל אחת מהפלטפורמות הללו דומות בהיותן בנות פחות משנה, ועדיין בשלבים מוקדמים מאוד של הפריסה. הצמיחה העצומה שלהם בשווי השוק מתבססת כולה על ספקולציות שבצורה הסופית הן יספקו את התכונות המפורסמות שלהם. אולי העדויות הטובות ביותר לכך שיעשו זאת היא העובדה שכולן מנוהלות על ידי ותיקים במרחב הבלוקצ’יין. לדוגמא, מייסד קרדאנו הוא צ’רלס הוסקינס, שפיתח יחד את את’ריום והוא המנכ”ל לשעבר. היוצר של EOS, דן לרימר, יצר גם את Bitshares ו- Steem. במילים פשוטות, למתכנתים שעומדים מאחורי מערכות אלו יכולות מוכחות, וכך המשקיעים שמו לב.

עם זאת, יהיה זה נבון לזכור כי הערך האמיתי של פלטפורמות dApp אינו נשען על מחירי הפיאט שלהם, אלא על אימוץם על ידי מי שמבקש לנצל את היתרונות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין. בהקשר זה את’ריום מובילה בבירור, עם יותר מאלף אסימונים שכבר פעילים, ומאות מוסדות ברחבי העולם מתכננים לאמץ אותו. פלטפורמות חדשות יותר אלה עשויות יום אחד להיות עשירות בתכונות, אך הן יאלצו לשחק ולהתעדכן עם אלו שכבר הוקמו ופופולריות.

ראוי גם לציין שישנן פלטפורמות dApp רבות אחרות שמרשימות באותה מידה, כמו ליסק וסטראטיס, ונבנות רבות נוספות. ניתן להתווכח, בלשון המעטה, עד כמה כולם יכולים להצליח. כמו כן, Ethereum ושאר הפלטפורמות המובילות תכננו שדרוגים שיבקשו לטפל בחסרונות שעשויים להעניק לפלטפורמות פחות מוכרות יתרון תחרותי. במילים פשוטות, זה איוולת להניח כי כל פלטפורמה מתקרבת מובטחת להפוך למיינסטרים.

למרות האתגרים הברורים שמתקדמים קדימה, מומחים מסכימים כי פלטפורמות חדשות יותר אלה מחזיקים בהבטחה אדירה, ויש להם סיכוי חזק מאוד להשיג אימוץ נרחב. עם מהפכת הבלוקצ’יין עדיין בחיתוליה, התחום פתוח לרווחה לכל מערכת עם צוות המחויב באופן מלא להצלחתו, אשר בהחלט יש לקארדנו, קטום ו- EOS. אין, עם זאת, ספק כי שינויים רבים נוספים יתרחשו ככל שכל פלטפורמות ה- dApp יתקדמו. כמו כל היבט אחר במרחב הקריפטו, גם פיתוח עתידי ותנודתיות מובטחים.

תמונת תכונה דרך ביגסטוק.