דאגות שצומחות בשימוש באנרגיה בקריפטו

לאחרונה להגיש תלונה בכתב העת המדעי ג’אוּל הגיע למסקנה שכריית ביטקוין צורכת כיום חשמל כמו אירלנד, והיא בדרך לצרוך 5 אחוזים מהכוח העולמי עד סוף השנה. דוח זה עורר חשש, מכיוון שרבים רואים כי שימוש מסיבי כל כך באנרגיה הוא בזבזני ומיותר. חשוב מכך, סביר להניח כי בקצב הצמיחה הנוכחי, כריית הביטקוין בדרך להשתמש בהרבה יותר במהלך השנים הקרובות. למרות שניתן להתווכח על דיוק הדוח, כולם מסכימים שצריכת חשמל היא נושא מרכזי עבור תנועת הקריפטו, ובשלב מסוים יהיה צורך לטפל בה..

הדו”ח הוא אמנם הניסיון המקצועי הראשון למדוד את השימוש בחשמל בביטקוין, אך הוא אומדן בלבד, שכן קביעת נתון מדויק היא כמעט בלתי אפשרית. ישנם, עם זאת, מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת ​​ניתוח המשמעות של צריכת החשמל של ביטקון. ראשית, מכיוון שהביטקוין רחוק מהקריפטו היחיד שנכרה באמצעות מודל ההוכחה לעבודה נמרץ אנרגיה, מחקר מדויק יותר יבחן את השימוש בחשמל במרחב הבלוקצ’יין. פלטפורמות כמו Ethereum, Monero ו- Litecoin ממוקשות בהחלט בקנה מידה גדול מספיק כדי להשפיע על ביטקוין, ואין להתעלם מהן.

יש לבחון את הלוגיסטיקה של ייצור החשמל גם כשבוחנים את דרישות הכרייה. מכיוון שרוב תחנות הכוח חייבות להפעיל את הטורבינות שלהן ללא הפסקה, כמות משמעותית של חשמל מבוזבזת בשעות מחוץ לשיא. לפיכך, כרייה המתבצעת בתקופה זו משתמשת בכוח שיופק בכל מקרה. אפשר אפילו לטעון שכרייה מספקת תועלת נלווית, מכיוון שחברות חשמל יכולות להרוויח מחשמל שאחרת ייפטר.

כורי ביטקוין מודעים כמובן לתופעת החשמל הפסולת ומבקשים לנצל אותה. למשל, יצרנית הכוח הגדולה ביותר בקנדה, הידרו קוויבק, קיבלה למעלה ממאה בקשות לשותפות על ידי כורים בגלל שיעוריה הנמוכים ועודף האנרגיה התכוף. כמו כן, שמועות על כמה תחנות כוח סיניות שולחות את חשמל הפסולת שלהן לביטמיין לשימוש בחוות הכרייה שלה.

ללא קשר לצריכת החשמל האמיתית של ביטקוין וקריפטו אחר, אין ספק שיש בו פוטנציאל לגרום לבעיות חמורות אם לא ינוהל כהלכה. מלבד העלייה בפליטת גזי החממה הנגרמת כתוצאה מהפקת החשמל, יש גם הנטל המשמעותי שעל הכרייה להטיל על רשתות החשמל. אפילו מדינות מפותחות עם תשתית חזקה נאבקות כדי לעמוד בביקוש הרבה מהזמן, ובעלות גישה אמינה לכוח היא אחד האתגרים הגדולים בעולם המתפתח. רבים רואים לפיכך כרייה שימוש לא מוסרי במשאב מוגבל. כמו כן, קל לראות תגובה חריפה כרייה אם צריכת החשמל שלה תהיה אחראית למחסור או הפסקות חשמל.

לצורכי הכוח ההולכים וגדלים של כרייה יש גם פוטנציאל לגרום לריכוזיות וייצוב רשתות הבלוקצ’יין. הביטקוין, למשל, הפך כל כך קשה לכרות ברווחיות, עד כי חשמל זול הוא כיום הגורם החשוב ביותר בתהליך. אין זה פלא שחוות הכרייה הגדולות ביותר נבנות באזורים עם כוח שופע וזול. אם מגמה זו תימשך, מדינה אחת עשויה לשלוט בפלטפורמת הצפנה על ידי היותה במקום בו מתרחש הכי הרבה כרייה.

חשוב לקחת בחשבון השלכות פוליטיות ורגולטוריות של השימוש בחשמל. כאשר הבלוקצ’יין עובר למיינסטרים, זה רק עניין של זמן עד שמטבעות קריפטוגרפיים יזכו להכרה משפטית. המדינות נוטות הרבה יותר לאמץ פלטפורמות הוכחה על המוקד והמוקשים מראש שאינן מגיעות עם צרכי כוח כה משמעותיים. כמו כן, היזמים הפכו מודעים מאוד לצורך ליצור פלטפורמות שאינן דורשות שימוש משמעותי באנרגיה. Bitcoin Cash ו- Ethereum Classic הם שני האלטקוינים הגדולים היחידים ששוחררו מאז 2014 המשתמשים במודל קונצנזוס של הוכחה לעבודה, ואלה מסתמכים עליו רק בגלל שהם מזלגות של הפלטפורמות המורשת שלהם. את’ריום אמור לעבור גם להוכחת יתד כחלק ממפת הדרכים שלו.

האתגר של צריכת החשמל הוא, לא מפתיע, להיות מורכב בהרבה מכיוון שכריית הצפנה מתחילה לצרוך חלק ניכר מאספקת האנרגיה העולמית. המידה בה ישפיע נושא זה על פיתוח ואימוץ נותרה לא ברורה. בהחלט יתכן כי צרכי הכוח יהפכו לעקב האכילס של ביטקוין ופלטפורמות הוכחת עבודה אחרות, ובסופו של דבר יהפכו אותן למיושנות. לחלופין, ניתן למצוא פתרונות לכרייה באופן בר קיימא וידידותי לסביבה. אחרי הכל, ביטקוין נותר כקריפטוגרף הדגל למרות חסרונותיו הרבים. אולם מה שברור הוא שככל שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מתקדמת צריך לפתח תוכנית חזקה יותר לטיפול בבעיה זו.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.