פלטפורמות DAG המתקדמות כמומחים פוטנציאליים לדיון

מכיוון שטכנולוגיית הבלוקצ’יין עוברת בהתמדה לקראת אימוץ המיינסטרים, מפתחים עובדים קשה כדי לפתור אתגרים טכניים וליצור פלטפורמה מושלמת. למרות שהיתרונות של בלוקצ’יין מוכרים באופן אוניברסלי בכל שטח הקריפטו, אלטרנטיבה מארכיטקטורת ספר חשבונות מבוזרת זוכה לתמיכה. מערכות גרפים אסיקליים מכוונות (DAG) משיגות את אותן מטרות כמו בלוק-בליינים, אך באופן שתאורטי פותר את האתגרים המרתיעים ביותר של בלוקצ’יין. הוויכוח על DAG מתחמם, מכיוון שגם להם יש חסרונות, מה שמותיר רבים לתהות אם הם, למעשה, אלטרנטיבה ברת-קיימא לבלוק-צ’קים..

תחת מבנה DAG, ספר החשבונות המבוזר אינו משתמש בסדרת בלוקים, וצמתים אינם משמשים לאישור עסקה. במקום זאת, כל עסקה נדרשת לאישור עסקאות אחרות (בדרך כלל שתיים) על מנת להיות זכאית לאישור עצמה. התוצאה היא רשת תקשורת תומכת עצמית בפלטפורמה. מבנה זה פותר שניים מהחסרונות הדוחקים ביותר: עמלות ומדרגיות. מכיוון שכל עסקה תורמת לעומס העבודה, DAGs ניתנים להרחבה לאין ערוך. למעשה, תיאורטית הם יהפכו למהירים יותר עם שימוש רב יותר. כמו כן, ללא בלוקים או כורים, DAGs יכולים לפעול ללא עמלות.

רק שלוש פלטפורמות עיקריות, IOTA, Nano ו- Byteball (GBYTE), משתמשות ב- DAG. מבין אלה, IOTA היא ללא ספק הגדולה ביותר מבחינת שווי שוק ונראות. IOTA מנוהלת על ידי קרן ללא כוונת רווח, המקדמת את הפלטפורמה ככלי לכלכלת Internet-of-Things (IoT). הקרן צמחה משמעותית במהלך שנים עשר החודשים האחרונים, ושחררה מספר שדרוגים כולל ארנק ה- Trinity Mobile ו- Project Qubic, שיאפשרו חוזים חכמים ומחשוב מבוזר. באופן מרשים ביותר, קרן IOTA כינתה שותפויות עם מגוון מגוון של יצרנים ומוסדות ציבוריים. שחקנים אלה כוללים פולקסווגן, בוש, פוג’יטסו והעיר טייפה.

מצדם, ננו ובייטבול רואים גם התקדמות. ננו כבר הפגינה יכולת של מעל 750 עסקאות בשנייה, והיא נוספה לאחרונה ל BitcoinSuperstore. זה צוין גם כמהיר ביותר מבין כל המטבעות הקריפטוגרפיים הרשומים ב- Binance. Byteball התקרב להשלמת העיתון הלבן שלה ומגדיל את מאמצי השיווק באמצעות הקרן שלו.

בלשון המעטה, מדרגיות אינסופית והיכולת לפעול בתשלום אפס הם מחליף משחק בקרב פלטפורמות קריפטו, אך עם זאת כמו בלוק-צ’יינס, גם לפלטפורמות DAG יש פגמים ופגיעויות ייחודיות. נושא אחד כזה הוא הרגישות לתוקפים המוליכים דואר זבל לרשת עם מספר עצום של עסקאות לא חוקיות. יש גם בעיות סביב היכולת שלהם לנהל חוזים חכמים, ואפילו חששות ביטחוניים.

ויכוח הבלוקצ’יין לעומת DAG מתגלה כאחת החילופים השנויים במחלוקת במרחב הקריפטו. רובו מתרכז סביב IOTA, שחוותה הצלחות וגם כישלונות במהלך החודשים האחרונים. הביקורת הקשה ביותר סובבת סביב נושא הספאם ברשת. IOTA טרם סיפקה פיתרון משכנע, וכיום שומרת על הרשת שלה, המכונה “הסבך”, מרכזית למחצה כדי למנוע התקפות. IOTA גם אינו מקור פתוח לחלוטין, מה שעורר את זעמם של רבים מתומכי הקריפטו. קרן IOTA טוענת בתוקף כי הסבך יהיה יום אחד מבוזר לחלוטין, וכי קוד המקור יפורסם בציבור, אולם הוא מסרב לתת תאריכים נחרצים באשר למועד הצעדים הללו..

למרות שמבקרים מצאו פחות בעיות עם Nano ו- Byteball, שתי הפלטפורמות חוו נסיגות שגרמו למשקיעים להיזהר. בעיקר, מוקדם יותר השנה גנבו האקרים ננו בשווי של 150 מיליון דולר מבית Bitrail, בורסה איטלקית, שרבים טוענים כי צוות ננו מחזיק באחריות חלקית. אולי החיסרון המשמעותי ביותר של ננו הוא העובדה שאין לה תוכניות לפתרונות שכבה שנייה. לא יהיו חוזים חכמים או תכונות אחרות מעבר להעברת ערך. Byteball, כמו IOTA, מתכנן תכונות נרחבות של שכבה שנייה, אך נראה הרבה פחות חזק מ- IOTA, ועשה הרבה פחות דרכים מבחינת שותפויות ויישומים בעולם האמיתי..

אפשר להניח שעתידה של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר נשען על יכולתן של פלטפורמות DAG לממש את הבטחתן לעסקאות מדרגתיות אינסופיות. אם פרויקטים אלה יצליחו, הם יגדירו מחדש את המטבע הקריפטוגרפי, וייתכן שיהפכו את כל הפלטפורמות מבוססות הבלוקצ’יין למיושנות. אף על פי כן, ההצלחה רחוקה מלהיות בטוחה. כמו כן, מתחרות הבלוקצ’יין המתקדמות, כגון את’ריום, EOS וקרדאנו, מפתחות פתרונות משלהן כדי לאפשר קנה מידה ולהפחית באופן משמעותי את עמלות העסקה, אם לא לחסל אותן..

הופעתן של רשתות DAG מהווה הוכחה לכך שהטכנולוגיה שתוביל בסופו של דבר ספרים מבוזרים עדיין בחיתוליה. ככל הנראה יחלפו מספר שנים בטרם יובן הפוטנציאל האמיתי של המערכות המתחרות. יתכן שאף אדריכלות פלטפורמה אחת לא תישלט עליונה. עם זאת, DAGs הם, בתיאוריה, אלטרנטיבה מדהימה לבלוקצ’יין ועשויים בהחלט להפוך לסטנדרט המקובל.

תמונה מוצגת באמצעות ביגסטוק.