כורי ביטקוין מזומנים מבצעים התקפה של 51% למניעת גישה בלתי מורשית

דיווחים אחרונים מראים כי התקפה של 51% בוצעה על בלוקצ’יין BitcoinCash (BCH), שם שתי בריכות כרייה החליטו לבטל מספר עסקאות שאושרו על ידי כורה אחר. מההתחלה, חשוב להזכיר כי לא מדובר במתקפה לא רצונית, שנועדה להשתלט על בלוקצ’יין BCH, אלא ניסיון למנוע גישה בלתי מורשית למטבעות.

המצב

פעולה אחרונה זו קשורה ישירות למזלג הביטקוין קאש שהתקיים ב -15 במאי. המזלג הקבוע המתוזמן הופרע כאשר ביטקוין ABC, קבוצת מפתחים, העלה קוד באגי שבסופו של דבר השפיע על ה- mempool, מאגר עסקאות ממתינות שמחכות לאישור הכורה. הבאג גרם לאימות ספירת הפעולות של ה- mempool לתקנות באמצעות הכללים הישנים, ולא החדשים המיושמים על ידי המזלג הקשיח, ובכך גרם למחרוזת גושים ריקים. בעיקרון, הכורה הצליח לגשת למטבעות שנמצאו בכתובות ‘כל אחד יכול להוציא’, שהיו שם מאז הפיצול המקורי של BTC – BCH בשנת 2017. הקוד פשוט העביר את המטבעות המדוברים כמטבע לבזבז לכל כורה שמעוניין בכך. בעוד שהבאג תוקן במהירות, זה לא מנע מכורה לא ידוע לנסות להעביר את המטבעות הנוספים האלה.

כורי BitcoinCash מיהרו לזהות את הפעילות, ואז הגיעו למסקנה שהתקפה של 51% יכולה לשכתב את היסטוריית הבלוקצ’יין ולהבטיח שלא ייגרם נזק מתמשך. ככאלה, BTC.com ו- BTC.top הן שתי בריכות הכרייה המעורבות, אשר מיהרו למנף את החישוב המשולב שלהן כדי לשכתב רשומות בלוקצ’יין קיימות. בכך הופסק הכורה האלמוני והמטבעות הוחזרו.

האם היה צורך בהתקפה של 51%?

בתיאוריה, היה צורך בהתקפה של 51% כדי להחזיר עסקאות לא מורשות, ולא לגנוב מטבעות. לפיכך, זה זכר את טובת הקהילה, אך ישנם אנשים שלא מסכימים. למשל, Kiarahpromises, מפתח BCH הצהיר: “לתאם רורג כדי לבטל את העסקאות של אלמוני. מדובר בהתקפה של 51%. ההתקפה הגרועה ביותר האפשרית. זה שם בעיתון הלבן. מה לגבי מזומנים מבוזרים ובלתי מצונזרים? רק מתי שנוח? “

אחת התכונות הגדולות ביותר הקשורות למטבעות דיגיטליים היא חוסר השינוי של רשומות המאוחסנות באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין. המשמעות היא שלא ניתן לשנות את ספר החשבונות האחראי על שמירת כל נתוני העסקה לאחר היווצרות חסימה. במילים אחרות, לא ניתן לבטל עסקאות. או לפחות זה מה שרוב האנשים חושבים.

למען האמת, הדברים קצת יותר מורכבים. תכונת אי-המשתנות קיימת הודות לביזור, המסופק על ידי כורים ומפעילי צומת ברחבי העולם. הכלל הכללי של מטבעות קריפטוגרפיים מבוססי בלוקצ’יין הוא שניתן לשנות בלוקים רק אם רוב הרשת מסכימה עם השינוי. כל שינוי יכול להתבצע ברשת כל עוד לפחות 51% מהכורים מוכנים לתמוך בעריכה. שינויים בפרוטוקול הרשת מתבצעים באמצעות מזלגות קשיחים, המתוכננים בקפידה ונדונים באירועים שרוב הכורים מסכימים איתם.

עם זאת, קיימת סכנה משמעותית שכדאי לזכור. מתקפה לא רצונית של 51% עשויה לעזור בקלות לצדדים המעורבים לגנוב מטבעות, לשנות פרוטוקולים או לפגוע בעיקר באמינות המטבע הקריפטוגרפי המדובר. אלה שמתנגדים להתקפה האחרונה של BitcoinCash על 51% טוענים שהיא מוכיחה עד כמה המטבע ריכוזי מדי, בהתחשב בכך שרק שתי בריכות כרייה הצליחו לעשות זאת, כשהראשונה מחזיקה ברוב הכוח..

עם זאת, היבט זה נפוץ גם במטבעות דיגיטליים אחרים. לדוגמא, במקרה של ביטקוין, רוב כוח הכבישה של הכרייה מחולק כיום בין שלוש בריכות כרייה בלבד. בתיאוריה, הם יכולים לאחד כוחות לשנות את כל מה שאנחנו יודעים על ביטקוין, ובכך לראות במטבע חסר ערך. יש, כמובן, מניעות רגולטוריות, אתיות והורסות עסקים שמפחיתות את הסיכוי לאירועים כאלה.

מה הלאה?

אירוע זה מציג את החשיבות של יצירת סטנדרטים בקרב כורים ברחבי העולם, שנועדו להקל על תקשורת טובה יותר, בדיקת קוד והחלטות חכמות באירועים בלתי צפויים. בנוסף, חשוב שהקהילה תבחן היטב את ההשלכות של 51% התקפות. לבסוף, עלינו להחליט האם עלינו לשאוף לביזור נרחב ואימות יותר עבור המטבעות הדיגיטליים הגדולים בעולם. נכון לעכשיו, מרבית קהילת הקריפטוגרפים מסכימה כי אין כורה או בריכה להחזיק ברובם.

לשוק כבר תקדימים עם אירועים דומים בעבר, כמו המזלג הקשיח שנועד להפוך את הפגיעות של הארגון האוטונומי המבוזר (TheDAO). תקנים נוספים יבטיחו דיאלוג טוב יותר בין כורים, מפתחים והקהילה, כדי להגן על קהילת המטבעות.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.