בחירות מבוזרות הן צעד אחד קרוב יותר למציאות בזכות Waves Enterprise

הבחירות חשובות מאוד לתפקודה של חברה דמוקרטית, וקשה לארגן אותן בגלל היקפן, גודלן וחשיבותן. ההיסטוריה מלאה בטעויות כשמדובר בבחירות, כמו המקרה ההוא עם עיצוב פתקי הצבעה מבלבל יצירת סתום ברמת דיוק ההצבעות.

שמירה על דברים פשוטים ובטוחים אינה משימה קלה ועם מגפת נגיף הכורון בעולם, הבחירות המסורתיות הופכות במהרה לנטל בלתי אפשרי על החברה.

האם אתה מסתכן בחשיפת העם כולו לגל חדש של זיהומי נגיף כורון, או שאתה נותן למדינה להיכשל בעקרונותיה הדמוקרטיים? זו לא בחירה קלה לבחירה, אך למרבה המזל, ייתכן שממשלות ברחבי העולם כלל לא צריכות לבצע את הבחירה הזו.

הצבעה מבוזרת הייתה עיקרון מרכזי בפרויקטים רבים של בלוקצ’יין, אך נראה שזה הזמן לקחת את אותה הטכנולוגיה ולהחיל אותה על מסורת עתיקת יומין..

יישום הצבעה מבוזר

Waves Enterprise עשתה א פלטפורמת הצבעה בטא ציבורית שיכולה לשמש נקודת המוצא לזמנים הטרנספורמציים הללו. לדברי החברה, קיימות בעיות רבות הקיימות במערכות ובמתודולוגיות הנוכחיות להצבעה מכל סוג שהוא.

  • שיטות הצבעה מרכזיות אינן יכולות לספק סביבה מהימנה בין המשתתפים. לא ניתן להגן על המצביעים מפני זיוף או התקפות האקרים.
  • בעיות נפוצות בהצבעות ארגוניות הן אחוז ההצבעה הנמוך שנגרם על ידי תקופת הצבעה מוגבלת ומיקום מוגבל.
  • 80% מהקולות מיושמים על פי תוכנית בה קשה לעקוב אחר נתונים.

הצבעה מבוזרת בחברות

Blockchain יכול לאחד את כל המשתתפים בהצבעה בצורה חלקה, בתנאי שיש תקן לעיבוד נתונים מאובטח. מקור תמונה: Waves Enterprise

בהתייחס לנתונים שמסרו Waves, כ -170 חברות ציבוריות ולא ציבוריות קיימו ישיבות באמצעות הצבעה אלקטרונית ברבעון השלישי של 2019.

8 מתוך 13 חברות אינדקס של שבבים כחולים של הבורסה במוסקבה ו- 37 מתוך 82 חברות אינדקס בעלות שוק רחב, קיימו פגישה דיגיטלית.

פיסות המידע הללו חושפות כי חברות כבר נעות בכיוון שיאפשר לבעלי המניות להצביע ללא קשר לזמן ולמיקום. עם זאת, מרבית המערכות מרוכזות ומעטים האנשים השולטים במלוא התוצאות, שמהווה נקודה פגיעה במערכת.

כאן נכנסת טכנולוגיית הבלוקצ’יין בכדי להבטיח שלא ניתן יהיה לבטל או לשנות הצבעות לאחר הגשתן. ספירת הקולות מתבצעת באופן אוטומטי, ומבטלת עלויות אדמיניסטרטיביות רבות שימנעו אירועי הצבעה דיגיטליים רחבי היקף.

חברת Waves Enterprise מעריכה כי שוק פתרונות ההצבעה לבלוקצ’יין הרוסי שווה 200 מיליון רובל בשנה, כלומר 2,882,000 דולר. זוהי רק ירידה בערך המשוער של השוק העולמי ב 100 מיליון דולר לשנה. 

עד כמה בחירות מבוזרות אפשריות?

שימושים בבלוקצ’יין בהצבעה. מקור תמונה: Waves Enterprise

כדי להבין טוב יותר את הערך של מערכות הצבעה מבוזרות פנינו למנהל המוצר הראשי של חברת Waves Enterprise, ארטם קליכוב..

“אנו בטוחים שטכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה לסייע לממשלות בארגון תהליך הצבעה שקוף ולהגדיל את אחוז ההצבעה. עקרונות המערכת המבוזרת יבטיחו את אמון המשתתפים בתוצאות.

אבל יש הרבה בעיות אבטחה שקשורות בדרך כלל לפרוטוקול הצפנה לבחירות, פתרונות פורטליים, זיהוי אזרחים, לצד בעיות תאימות חוקיות. נכון לעכשיו, אף אחת ממערכות ההצבעה שכבר נהגו בבחירות בכל רחבי העולם אינה יכולה להיקרא ללא רבב.

מערכות ההצבעה מתפתחות שלב אחר שלב. לדוגמא, חברתנו פיתחה פלטפורמת הצבעה ברמה הבאה, המספקת פרוטוקול מבוזר ומאובטח לחלוטין המבוסס על אלגוריתמי הצפנה נוחים וחוזים חכמים מיכלים. ” 

כרגע, גרסת הבטא של התוכנה היא זמין בחינם.

סיכום

הסתכלנו על היישום ומאמינים שהוא מעוצב באלגנטיות רבה, אולם אין לנו מושג מה בדיוק קורה ברקע. הרעיון העיקרי שלנו היה ליצור כאן סקר הצבעה קטן עבור קוראינו, אך נראה כי המערכת נועדה לעבוד עם מנהלים וכתובות דוא”ל ידועות כרגע..

עריכה: לאחר התייעצות עם נציגי Waves Enterprise, הוסבר כי המצביעים הידועים הם חלק בלתי נפרד מהביטחון בחוזה החכם, וכרגע הנוכחי, קיום אימות גמיש של המצביעים הוא אתגר טכני. אולי בעתיד אירועי הצבעה מאומתים יהפכו לקלים יותר ברגע שמחסומי ניהול זהויות יהפכו לנורמה.

אין שום דרך שנוכל לחלוק איתך את אירוע ההצבעה ולאפשר לך להירשם בעצמך. נראה כי חלק זה של התהליך חייב להיעשות באופן ידני על ידי מארגני ההצבעה. נראה כי הגרסה הנוכחית הזו יעילה מאוד להצבעה של חברות, שם פרטי הקשר זמינים באמצעות מחלקות משאבי אנוש.

עם זאת, נראה שזה לא מעשי לבחירות ולאירועי הצבעה שרירותיים. במיוחד לבחירות ממשלתיות, מערכת ההצבעה היא פשוט חלק אחד (חשוב מאוד בזה) במשוואה. כפי שציין מר קליכוב לעיל, אבטחה, קלות שימוש, אימות אזרחים ושיטות הצפנה עדיין נותרו כאתגרים קשים לפנינו.